Bebekler Ne Zaman Ayakkabı Giymeye Başlar?

mom holding baby with little denim shoes 2022 11 15 18 00 25 utc scaled

Bebek ayakkabıları çok sevimlidir ama aynı zamanda önemli bir işlevi de vardır: Miniğinizin ayaklarını korumak ve yürüme yolculuğunda ona yardımcı olmak. Peki bebekler ne zaman ayakkabı giymelidir?

Bebeklerin ayak kemikleri yaklaşık 8 yaşına kadar tam olarak şekillenmez, bu nedenle minik ayakları çok esnektir ve yaklaşık 9 aya kadar çoğunlukla kıkırdaktan oluşur. Bebekler aynı zamanda düz tabandır ve ayak kavisleri ilk birkaç yılda gelişir. Ayakların hareketi, ayaklarda uygun kas ve kemik gelişiminin temelidir ve bu da ayağı yürümeye hazır hale getirir. Yürümeyi öğrenmek bebekler için ortalama 10-18 ay arasındadır ancak bu her çocuk için değişiklik gösterir. 

Bebeğiniz dışarıda yürümeye başlayana kadar ayakkabıya ihtiyaç duymaz. Ayağa kalktıktan sonra dışarıda yürürken ve oynarken hava koşullarından ve yaralanmalardan korunmaya ihtiyaç duyar. Bebekler dışarıda yürürken ayakkabı giymelidir ancak iç mekanlarda bebeğinizin henüz gelişmekte olan ayakları için çıplak ayak en iyisidir. Çocuk doktorları bebeklerin oturma odası zemini gibi güvenli bir alanda çıplak ayakla yürümeyi öğrenmelerini önermektedir. Böyle olması kas gücünü artırır, ayrıca dengeyi, duruşu ve koordinasyonu destekler. Bebeğinizin ayaklarının çıplak olmasını istemiyorsanız içeride yürürken kaymasını önlemek için patik veya kaymaz tabanlı çoraplar kullanabilirsiniz.

2 Yaş Öncesi Ayakkabı Giydirmenin Zararları

Sevimli yeni doğan ve bebek ayakkabılarını almak cazip gelse de bebeklerin ilk birkaç ayında ayakkabıya ihtiyaçları yoktur. Elbette ara sıra kıyafetleri tamamlamak için giydirebilirsiniz ancak bebeğinizin ayaklarını mümkün olduğunca çıplak tutmaya çalışın. Bir çift çorap minik ayaklar için yeterli olacaktır. 

Küçük bir bebeğin yürümeye başladığında altındaki yüzeyi hissetmeye ihtiyacı vardır. Ayakkabıları daha erken giydirmek bebeğinizin yürümeyi daha hızlı veya daha iyi öğrenmesine yardımcı olmaz. Aksine sert ve esnek olmayan tabanlara sahip ayakkabılar doğal ayak hareketini kısıtladıkları için yürümeyi öğrenmesini zorlaştırabilir. Küçük bebeklerin ayaklarında ihtiyaç duydukları tek şey onları sıcak tutacak çoraplardır. Bebeğinizin yardımsız hareket ettiğini fark ettiğiniz anda yürüme ayakkabılarına geçiş yapabilirsiniz. Bebeğiniz herhangi bir destek olmadan rahatça yürüyebiliyorsa ve onu dışarıda yürüyüşe çıkarmayı planlıyorsanız sert tabanlı ayakkabıları tercih edebilirsiniz.

gebelik uzmana sor

Bebek Ayakkabılarında Nelere Dikkat Edilmeli

Çocuğunuzun ayaklarının gelişimi için ilk birkaç ay ve yıl çok önemlidir. Bu nedenle doğru ayakkabı ve bu ayakkabının ne zaman alınması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Ayakkabıların şirinliği ve fiyatı satın alma sürecinizi kesinlikle etkilese de göz önünde bulundurmanız gereken başka şeyler de var. Dar ayakkabılar ya da çoraplar ayakları sıkarsa bebeğinizin yumuşak parmak kemikleri düzgün bir şekilde büyüyemez. Doğru ayakkabılar miniğinizin adımlarını gurur, güven ve keyifle atmasına yardımcı olacaktır. İşte bir bebek ayakkabısında aramanız gerekenler.

  • Rahat ve geniş olmalı. Ayakkabı bebeğinizin ayak ve topuk kısmına tam oturmalı, ancak parmak ucunda büyüme için biraz yer bırakmalıdır. Bebeğinizin küçük ayakları hızla büyüyecek ve ayakkabılarının buna ayak uydurmasını isteyeceksiniz.
  • Esnek destek sunmalı. Bebek ayakkabıları esnek ve bükülebilir olmalı, yeterli destek sunmalı ancak çok fazla esneme payı olmalıdır. Sürtünmeyi önlemek için taban ve topuk altında dolgu olmalıdır.
  • Kaymaz tutuş sağlamalı. İyi bir çift bebek ayakkabısı kaymaları önlemeye yardımcı olmak için çıkıntıları olan kaymaz bir tabana sahip olmalıdır. Bağcıklı ve ya cırt cırtlı ayakkabılar iyidir çünkü topuğu yerinde tutar ve ayağın öne doğru kaymasını ve ayak parmaklarına zarar vermesini engeller.
  • Sentetik malzemelerden kaçının. Bebeğinizin ayaklarının nefes almasına izin verebilecek ayakkabılar satın almalısınız.
  • Uygun bir ayakkabı almak için genellikle mağazayı çocuğunuzla birlikte ziyaret etmeniz önerilir ancak beden tablosuna da bakabilir ve bebeğinizin ayak ölçüsüne ve yaşına uygun bir ayakkabı da satın alabilirsiniz.
  • Ayakkabının doğru olup olmadığını kontrol etmek için bebeğinizin en uzun ayak parmağı ile ayakkabının ucu arasında en az bir başparmak genişliği olduğundan emin olun.
  • Çocuğunuz bir ayakkabıyı denerken tepkilerine dikkat edin. Ayakkabılar canını acıtıyorsa veya yürümekte zorlanıyorsa farklı bir çift deneyin.
  • İkinci el ayakkabı almayın çünkü başka bir çocuğun ayağına uyacak şekilde kalıplaşmış olacaklardır ve doğru desteği vermeyeceklerdir.
  • Ayakkabı alışverişini günün ilerleyen saatlerinde yapın. Bebeğin ayakları gün boyunca şişebilir. Sabah aldığınız ayakkabılar akşama dar gelebilir.
  • Bebek ayakkabıları hakkında başka endişeleriniz veya sorularınız varsa doğru zaman ve uyum konusunda size tavsiyede bulunabilecek bir çocuk doktoruna danışabilirsiniz.

Ayakkabıya Geçilmeden Önce Kullanılması Gereken Ürünler

Yürümeye başlamadan önce, birçok çocuk ayağa kalkıp mobilyalara tutunarak adım attığında emekler veya gezinir. Bu aşamada ayakkabı gerekli değildir ancak soğuk döşeme tahtalarınız varsa veya ayaklarını örtecek bir şey istiyorsanız bir çift ev patiği tercih edin. Bunlar hafiftir ve ince, esnek bir tabana sahiptir ve esas olarak destekten ziyade koruma amaçlıdır. Çocuğunuz yürümeye başladığında daha sağlam bir tabana sahip uygun ayakkabılara ihtiyaç duyacaktır.

 

Leave a Reply