Apgar Testi Nedir?

a nurse weighs on the scales of a newborn baby 2022 09 23 23 16 40 utc scaled

Apgar testi bebeğin dünyaya geldiği anda uygulanan genel sağlık kontrolleridir. Bu testler bebek doğduktan sonraki ilk dakika ve beşinci dakika uygulanarak bebeğin genel sağlık durumunun belirlenmesini sağlamaktadır. Yenidoğan bebeklerde kontrolün ilk anda yapılması ve genel olarak bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi alınmasına olanak sağlayan bir durum olarak her zaman uygulanmaktadır. Amaç, bebeğin sağlıklı bir gelişim içerisinde bulunup bulunmadığını tespit etmektir.  

Apgar Testi İle Ne Ölçülür?

Apgar testi ile ne ölçülür? Bu soru tüm ebeveynler için bu oldukça önemlidir. Bu test sayesinde yenidoğan bebeklerde:

  • Bebeğin kalp hızı 
  • Bebeğin ten rengi
  • Bebeğin solunumu
  • Bebeğin tepki verme ve refleks algısı
  • Kas tonusu kontrol edilir.

Bebek ilk doğduğu anda uygulanan testler ile bebeğe uygulanan her test için 0 ila 2 aralığında bir değer belirlenmektedir. Bu şekilde 10 puan değerine sahip olunması ile bebeğin gelişimi ve sağlık durumu hakkında bir sonuç oluşturulmaktadır. Tüm ölçütler sayesinde bebeğin gelişiminin ne aşamada olduğu belirlenmekte, olası tüm ihtimaller göz önüne alınarak ne tür bir süreç izlenmesi gerektiğine karar verilmektedir. Test sonucu iyi çıkan bebekler bir gün yatış ile taburcu olurken kötü sonuçlarda doktor kararına göre yatışın devam etmesi ya da günlük kontroller ile eve geçmesine karar verilebilmektedir .

ÖLÇÜTLER 0 1 2
Solunum Solunum yok Solunum düzensiz ve yavaş Ağlıyor
Kalp atım hızı Yok Hız dakikada 100’den az Hız dakikada 100’den çok
Cilt rengi Renk soluk veya mavi Yalnızca vücut pembe ve uzuvlar mavi Bebeğin rengi pembe
Hareketlilik Aktivite yok ya da zayıf Uzuvlarda az hareket var Fazla aktif
Refleks yanıtı Refleksler uyaranlara yanıt vermiyor Refleksler uyaranlara yanıt veriyor Bebek yalnızca yüksek bir sesle ağlıyor

 

Tabloda verilen bilgilere göre bir sonuç oluşturularak anne ve babaya bebek hakkında gerekli bilgilerin sunulması mümkün hale gelmektedir. Puanlamada 7 ila 10 iyi , 4 ila 7 orta, 4’ün altındaki skorlar ise kötü olarak belirlenmektedir. Yapılan test, ilk doğduğu andan itibaren bebeğin sağlığı konusunda bir sorun olup olmadığının tespit edilmesine olanak sağlar

Apgar Testini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Apgar testini etkileyen faktörler doğum öncesi ve doğum sonrası olacak şekilde iki farklı süreci kapsamaktadır. Doğum öncesi annede bulunan; alkol ve sigara alışkanlığı, hipertansiyon, kalp – damar hastalıkları etkili olan faktörler içerisinde yer almaktadır. Ayrıca doğum süreci içerisinde yaşanan; solunum tıkanıklığı, akciğerde oluşan enfeksiyon, kordon bağının dolanması, doğum anomalisi, anestezi sürecinin gerekenden uzun olması yine bu testi etkileyen faktörler olarak ifade edilmektedir. 

gebelik uzmana sor

Apgar Testi İle Hedeflenen Nedir?

Apgar testi nedir bu testin amacı ve ebeveynlere sağladığı faydalar nelerdir birçok kişinin merak ettiği konular içerisinde yer almaktadır. Doğumdan hemen sonra yapılan bu testler bebeğin sağlık durumu hakkında ailelerin net bir bilgi elde etmesini sağlamaktadır. Bu sayede elde edilen sonuçlar değerlendirilerek bebeğin gelecekte bir sorun yaşaması önlenmektedir. Bebeğin 10 puan alması genel sağlık durumunun iyi olduğunu göstermektedir. Burada yapılan test sayesinde bebeğin herhangi bir solunum sıkıntısı yaşayıp yaşamadığı, organlarının zarar görüp görmediği, oksijen akışının ne durumda olduğu değerlendirilmektedir. 

Apgar Skoru Nasıl Hesaplanır?

Bebeğin dünyaya gelmesi ve gelir gelmez verdiği tepkiler skorlarla belirlenirken en çok dikkat edilen noktalar arasında yer almaktadır. Bebeğin kalp atış hızı aralığı, akciğer olgunluğu, kas tonusu, cilt rengi, uyaranlara verdiği tepki net bir şekilde belirlenerek skorun oluşmasını sağlamaktadır. Bebeğin ilerde yaşayabileceği bir çok hastalığın önüne geçmek ve anında müdahaleye mümkün hale getirmek amacıyla uygulanan bu test sayesinde bebeğin sağlıklı bir gelişim göstermesi hedeflenmektedir. Yenidoğan hakkında ailelere verilen bilgiler bu test doğrultusunda verilmekte ve test verileri sayesinde, gerekli olması durumunda bebeğin müşahade altına alınarak gereken tüm önlemler ile sağlıklı bir şekilde yaşama devam etmesi sağlanmaktadır. Apgar skoru oldukça önemli olup bebeğin ilk doğduğu an uygulanmaktadır. 

Leave a Reply