Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

sick business woman working at work having severe 2022 12 08 03 58 46 utc scaled

Hamilelik süreci ile hayatlarının bambaşka bir evresine adım atan anneleri bu evrede özellikle ilk aylarda karşılayan mide bulantısı oldukça zorlayıcı hale gelebilir. Öyle ki bu mide bulantısı süreci gebelerde %80 oranında ilk aylarda görülüp daha sonrasında ortadan kalksa da bazı kişilerde doğuma kadar bile sürebilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki hamilelik sürecinde yaşadığınız şey mide bulantısı gibi sizi zorlayacak bir süreç dahi olsa bu durum geçicidir ve bebeğinizi kucağınıza aldığınız anda her şey aklınızdan uçup gidecektir. Bu şekilde düşünerek moralinizi yüksek tutup kendinize sorun etmemeye çalışmalısınız. Ayrıca kendine hatırlatabilirsiniz ki bu çoğu gebelikte sıklıkla görülen bir durumdur. Herkes bu sorunu yaşayabilmektedir. Sabretmek ve bu mide bulantılarını en aza indirecek birkaç püf noktaya indirmek sizlere yarar sağlayacaktır.

Yazımızın devamında hamilelikle yaşanan mide bulantıları ile ilgili merak edilen ve yeni anne adaylarının bilmeleri gereken hususlardan bahsedeceğiz.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Hamilelikte mide bulantıları bebeğin ilk gelişim dönemi olan ilk aylarda annenin vücuduna fazla hormon salgılanması ile ortaya çıkmaktadır. Anne adayının hamilelik sürecine alışma sürecinde vücudu tepki olarak mide bulantısı ve koku hassasiyeti gibi etkiler gösterebilir.  Yani kısacası anne adayının anne olma sürecinde vücudunun tepki vermesi sebebi ile mide bulantısı ortaya çıkabilmektedir.

gebelik uzmana sor

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Hamilelik sürecinde anne adaylarını en çok zorlayan sorunlar arasında yer alan mide bulantıları hayat konforunu oldukça bozabilmektedir. Bu sebeple de bu sorunu yaşayan anne adaylarının en çok sorduğu ve araştırdığı soru hamilelikte mide bulantısının ne zaman sona ereceği olmaktadır.

Hamilelikte mide bulantıları genel olarak 4 ile 8. Haftalar arasında kendini gösterebiliyor. Geçme süreci de kişiden kişiye göre farklılık göstermek ile birlikte 16. Hafta itibari ile mide bulantıları hafifleyerek etkisini yitirmeye başlar. Fakat unutulmamalıdır ki 6. Ayda hatta doğum süresine kadar bu bulantıları yaşayanlar olabilmektedir. Bu durumu bir eksiklik veya sorun olarak görmemek gereklidir.

Mide Bulantısı Nasıl Geçer veya Hafifletilebilir mi?

hamilelikte mide bulantisi neden olur 2

Hamilelik süreci boyunca anne adaylarına zorluk çıkartan mide bulantısı sorunu tam olarak geçmeyebilir ve bu durum annelerin günlük yaşamlarını sekteye uğrayabilir. Fakat bazı noktalara dikkat ederek hamilelik süresinde yaşanan mide bulantılarını hafifletmek mümkündür.

Hamilelik süreci boyunca yaşanan mide bulantılarını hafifletmek amacı ile şu hususlara dikkat etmeniz sizlere fayda sağlayabilir:

  • Mide bulantılarınızın yaşandığı ve artış gösterdiği zamanlarda daha az baharatlı ve yağsız besinler tüketmek mide bulantınızın hafiflemesine yardımcı olabilir.
  • Midede şişkinlik ve hazımsızlık yapabilecek asitli gıdaların tüketilmemesi gereklidir.
  • Yoğurt ve peynir gibi gıdaları bu dönemde daha fazla tüketmeniz mide bulantınızı hafifletebilir.
  • Haşlanmış patates, pirinç pilavı, makarna gibi besinler tüketmeniz size yardımcı olabilir.
  • Özellikle sabah yoğunlukla yaşanan bulantıları hafifletmek amacı ile tuzlu çubuk kraker, bisküvi veya leblebi gibi besinler tüketmek size yardımcı olabilir. Hatta çubuk kraker gibi paketli bir besini yatağınıza yakın bir yerde tutarak yataktan çıkmadan tüketebilir ve sabah ani mide bulantılarınızın hafiflemesi için bu taktiği kullanabilirsiniz.
  • Gün içerisinde sık sık sıvı tüketmelisiniz. Sıvı tüketmenizi desteklemek amacı ile kendinize özel bir sürahi belirleyebilir veya telefonunuza sizi teşvik edecek uygulamalar indirebilirsiniz.
  • Öğünlerinizi az ve sık sık tutmanız sizlere oldukça yardımcı olacaktır.
  • Gün içerisinde ağır işler yapmaktan kaçınmalı ve zaman zaman dinlenmelisiniz. Bu mide bulantılarınızı hafifletmede size yardımcı olacaktır.
  • Midenizin boş kalmasına izin vermemelisiniz.
  • Olabildiğince stresten uzak bir yaşam benimsemelisiniz.

Leave a Reply