Doğumu Kolaylaştıracak 4 Öneri

indir 1

Doğum, hayatımızdaki en önemli olaylardan biridir. Ancak, bazen anne adayları doğumun nasıl geçeceği konusunda endişelenirler. Hamileliğin başından itibaren doğum anına kadar geçen süre, anne adayının ve bebeğinin sağlığı için son derece mühimdir, bu yüzden doğumun mümkün olan en kolay ve rahat şekilde geçmesi için hazırlıklı olmak gerekir.

1-Doğru Beslenin

Doktor tarafından kontrolü sağlanan bir diyet, anne adayının ve bebeğinin sağlığı için son derece önemlidir. Doğum öncesinde beslenme düzenine dikkat etmek, bebeğinizin sağlıklı bir şekilde büyümesine ve doğumun daha kolay geçmesine yardımcı olur. Tüketilmesi gereken besinler ise;

 • Protein: Hamile kadınların yeterli miktarda protein tüketmeleri, bebeğin sağlıklı büyümesi ve anne adayının doğum sırasında güçlü kaslara sahip olması için son derece önemlidir. Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, süt, yoğurt, peynir, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi protein açısından zengin gıdalar tüketilmelidir.
 • Tam Tahıllı Yiyecekler: Tam tahıllı gıdalar, lif açısından zengindir ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Yulaf, esmer pirinç, kepekli ekmek, tam buğday unu gibi tam tahıllı gıdalar tüketilmelidir.
 • Sebzeler ve Meyveler: Sebzeler ve meyveler, vitamin ve mineral açısından zengindir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Özellikle, kırmızı ve turuncu renkli sebzeler (havuç, kırmızı biber, tatlı patates vb.) ve meyveler (mango, portakal, karpuz vb.) A vitamini açısından zengindir.
 • Su: Hamile kadınların yeterli miktarda su içmeleri önemlidir. Su, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve doğum sırasında su kaybını önler.
 • Taze Zencefil: Taze zencefil, doğum sırasında ağrıları azaltmaya yardımcı olur. 
 • Hurma: Doğumun ilk evresinin kısalmasına ve oksitosin içeriği sayesinde rahim kaslarının kasılarak açıklığın artmasına yardımcı olur. Şeker hastalığınız yoksa 38. haftadan sonra günde 5-6 adet hurma yenmesi önerilmektedir.
 • Ahududu Yaprağı Çayı: Araştırmalar günde bir-iki bardak tüketilmesi durumunda içeriği sayesinde doğumun kolaylaşacağı ve doğum sırasında vakum gibi ekstra işlemlere ihtiyacın azalacağını göstermektedir. Bu içecekte 38 Hafta sonrası tüketilmelidir.
 • Ananas: İçerisinde bulunan etken maddenin, serviksi yumuşattığı ve doğumun başlamasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Uzmanlar günde bir-iki dilim ananas yenmesini önermektedir. Doğuma 2-3 hafta kala tüketilmeye başlanabilir.

Doğum öncesi dönemde tüketilmesi gereken yiyecekler ve içecekler hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir. Doktorunuz, size uygun bir beslenme planı hazırlayabilir ve size özel önerilerde bulunabilir.

gebelik uzmana sor

2-Doğru Doğum Tekniklerini Kullanın

Doğum tekniklerinin doğru kullanımı, doğumun daha kolay ve daha rahat geçmesine yardımcı olur. Doğum teknikleri, nefes egzersizleri, kas gevşetme teknikleri, meditasyon ve hipnoz gibi farklı aktiviteleri içerebilir. Doğum sırasında, bebeğinizi doğru pozisyona getirmeye yardımcı olacak ve doğum kanalından daha kolay geçmesine izin verecek teknikleri öncesinde öğrenerek, kullanabilirsiniz.

3-Doğum Sırasında Destek Alın

Doğum sırasında destek almak, bu özel anların daha kolay ve daha rahat geçmesine yardımcı olur. Doğum partneriniz, doğum eğitmeniniz veya doğum koçu gibi bir kişi, size doğum sırasında destek olabilir. Bu anlarda güvendiğiniz birinin yanınızda olması, size moral ve motivasyon vererek doğumunuzu kolaylaştıracaktır.

4-Doğru Egzersizleri Uygulayın

 • Pelvik Egzersizler: Pelvik egzersizler, doğumda kullanılacak pelvik kaslarının güçlendirilmesine yardımcı olur. Bu kaslar, doğum sırasında bebeğin geçişi için gereklidir. Squat, pelvik sıkıştırma ve gevşetme, pelvik tabanı kasları için yararlıdır.
 • Yoga: Yoga, hamile kadınlar için uygun bir egzersiz biçimidir. Bedeninize uygun pozisyonlar ve nefes teknikleri kullanarak stresi azaltır ve rahatlamayı sağlar. Ayrıca, pelvik kasları güçlendirir ve doğum sırasında rahatlama sağlar.
 • Yürüyüş: Hamile kadınlar için yürüyüş, kolay ve düşük etkili bir egzersizdir. Kan dolaşımını artırır ve doğumda kullanılacak kasları güçlendirir. Ayrıca, yürüyüş sırasında salgılanan endorfin stresi azaltır ve rahatlatır.
 • Su Aerobikleri: Su aerobikleri, doğum öncesi egzersizler için uygun bir seçenektir. Eklemlere zarar vermeden egzersiz yapmanızı sağlar. Ayrıca, pelvik kaslarını güçlendirir ve genel fitness seviyenizi artırır.
 • Nefes Egzersizleri: Doğum sırasında doğru nefes alıp vermek, doğumu kolaylaştırmak için önemlidir. Nefes egzersizleri, doğru nefes alma ve gevşeme tekniklerini içerir.
 • Doğum Topu Egzersizleri: Doğum topu egzersizleri, doğumda kullanılan kasları güçlendirir. Ayrıca,, doğum esnasında daha iyi pozisyon almanıza yardımcı olur ve stresi azaltır.

Doğum öncesi egzersizler, doğumun daha kolay geçmesine yardımcı olabilir. Ancak, hamilelik döneminde egzersiz yapmadan önce doktorunuzla danışmanız gerekir. Doktorunuz, egzersiz yapmanın size uygun olup olmadığını değerlendirerek buna uygun bir plan hazırlayabilir.

 

Leave a Reply