Süt Arttırıcı Besinler

breast pump with milk the concept of childhood m 2021 09 04 04 04 30 utc scaled

Yeni bir anne olarak bebeğinizin yeterince süt alıp almadığı konusunda endişelenmeniz son derece doğaldır. Eğer bebeğiniz beslendikten kısa bir süre sonra tekrar acıkıyor gibi görünüyorsa belki de küçük çocuğunuz yeterince beslenemiyordur. Bunu anlamanın en iyi yolu elbette bir uzmana görünmektir ancak bu arada anne sütünüzü artırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

Süt üretimini teşvik eden gıdalar yüzyıllardır yeni anneler tarafından kullanılmaktadır. Bu gıdalar süt üretimini artırmaya yardımcı olabilecek besleyici vitaminler, mineraller ve çeşitli kimyasal özellikler içerir. Anne sütü doğrudan yediğiniz yiyeceklerden elde edilmez ancak yediğiniz yiyecek türleri süt üretim sürecini etkileyebilir. 

Yedikleriniz anne sütünüzün tadını değiştirebilir. Bir şeyi sindirdiğinizde küçük moleküllere ayrılır ve bu moleküller göğüs dokularında dolaşarak sonunda süt üreten hücrelere ve anne sütünüze geçer. Bebeğiniz vücudunuza ne alırsanız ona maruz kaldığından çok çeşitli yiyecekler yemek önemlidir çünkü bu daha sonra katı gıdalara geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Hem sizi hem de bebeğinizi besleyecek tüm doğru yiyecekleri yediğinizden emin olmak için çok yönlü ve sağlam bir diyete sahip olmak önemlidir. Çoğu yiyecek anne sütünüzün gerçek kalitesini etkileyemez ancak süt artırmaya yardımcı olabilecek yiyecekler vardır. Hangi gıdaların anne sütünü artırdığını öğrenmek için okumaya devam edin.

gebelik uzmana sor

Nohut 

Nohut, fitoöstrojen içeren bir besindir. Ayrıca süper besleyici ve uygun fiyatlıdır, bu nedenle süt artırıp artırmadığına bakılmaksızın diyetinize eklemek için harikadır.

Badem 

 Badem, süt artırmak için yaygın olarak önerilen bir başka besindir. Kalsiyum, protein ve sağlıklı yağ gibi faydalı besinlerle doludur ve kolay bir atıştırmalıktır.

Somon

Somon, siz ve bebeğiniz için harika bir Omega-3 ve esansiyel yağ asitleri kaynağıdır. Beslenmenizde biraz somon balığına yer vermeniz bebeğiniz için daha besleyici süt üretmenize yardımcı olacaktır.

Havuç

Havuçta bol miktarda A Vitamini bulunur ve bu da ürettiğiniz sütün kalitesini artırmak için harikadır. Günde bir bardak havuç suyu içmek anne sütünü büyük ölçüde artıracaktır. Çok fazla havuç yerseniz bebeğinizin cildinin turuncuya dönebileceğini unutmayın.

Keten tohumu 

 Keten tohumu, artırabilecek bitki östrojenleri içerdiğinden süt üretimini artırmak için sıklıkla önerilen bir başka besindir. Ayrıca bebeğin gelişimi için önemli olan sağlıklı yağlar bakımından da zengindir.

Yulaf 

Yulaf ezmesi kullanımı kolay, ucuz ve süper besleyici olan yaygın bir süt artırıcı besindir. Araştırmalar yulaftaki beta-glukanın emzirme hormonu prolaktini yükselttiği ve bunun da süt üretimini artırabileceğini göstermiştir. Yulaf ayrıca süt üretimi üzerinde olumlu etkisi olan iki bileşik olan bitki östrojenleri ve saponinler içerir.

Ispanak

Demir açısından zengin bir gıda olan ıspanak doğum sırasında kaybedilen kanı yenilemek için harikadır. Ayrıca bebeğinizi güçlendirmek için iyi olan kalsiyum içerir. Ispanak vücudunuzu toksinlerden arındırmak için harikadır ancak çok fazla yememeye dikkat edin çünkü küçük çocuğunuz için bağırsak akıntısına neden olabilir.

Esmer Pirinç

Esmer pirincin içinde anne sütü üretimi için harika bir hormon uyarıcısı vardır. Pirinci hazırlamadan önce bir gece bekletmek de süt üretimini artırabilir çünkü pirincin vücudunuz için sindirimini kolaylaştırır ve bu da küçük çocuğunuz için daha fazla besin sağlar.

Baklagiller

Fasulye ve baklagiller süt artırmak için harika bir protein kaynağıdır. Çok fazla fasulyenin bebeğinize gaz yapacağından endişeleniyorsanız daha kolay sindirilmesi için yemeden önce biraz ezmeyi deneyin. En yumuşak olanın hangisi olduğunu görmek için farklı fasulyeler deneyin.

Taze Zencefil Kökü

Taze zencefil sadece diyetinize sağlıklı bir katkı sağlamakla kalmaz aynı zamanda anne sütü üretimini artırabilir. Taze, çiğ zencefili pişirdiğiniz yemeklere kolayca ekleyebilirsiniz. Ayrıca gerçek zencefil ile yapılmış zencefilli gazoz içerek veya çiğ zencefili kaynatıp çay yaparak da zencefili günlük rutininize ekleyebilirsiniz. 

Susam Tohumları

Kalsiyum ve östrojen benzeri bitki özellikleri bakımından yüksek olan susam emziren anneler tarafından daha fazla anne sütü elde etmek için kullanılır. Susam tohumlarını tek başına, hazırladığınız tariflerin içinde, salatalar için bir sos olarak veya diğer tohumlar, fındık ve kuru meyvelerle birlikte yenebilir. 

Sarımsak

Sarımsak çok besleyicidir ve çoğu diyete sağlıklı bir katkı sağlar. Ayrıca emziren kişilerin daha fazla anne sütü üretmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Sarımsak anne sütüne geçen güçlü bir kokuya sahip olsa da bazı bebeklerin tadını sevdiği görülmektedir. Araştırmalar sarımsak aromalı sütün anne sütüyle beslenen bebeklerin daha uzun süre emzirilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Sarımsağı sebze, et, deniz ürünleri, makarna ve soslar da dahil olmak üzere birçok yemeği tatlandırmak için kullanarak diyetinize ekleyebilirsiniz.

Koyu Yeşil ve Yapraklı Sebzeler 

Bu sebzeler fitoöstrojenlerin yanı sıra aynı zamanda depolarınızı doldurmak ve yeterli süt tedariki için önemli olan demiri de içerir.  Lahana ve brokoli günlük öğünlerinize ekleyebileceğiniz sebzelerden sadece birkaçıdır.

Rezene 

Rezene genellikle emzirme çaylarında bulunur ve aynı zamanda bir baharattır. Ancak gerçek rezene soğanı bir sebze olarak da yenebilir. Çiğ olarak ve ince ince doğranarak salataya eklendiğinde ya da diğer kök sebzelerle birlikte kavrulduğunda çok lezzetli olur.

Leave a Reply