Bebeklerde Uyku Tulumunu Nasıl Seçilmelidir?

mom holds baby s hand 2022 11 16 10 06 59 utc scaled

Uyku tulumu bebeklerin sağlıklı bir şekilde uykuya dalmaları ve rahat bir uyku uyumalarını sağlamaktadır. Bu nedenle havaların soğuması ile beraber, annelerin çocukları için doğru ürüne karar vermeleri ve bu şekilde daha sağlıklı bir uyku için seçeneklerde neye dikkat etmeleri gerektiği soruları merak konusu olmaktadır. Birçok bebek uyku süreci içerisinde oldukça fazla hareket etmekte ve bu durum bebeğin üstünün açık kalmasına neden olabilmektedir. Bu şartlarda bebeğin üşümesini engellemek amacıyla doğru ürünün seçilmesi önemlidir. Tulum seçerken mutlaka bebeğe tam gelecek ve rahat hareket etmesini sağlayacak beden ölçülerinin tercih edilmesi önerilmektedir. Bebeğin dönemine uygun olmayan fazla büyük yada fazla küçük tulumlar, rahat hareket etmesinin önüne geçebilmekte ya da bebeğin düşmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle herhangi bir olumsuzluğa izin vermemek için bebeğin dönemine uygun tulumların tercih edilmesi gerekmektedir.

Uyku Tulumunda Kumaş Yapısı Ne Olmalı?

Bebeğin gece boyu sağlıklı bir şekilde uyuması hem bebeğin gelişimi destekleyen hem de gün içerisinde daha enerjik biçimde hareket etmesini sağlayan etkenler içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle uyku tulumunda kumaş oldukça önemlidir. Seçilecek tulum için mutlaka bebeği terletmeyen kumaş tercih edilmesi gerekmektedir. Terlemeyi önlemek ve bebeğin cildine zarar gelmesinin önüne geçebilmek için pamuklu tulum kullanılması önerilmektedir. Katkı maddesi ile hazırlanan tulumların zaman içerisinde bebeğin hassas cildine zarar vermesi söz konusu olabilmektedir bu nedenle pamuksu ve doğal tulumların tercih edilmesi gerekmektedir. 

Bebeklerde Uyku Tulumunda Tog Değerleri

Uyku tulumunda tog değerleri her zaman dikkate alınması gereken değerler olarak bilinmektedir. Tog değeri: bebeğin tulumu giyeceği odanın sıcaklık değerinin göz önüne alınarak, bebeğin üşümesinin önüne geçilmesini sağlayan bir ısı değeridir. Bu değer sayesinde, ailelerin bebekleri için alacakları tulumları oda ısısı ile uyumlu olacak şekilde seçmeleri sağlanarak, yanılma payı olmadan doğru ürüne ulaşmaları sağlanmaktadır. Değer aralıklarına göre her mevsime göre aranan ısı değeri belirlenmektedir. Buna göre:

  • 0.3 ila 0.5 değeri bahar mevsiminde tercih edilmekte
  • 1. 0 değeri havaların serinlemesi ile tercih edilmekte
  • 2.5 değer kış aylarında serin olan evlerde tercih edilmekte
  • 3.5 değer kış mevsiminde ev dışında ve serin olan alanlarda tercih edilmektedir. 

Bebeğin sağlıklı bir şekilde uykuya dalması ve uyku sürecinin en iyi şekilde tamamlaması için mutlaka tog değeri dikkate alınmalıdır. Bu değer bebeğin vücut ısısını dikkate alır ve doğru vücut ısısı bebeğin sağlıklı bir şekilde uykuya dalmasına, uyku sürecinde herhangi bir olumsuzluktan etkilenmesinin önüne geçilmesine katkı sağlar.

gebelik uzmana sor

Uyku Tulumu Modellerinde Neye Dikkat Edilmeli

Uyku tulumu modelleri her dönem yenilenmekte ve birbirinden farklı modeller nedeniyle  ebeveynler hangi modelin bebekler için daha doğru olacağı noktasında kararsız kalabilmektedir. Tercihlerin genel olarak daha kullanışlı ve daha pratik ürünlerden yana olması önemlidir. Fermuarlı uyku tulumları hem kullanım açısından hem de pratiklik yönünden en çok tercih edilecek ürünler içerisinde yer almaktadır. Bunun dışında oldukça fazla çıtçıtı bulunan tulumlar hem bebeğin rahat hareket etmesinde hem de açık kalan bölümlerden bebeğin üşümesine neden olacaktır. Bu nedenle pratiklik ve güvenli kullanım açısından uyku tulumu modelleri içerisinde fermuarlı ürünlerin tercih edilmesi daha uygun olacaktır. 

Uyku Tulumu Neden Tercih Edilir?

Bebeğin uyku sürecini en iyi şekilde geçirmesi ve rahat hareket edebilmesi açısından tulum seçimi yapmak her zaman önemlidir. Tulum seçiminde dikkate alınan tog değeri, bebek için doğru ürünün daha kolay bir şekilde seçilmesinde ve kullanım alanına uygun tulumun elde edilmesinde etkili olmaktadır. Bebekler için yenidoğan döneminden başlayarak, ilerleyen yaşlara kadar birbirinden farklı tulum seçenekleri ve modelleri üretilmektedir. Aileler kendileri için doğru olan ürüne karar vererek, bu ürünleri kullanmaya başlayabilmektedir. Oda sıcaklığı, tulum yapısı, tulumun modeli, Tog değeri bebek için doğru tulumun alınmasında etkili olan detaylar olarak sıralanmaktadır. Bebeklerde uyku tulumu gereklidir ve bu sayede bebeklerin uykularının daha güvenli hale geldiği gözlemlenmektedir. 

Leave a Reply