Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Aileye yeni bir fert katılacağının müjdesini alan ebeveynler bebeklerinin cinsiyetini merak eder. Bazen anne ve baba adayının bebeğin cinsiyetini öğrenmek istemediği de olur. Bebeğin cinsiyeti gebeliği takip eden kadın doğum doktorunun yaptığı düzenli kontrollerde belli olur. Ancak bu haberi almak için bebekteki cinsiyet oluşum süreci tamamlanmalıdır. Bu da hamileliğin 16 ila 20.haftalarını bulur. İşte, cinsiyet kaçıncı hafta belli olur sorusunun cevapları…

Cinsiyet Nasıl Oluşur?

Cinsiyeti kromozomlar belirler. Her insanda 23 çift kromozom bulunur. Kadınlar iki X kromozomu taşırken erkekler bir X bir Y kromozomu taşır.

  • Embriyonun cinsiyeti sperm hücresinde taşınan X ve Y kromozomları tarafından belirlenir.

Rastgele taşınan X ve Y hücrelerinden sadece birisi döllenme esnasında yumurtayla birleşir. X kromozomu taşıyan sperm döllenirse bebeğin cinsiyeti kız, Y kromozomu taşıyan sperm döllenirse bebeğin cinsiyeti erkek olur. Genital bölgenin ve penisin oluşumu 9.haftadan itibaren başlar. 14.haftada üriner sistemin oluşmasıyla birlikte alanında deneyimli bir hekim bebeğin cinsiyetini tespit edebilir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Cinsiyet belirleme süreci ilk haftalarda gerçekleşir. Nadir de olsa 14.haftada hekim tarafından görülebilen durum genellikle gebelik 16 ila 20.haftalarında netlik kazanır. Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur sorusuna ilk üç aylık süreç cevap olarak verilebilir.

  • Ultrasonografik muayene ve
  • Kan testleri bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için kullanılır.

Ultrason muayenesinde bebeğin pozisyonu, görüntülemenin kalitesi veya teknik sorunlar cinsiyetin hatalı belirlenmesine neden olabilir. 

Bebeğin Cinsiyetini Belirlemede Kullanılan Yöntemler Hangileridir?

Bebeğin cinsiyetini belirlemek için birden farklı yöntem kullanılır. Gebeliğin erken dönemlerinde girişimsel yöntemler kullanılırken ilerleyen tarihlerdeki rutin kontrollerde ultrason yardımıyla sorunun cevabı alınır. 

Ultrason

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Bebeğin rahim içindeki görüntülerinin alınmasıyla cinsiyet belirlenebilir. Sağlıklı bir gebelik yaşayan anne adayları için bu yönteme başvurulur. Görüntülemeler esnasında bebeğin cinsel organı hekim tarafından tahmin edilebilir. Her ne kadar ultrason bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde en güvenilir yöntem olsa da hata payı olabileceği de bilinmelidir. Bebeğin pozisyonu ve rahim içindeki diğer faktörler doğru sonuca ulaşılmasını engelleyebilir.

Amniyosentez

Bu testin asıl amacı bebeğin genetik yapısını incelemek ve fetüsteki olası sorunları teşhis etmektir. Bu test genellikle gebeliğin 15 ve 19.haftaları arasında yapılır ve cinsiyetin belirlenmesi için de kullanılabilir. Amniyosentezin en yaygın riski anne adayının düşük yapma ihtimalidir. Bu testin yapılmasının gerekli olup olmadığına karar verecek kişi gebeliği takip eden hekimdir.

Kan Testi

Özellikle Down Sendromunun belirlenmesinde kullanılan testte bebeğin kromozomları incelenir. Gebeliğin 10.haftasından itibaren yapılabilecek test cinsiyet belirlemek için yeterli olsa da herhangi bir hastalığın tanısının konulmasında tek başına yeterli değildir.

Koryon Villus Örneklemesi

Gebeliğin 10 veya 12.haftalarında uygulanabilen testte alınan doku örnekleriyle bebeğin cinsiyeti belirlenebilir. Koryon Villus Örneklemesi yapmanın temel amacı Down Sendromu gibi genetik hastalıkların tanısının anne karnında koyulabilmesidir. 

Non-İnvaziv Prenatal Test

NIPT olarak bilinen testte bebeğin genetik yapısı incelenir ve cinsiyet belirlemesi yapılır. Anne adayından alınan kan örneklerinin incelendiği testin sonucu birkaç gün içinde çıkar. Bebek ve anne adayına herhangi bir zararı olmayan test diğer tanı yöntemlerine oranla daha yüksek maliyetlidir.

