Bebekler İçin İdeal Oda Sıcaklığı ve Nem Oran

digital temperature and humidity control on shelf 2022 12 16 21 42 59 utc scaled

Oda, bebeğinizin evde en çok zaman geçireceği alandır. Bu nedenle hem sıcaklığın hem de nemin ideal olması önemlidir. Bebekler için ideal ortam sıcaklığı ve nem oranı hakkında bilinmesi gerekenlere göz atalım. 

Yaz Aylarında Bebekler İçin İdeal Oda Sıcaklığı ve Nem Oranı

Bir çocuğa bakarken ve özellikle yeni doğduklarında dikkate alınması gereken pek çok husus arasında sıcaklık ve nem faktörleri yer alır. İlk aylarda, bebeğin ebeveyn odasında kalması tavsiye edilir. Buna rağmen tabii ki oyun oynayacağınız ve kısa vadede bebeğinizi uyutacağınız odayı da hazırlayabilirsiniz. Yaz mevsiminde bebek odası sıcaklığı 18ºC ila 22ºC arasında olması gerektiğini unutmamalısınız. Prematüre bebek odası sıcaklığı 21ºC ile 23ºC arasında olmalıdır. Ayrıca çocuğun giyimine özel dikkat gösterilmesi gerektiği de bilinmelidir. 

Yaz Aylarında Bebekler İçin İdeal Nem Oranı

Bebek odası nem oranı önemli bir husustur. Yaz aylarında nem oranına da mutlaka dikkat edilmelidir. Klima kullanıyorsanız bağıl nemin %30’un altına düşmesi önerilmez. İdeal olan %40 ile %60 arasında olmasıdır. Hem yaz hem de kış aylarında bir nemlendirici cihaz ile ortamın nem düzeyi ideal seviyede tutulabilir. Bebek hava nemlendirici, havanın nemini artırmak için tasarlanmış bir cihazdır. Bir oda ortamında veya evin herhangi bir yerinde sürekli nem sağlamak için kullanılır.

gebelik uzmana sor

Yaz Aylarında Bebekler İçin Klima ve Vantilatör

Yaz mevsiminde bebekler için uygun sıcaklığı yaratmak adına klima veya vantilatör kullanılabilir. Vücut sıcaklığının çok düşme eğilimi göstermesini önlemek için havanın herhangi bir kişiye doğrudan gitmesine izin vermemeniz önemlidir. Klima kullanıyorsanız; filtreyi her sene temizlendiğinizden emin olun. Yaz gecelerinde klima kullanılıyorsa 24 derecenin altına inilmesi önerilmez. 

İdeal olarak fan veya klima kullansak bile sık sık pencereleri açarak havayı tazelememiz tavsiye edilir. Çok sıcaksa, soğutmayı kaybetme korkusuyla bunu yapmak bazen zordur, ancak uzmanlar bunu iç hava devridaiminden kaçınmak için yapmanızı önerir. 

Fanlar söz konusu olduğunda, klima gibi sıcaklığı düzenleme yeteneğine sahip değillerse ne yaptıklarını merak edebilirsiniz. Yaptıkları şey, bıçaklarını hızla hareket ettirerek havayı sirküle ettirmek ve gerçekte bulunduğumuz sıcaklığın yaklaşık üç derece altında olduğu hissini vermektir. Bu nedenle bebek odasında vantilatör kullanımı da mümkün olabilir.

Kış Aylarında Bebekler İçin İdeal Oda Sıcaklığı ve Nem Oranı

Kış aylarında bebekler için ideal oda sıcaklığı ayarlanmalıdır. Evde termometre 20ºC’nin altına düşmemelidir. İdeal olanı 22-24 derece arasıdır. Bu sıcaklık ile bebeğin çok ısınması gerekmez. Pamuklu bir tulum bile fazlasıyla yeterli olacaktır. Isıtma açıksa, küçüğün daha iyi nefes alabilmesi için ortamın nemli tutulması gerekir. 

Çok soğuk sıcaklıklara maruz kalma çok kısa olmalıdır. Bebeğin banyosu ve altının değişimi sırasında bebeğin enerjik hale gelmemesine özel dikkat gösterilmelidir. Çocuğun yıkandığı oda yeterince sıcak değilse ısıtıcı koymak uygun olacaktır. Bu şekilde, sıcaklık evin geri kalanından biraz daha yüksek olacaktır. Bebek üşüdüğünde, boynu ve alnı dokunulamayacak kadar soğuk olduğunda, huzursuzdur ve ısınmak için beşiğine kıvrılır. Bu durumda onu çok daha sıcak bir ortama taşımanız, kucağınıza almanız ve beslemeniz gerekiyor.

Kış Aylarında Bebek İçin İdeal Nem Oranı

Miniğimizin cilt ve mukoza zarının kurumasını önlemek için ideal olan %30 ile %50 arasında bir neme sahip olmaktır. Bu yeterli nemin sağlanması hem kış hem de yaz aylarında çok önemlidir. Isıtma ve klima kullanımı ortamı kurutabilir ve boğaz kuruluğu ve burun kuruluğu gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Ve sadece bu da değil, çok kuru hava miniklerimiz için öksürük, bronşit, astım veya diğer solunum problemleri gibi çok daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bu bağlamda bebek odası nemlendirici cihazlar iyi bir seçim olacaktır.

Kış Aylarında Bebek Odası Nasıl Isıtılır?

Bebeğe evin içinde rahat bir sıcaklık sağlamak için iyi bir ısıtma sistemi şarttır. Piyasada, kendi avantajları ve dezavantajları olan geniş bir model yelpazesi bulunmaktadır. Ekonomik maliyet, yaşama şekli veya bakım ihtiyaçları, sistemlerden birinin veya diğerinin seçimini etkileyen ana faktörlerdir. Bebek odasını ısıtma yöntemleri oldukça fazladır.

Avantajları nedeniyle en çok kullanılanlardan biri doğal gazdır. Doğrudan doğadan çıkarılan bir enerjidir. Deniz ve göllerin diplerinde gömülü olan plankton, bitki artıkları ve algler gibi organik maddelerin ayrışması sayesinde oluşur. Bu nedenle, atık veya kirletici gazlar oluşturmayan temiz bir enerjidir.

Bu ısıtma sisteminin kullanımı rahat ve basittir. İhtiyacınız olan tek şey, suyu ısıtan bir kazan ve ısıyı evin her yerine stratejik olarak dağıtan bazı radyatörler. Ayrıca doğal gaz enerjiden en iyi şekilde yararlanan bir sistem olduğu için ekonomik maliyeti de düşüktür. Ev eşit şekilde ısıtıldığı için kademeli ve tek tip ısıtma sunar.

 

Leave a Reply