Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

pregnant young woman applying cream in morning 2022 11 17 13 29 15 utc scaled

Hamilelik sürecinde anne adaylarının karşılaştıkları diğer bir sorun ise şüphesiz cilt sorunlarıdır. Hamilelik ile birlikte vücutlarındaki hormon artışı daha öncesinde hiç sivile akne sorunu gibi sorunlar yaşamayan kişilerde dahi görülebilmektedir. Bununla birlikte daha birçok sorun da bulunmaktadır elbette.

Bu dönemde anne adayının psikolojisi de cildi kadar önemlidir. Aynaya baktığında kendini mutu hissetmesi de elbette psikolojisini olumlu yönde etkileyecektir. Biz kadınları da en mutlu edenler sıralaması yapsak en baş sıralarda kendimize yaptığımız her türlü bakımın geleceğinden de eminiz. Bu sebeple hem iyi hissetmek hem de ciltte oluşabilecek bazı sorunlar ile mücadele etmek oldukça önemlidir.

Yazımızın devamında hamilelik sürecinde karşılaşılan çeşitli cilt sorunlarından ve etkili olabilecek birkaç tavsiyeden bahsedeceğiz.

Gebelik Lekeleri

Anne adaylarının çeşitli hormon değişimleri beraberinde de hassas bir cilt yapısını getirmektedir. Bu sebeple özellikle alın, yanak kısımlarında oluşan ve ‘Gebelik Lekeleri’ dediğimiz bu durumlar cildin kendini güneşten korumak için ekstra olarak melanin üretmesi sonucunda ortaya çıkıyorlar. Bu nedenle hassas bir cilde sahip olduğunu gebelik dönemi içerisinde güneş kremi kullanımı sizin için normalde olduğundan çok daha fazla bir önem taşımaya başlıyor. Fakat cildinize kullanacağınız güneş kremlerinin içerisinde slikon ve paraben gibi bileşenlerin bulunmamasına dikkat etmelisiniz.

Gerekli önlem alınmadığında hamilelikten sonra da etkisini sürdürebilen bu lekeler ile savaşmada ilk silahınız şüphesiz güneş kremleri olacaktır.

Gebelikte Oluşan Sivilce ve Akneler

Gebelik dönemi boyunca normalde yağlı bir cilde sahip değilseniz bile değişen hormonlarınız ile birlikte cildiniz ekstra sebum üretebilir. Bu da beraberinde sivilce ve akne gibi sorunları getirebilir. Bu süre zarfında içerisinde kimyasal, slikon ve paraben bulunmayan doğal cilt bakım ürünlerini kullanmanız faydalı olacaktır. Ayrıca normalde kuru bir cilde sahip olsanız dahi bu dönemde ortaya çıkan fazla sebumdan dolayı sivilce sorunu yaşadığınız için yağsız ürünler tercih edip cildinizi bol bol nemlendirmenizi tavsiye ederiz.

gebelik uzmana sor

Hamilelikte Oluşan Çatlaklar

Gebelik süreci ilerledikçe beraberinde genişleyen karın bölgesi, kilo artışı ile bacaklar gibi bölgelerde çatlak oluşma ihtimali oldukça fazladır. Bu durum için de anne adaylarının sıklıkla tercih ettiği yöntem doğal yağlar ve özler içeren çatlak önleyici kremlerdir. Bu kremlerin püf noktası daha çatlaklar oluşmadan önce kullanmaya başlamaktır. Bu sebeple hamileliğinizin ilk zamanlarından itibaren bu kremleri kullanabilir ve cildinizde gerilmeler sonucu oluşacak çatlak oluşumunu önleyebilirsiniz. Fakat hatırlatmakta fayda var içerisinde kimyasal bulunmayan doğal içerikli kremler kullanmanız önemli.

Hamilelik Döneminde Yaşanan Kızarıklık ve Kaşıntılar

Gebelik ile birlikte artış gösteren hormonların bir diğer etki ettiği alan da ciltte kızarıklık ve kaşıntı oluşumudur. Hormonlar ile birlikte anne adayının cildi hassaslaşarak gerilir. Bu sebeple cildi doğru ve doğal ürünler ile nemlendirmek oldukça önemlidir.

Bu dönem içerisinde vücudunuzun hassasiyetini arttıracak kimyasal içeren duş jeli sabun gibi ürünleri tercih etmemeye dikkat etmeli ve hassas cildinize uygun doğal içerikli ürünler tercih etmelisiniz. Duş sonrasında da mutlaka cilde esneklik ve yumuşaklık kazandıracak nemlendiriciler ile cildi nemlendirmeyi unutmamalısınız. Bu aynı zamanda çatlak oluşumunuzun önlenmesinde de yardımcı olacaktır.

Mutlu bir anne bebeği ile mutlu ve sağlıklı bir iletişim kuran anneyi de beraberinde getirir. Bu sebeple gebelik süreciniz boyunca psikolojik olarak da iyi hissetmeniz oldukça önemlidir. Hormonlar ile birlikte hassas bir psikolojiye sahip olan anne adaylarının herhangi bir fiziksel kaygı yaşamaması adına kendine bakması oldukça önemlidir. Fakat unutulmamalıdır ki siz her zaman her halinizle çok güzelsiniz! Sağlık ve mutlulukla ışıldamanız dileğiyle

Leave a Reply