Tüp Bebek 

Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen ebeveynler bebeklerinin cinsiyetini kendileri belirleyebilirler. Bu yöntemde kadından alınan yumurta erkekten alınan spermle vücut dışında birleştirilir. Embriyo daha sonra rahme yerleştirilir. Tüp bebek için belirlenen cinsiyet %99 oranında doğrudur. Rahme birden fazla embriyo yerleştirilmesi halinde birbirinden farklı cinsiyette çoklu doğum gerçekleşebilir.

Evde Cinsiyet Belirlemek İçin Kullanılan Kitler Güvenli mi?

Evde bebeği cinsiyetini belirlemek için kullanılan kitler kesin sonucu vermeyebilir. Çevrimiçi ya da eczaneden alınan kitler sırasıyla;

  1. Talimatın okunması
  2. İdrarın toplanması
  3. Testin uygulanması ve
  4. Sonucun okunması şeklinde uygulanır.

Evde yapılan testlerde farklı faktörler devreye girebilir. Hamilelik haftası, testin kalitesi, testin uygulanışı ve idrar toplama süreci sonuca doğrudan etki eder.

Bebek Cinsiyet Belirlemede Hata Payı Ne Kadar?  

Ebeveyn için doğumu beklemek kadar heyecan verici diğer konu cinsiyetin belirlenmesidir. Evde yapılacak hazırlıklar, alışveriş ve isim seçme süreci düşünüldüğünde anne ve baba adayının bebeğin cinsiyetini bilmek istemesi son derece doğaldır.

  • Ultrasonda kız olarak görünen bebeklerde yanılma payı daha yüksektir.

Muayene ve görüntüleme esnasında göbek bağının bebeğin bacak arasında olması cinsiyet belirlenmesinde doğruluk payını olumsuz yönde etkiler. Günümüzde 3D görüntüleme yapan cihazlarla cinsiyet belirlemesi daha doğru yapılmaktadır. Gebelik sürerken yapılan rutin kontrollerde bebeğin söylenen cinsiyetiyle uyumlu olup olmadığı kontrol edilerek ilk bilgi desteklenir. 

Baby Shower Nedir? Nasıl Yapılır? 

Bebek dünyaya gelmeden hemen önce, cinsiyet belirlendikten sonra anne baba adayının ailesi ve yakın arkadaş çevresiyle yaptığı kutlamaya baby shower denir. Son dönemlerde anne ve baba bebeğin cinsiyetini bilmezken bir aile dostu tarafından organize edilen partide çeşitli sürpriz etkinliklerle bebeğin cinsiyeti anne ve babaya açıklanır.

Partiye gelenlerden bebeğin cinsiyetini tahmin etmesi, anne karnının çevresinin uzunluğunu bilmesi veya bebeğin ablası ya da abisi olması halinde eğlencenin verilecek küçük hediyelerle sürmesi beklenir. En yaratıcı baby shower fikirleri şu şekilde sıralanabilir.

Pasta kesme

Pastanın dışı istenen şekilde süslenirken iç keki pembe veya mavi renkten hazırlanır. Pastayı kesen anne ve baba adayı bebeklerinin cinsiyetini öğrenirler.

Oyunlarla ipucu

Davetlilerin keyifli saatler geçirmesi için partiyi organize eden kişi mekâna çeşitli ipuçları, bilmeceler veya yapılması gereken görevler saklar. Kuralları yerine getiren anne ve baba adayı sonuç olarak bebeklerinin cinsiyetini öğrenmeyi başarırlar.

Balon patlatma

Dev bir balonun içi pembe ya da mavi kâğıtlarla doldurulur ve şişirilir. Pinyata oyunu gibi havaya asılan balon anne ve baba adayı ya da doğacak bebeğin kardeşi tarafından patlatılır. Bebeğin cinsiyetini sürpriz bir şekilde öğrenmek isteyen ebeveynler eğlenceye dâhil olur.

Baby Shower İçin Hediye Alternatifleri

Cinsiyet öğrenme partisine giderken hediye alınabilir. En çok tercih edilen davet organizasyonunun sonunda katılımcılara günün anlam ve önemine dair minik hediyeler dağıtmaktır. Davetin başında katılımcılardan bebeğin cinsiyetini tahmin etmesi istenir ve günün sonunda doğru bilen kişiler arasından yapılacak seçimle büyük bir hediye sahibini bulur.

Leave a Reply