Bebek Odasında Yetiştirebileceğiniz Bitkiler

bebeklerde kabizlik neden olur 4

Bebek odasında bitki, odaya biraz can vermenin ve bir doz yeşil renk katmanın en kolay yollarından biridir. Ancak odada bir bebek varken, çocuk odası için seçtiğimiz bitkiler konusunda ekstra özenli olmamız gerekir. Bebek odasında yetiştirebileceğiniz bitkiler nelermiş hep birlikte bakalım.  

Hava temizleyici bitkiler, bebek odasının tasarımını yükseltirken bebekler için güvenli bir ortam sağlar. Çocuk odasına, bir bitki eklediğinizde özel bir ortam yaratır. Dışarıyı içeri getirir ve odayı canlı hissettirir. Bu nedenle bebek odasında bitki tercihi oldukça çoktur. Bir bebek odası tasarımını geliştirmek için eklenecek birçok bitki çeşidi var. 

Bebek Odasında Yetiştirebileceğiniz Bitkiler 

Bebek odası için bitki seçerken zararlı olmayan ve hava temizleyen türler tercih edilmeli. Ortamın havasını değiştiren ve renk katan bitkiler kullanılır. Bebek odasında yetiştirebileceğiniz bitkilerin bazıları şunlardır:

  • Aloe Vera: Birçok faydası olan ve görüntüsüyle de insanı rahatlatan bir bitki türüdür. Cildin onarımı ve yanıkların tedavisi için sıkça kullanılır. Aloe Vera aynı zamanda filtre görevi görür. Bu temiz ve rahatlatıcı bitki için bebek odanıza yer açabilirsiniz.
  • Kılıç Çiçeği: Paşa kılıcı veya peygamber kılıcı olarak da bilinir. Bebek odalarının havasını değiştireceği gibi, ortama renk katacak bir bitkidir. Kılıç çiçeği akşamları da fotosentez yapmayı sürdürür. Bu sayede bulunduğu ortamdaki karbondioksiti alarak oksijen üretir. Kılıç çiçeğinin depresyonu önlediği de bilinen faydaları arasında yer alır.
  • Lavanta: Kokusunun sakinleştirici etkisi kuşkusuz herkes tarafından bilinir. İnsanı daha pozitif hâle getirerek kaygıyı da azaltır. Lavantalar ile uyuduğunuz zaman, ertesi sabaha rahatlamış bir şekilde kalkarsınız. Bu yüzden bebek odalarında oldukça çok tercih edilir.
  • Yasemin: Kokusu insanların kaygı durumunu azaltırken hem de sakinleştirir. Yasemin kokusu ile uyuduğunuz zaman sabahları uykunuzu almış, dinç bir şekilde uyanırsınız. Gününüz üretken ve pozitif geçer. Bu nedenle bebek odası için bitki seçimi konusunda en üst sıralarda arasında yer alır.
  • Eğrelti Otu: İçerisinde yüksek miktarda klorofil bulundurur. Hücrelerin zarar görmesini engelleyen antioksidanlar bulundurur. Eğrelti otu, içerisinde bulunduğu odayı temizleyen bir yapıya sahiptir. Bu neden bebek odası çiçeği olarak sıkça karşılacağınız bu bitkiyi de tercih edebilirsiniz.

Bitkilerin Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Bitkilerin gerçekleştirdiği fotosentez işlemi, zararlı parçacıkların ortadan kaldırılmasına ve solunabilir havanın oluşmasına yardımcı olur. Bu nedenle bebek odası tasarımınıza hava temizleyici bir bitki eklemek isteyebilirsiniz.

Bitkilerin bebeklere faydaları oldukça fazladır. Ev bitkilerinin size ve bebeğinize sağladığı faydalarından sadece birkaçı şunlardır:

  • Alerjik rahatlama
  • Hava temizleme
  • Gevşeme 
  • Stres giderme
  • Odaklanmayı artırma

Bitkiler, aldıkları suyun ortalama %97’sini serbest bırakırlar. Bu sayede doğal bir nemlendirici görevi görürler. Bitkilerin oksijen seviyesini arttırma ve nemlendirme özelliği, bebek odaları için tercih edilmelerinde son derece önem taşır.

gebelik uzmana sor

Bebek Odası Bitkilerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek odasında yetiştirebileceğiniz bitkiler için seçiminde ve bakımında dikkat edilmesi gerekenler şunları içerebilir:

Bitkileri Az Tutun

Yeşillik bebek odasına  rahatlatıcı bir ton katarken aşırıya kaçmamak gerekir. Çok fazla bitki, dağınık hissettiren yoğun ve kaotik bir ortam yaratır. Tek bir büyük bitki ile bebeğinizin odasını temiz ve minimalist tutabilirsiniz. 

Keskin ve Dikenli Yapraklardan Kaçının

Bebek odasında bitki tercihleri için en ideal olanları yuvarlak veya yumuşak yaprakları olan türlerdir. Dikenli, keskin bitkilerin vahşi bir havası vardır. Minik bebekler bu bitkileri kavrayarak ellerini kolayca incitebilirler. Pürüzsüz ve yuvarlatılmış kenarlara sahip ev bitkileri, bebek odasında rahatlatıcı bir his uyandırır.

Zehirli Bitkilerden Kaçının

Zehirli bitkiler, her şeyi tutmayı seven büyümekte olan bebekler için tehlike oluşturabilir. En azından bebekler onları yememeyi bilecek yaşa gelene kadar bu tür bitkilerin tercih edilmemesi gerekir.

Güvenli Bebek Bakım Bitkilerini Tercih Edin 

Bebek odanızın tasarımına ev bitkilerinin eklenmesi doğal, yumuşak ve rahatlatıcı bir ortam yaratır. Ancak bazı iç mekan bitkileri zehirlidir ve bebekler için tehlikeli olabilir. Bir bebeğin odası için hangi bitkilerin ideal olduğuna karar verirken görünüş elbette önemlidir. Bilmeniz gereken şey ise güvenlik en önemli endişe kaynağıdır. Bazı bitki türleri bebekler için güvenlidir ve diğer bitki türleri ise ulaşamayacakları yerlere veya tamamen evin dışına yerleştirilmelidir.

Temiz ve Bakımı Kolay

Az bakım gerektiren bitkiler, bebek odaları için idealdir. Çok fazla sulamaya, ışığa veya ek bakıma ihtiyaç duymazlar. Bu durum ebeveyn olarak meşgul olmanız gereken diğer konulara daha çok imkan sunar. 

Bebek odasına bitki koyarken tıpkı eşya seçiminde olduğu gibi özeni göstermemiz gerekir. 

Minik bebeğinizin, çocuk odasındaki bu bitkilerden biri aracılığıyla doğanın güzelliğini hissetmesine izin verebilirsiniz.

Leave a Reply