Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

dissatisfied girl keeps hands on crotch presses l 2022 02 06 12 58 16 utc scaled

Hamilelik süreci ile birlikte anne adaylarının hayatlarına birçok yenilik ve birbirinden farklı onlarca deneyim dahil olur ve bu deneyimler zamanla artarlar. Yaşanan her deneyimin de iyi olacak diye bir kuralı yoktur elbette. Hamilelik ile birlikte özellikle de ilk kez gebelik söz konusu ise anne adayı vücudundaki değişiklikleri anlamaya çalışır. Haliyle özellikle ilk aylarda annenin vücudu da hamileliğe bir alışma süreci içerisindedir. Bu sebeple hamilelik hormonunun salgılanarak bebeğin büyümesi ve gelişmesi için vücudun kendini hazırlama durumu içerisinde anne adayının vücudu birbirinden farklı reaksiyonlar verir. Bu reaksiyonlar bazen anne adayını fazla rahatsız etmeyeceği gibi bazen de yoğun bir şekilde yaşanarak gün içerisindeki konforlarını oldukça etkileyebilmektedir.

Özellikle hamilelik döneminin ilk zamanlarda anne adaylarından sık sık duyulan şikayetler arasında mide bulantısı, koku hassasiyeti gibi durumlar olduğu gibi bir diğer şikâyet ise çoğunlukla hamilelikte yaşanan kasık ağrıları olmaktadır. Nasıl mide bulantısı, koku hassasiyeti vücudumuzda yeni yeni kendini gösteren annelik hormonlarının verdiği reaksiyon sonucu ortaya çıkan bulgular ise hamilelik sürecinde yaşanan kasık ağrıları da aynı o şekildedir. Bu sebeple bu durumun oldukça doğal bir durum olduğunu bilip telaşa kapılıp stres yapmamak oldukça önemlidir. Unutmamalısınız hamilelikte stres en istemediğimiz durumlar arasında yer almaktadır. Bu durum gayet normal ve çoğunlukla her anne adayının yaşamış olduğu bir durumdur. Yalnızca hiç geçmeyen ve aşırı derece hissedilen kasık ağrılarında doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Onun haricinde endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur.

Yazımızın devamında yeni anne adayları için Hamilelikte kasık ağrısı konusunu işleyeceğiz. Hamilelikte kasık ağrısı neden olur, aşırı kasık ağrısının sebepleri neler olabilir, kasık ağrısını hafifletmek için neler yapılabilir? Gibi soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

gebelik uzmana sor

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Gebeliğin oldukça doğal bir sonucu olan kasık ağrılarının sebebi pelvis bölgesinde bulunan rahmin bebeğe yer açmak için günden güne genişlemesi sonucu diğer organlara baskı yapması ile kasık ağrıları oluşmaktadır. Hemen hemen her anne adayında bu kasık ağrıları görülür fakat ilk kez hamile olan anne adaylarında bu kasık ağrıları biraz daha fazla hissedilebilir.

Hamilelikte yaşanan kasık ağrıları hiç geçmiyor ve aşırı şekilde devam ediyorsa farklı hastalıkların ve sorunların habercisi olabilir. Bu olasılıklar şu şekildedir:

 • Preeklamsi,
 • İdrar Yolu Enfeksiyonu,
 • Dış Gebelik,
 • Düşük Riski,

Bu olasılıkları teşhis edecek tek kişinin doktorunuz olduğunu unutmamalısınız. Hiç geçmeyen ve aşırı derece sizi zorlayan bir ağrı ile karşı karşıyaysanız vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Doktorunuz ile danışmanız sırasında ilk tercihinizin online veya telefon yolu ile olması Covid-19 pandemisi sebebi ile size ve sevdiklerinize yarar sağlayacaktır. Doktorunuzun sizi sağlık kuruluşuna davet etmesi sonucunda ise sosyal mesafe maske gibi kurallara riayet göstererek sağlık kuruluşlarına gitmenizi tavsiye ederiz.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

hamilelikte kasik agrisi neden olur 2

Hamilelikte oluşan kasık ağrısı eğer doğal gebelik sürecinizin bir parçası ise bu konuda çok fazla yapacağınız bir şey yoktur. Fakat bazı noktalara dikkat ederek kasık ağrılarını hafifletmeniz mümkündür.

Kasık ağrılarınızı hafifletmek için şu hususlara dikkat edebilirsiniz:

 • Gün içerisinde bol bol sıvı tüketmelisiniz.
 • Rahat olduğunuz bir pozisyonda kaslarınızı gevşeterek oturabilirsiniz.
 • Mümkün olduğu kadar istirahat edip uzanmalısınız.
 • Gün içerisinde düzenli olarak yapacağınız küçük yürüyüşler kasık ağrılarını hafifletmede etkili olacaktır.
 • Ayaklarınızı üşütmemeye çok dikkat etmelisiniz.
 • Serinlemek için klima gibi yöntemlerden uzak durmalı ve doğal serinleme yöntemlerini tercih etmelisiniz.
 • Karın bölgenizi sıkacak ve sizi rahatsız edecek dar kıyafetlerden kaçınmalı ve rahat giysiler tercih etmelisiniz.

Leave a Reply