Tummy Time Nedir?

6 Aylık Bebek Aktiviteleri

Tummy time, karın üstü zamanı anlamına gelmektedir. Bebekleri uyanıkken kısa sürelerle yüz üstü yatırmyı ifade eder. Bebeklerin boyun ve omuz kaslarını güçlendirmelerine ve motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmanın önemli bir yoludur. 

Genellikle sağlıklı gerçekleşen doğumdan hemen sonra karın üstü zaman geçirmeye başlayabilirsiniz. İlk birkaç hafta boyunca günde 2-3 kez 1-2 dakika yüzüstü egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz. Bu erken aşamada başlamak için siz bir sandalyede, yatakta ya da yerde yatar pozisyondayken bebeğinizi göğsünüze ya da karnınıza yerleştirin. Bu zamanı bebeğinizle etkileşime geçmek, bol bol göz teması kurmak, hareketli bir şekilde konuşmak ve abartılı yüz ifadeleri yapmak için ayırın. Bu, bebeğinizle bağ kurmanın da harika bir yoludur.

Tummy Time Neden Önemlidir?

Karın üstü zamanı, bebeğiniz ön kollarında ağırlıkla karın üstü yattığında gerçekleşir. Karın üstü zaman baş, boyun ve üst vücut kuvveti oluşturur. Bebeğiniz bunu her gün sık sık yapmalıdır. Uyurken, bebek başı tek bir pozisyonda ve sırt üstü çok fazla zaman geçirir. Bu, kafalarının arkasında düz noktalara neden olabilir. Karın üstü zaman bunun önlenmesine de yardımcı olur.

Fiziksel Gelişimi Destekler 

Karın üstü zaman bebeğinizin boynunu, kollarını, sırtını ve bacaklarını güçlendirmesini sağlarken aynı zamanda onun esneklik ve kas kontrolü kazanmasına da yardımcı olur. Geliştirdiği motor beceriler ve güç, yuvarlanmak ve oturmak ardından da emeklemek ve yürümek için gerekli olacaktır.

Dünyaya Yeni Bir Bakış Açısı Sunar

Bebeğinize, sırt üstü yaptığından farklı bir şekilde çevresini gözlemleme ve keşfetme şansı verir. Karnının üzerinde, etrafına bakmak için başını kaldırması gerekir. Bu sadece sırt ve boyun kaslarını güçlendirmeye yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda ona dünyaya yeni bir açıdan bakmasını sağlar.

Düz Kafa Sendromunu Önlemeye Yardımcı Olur

Boyunda gergin kaslara neden olan bir durum olan tortikolisli bebekler için karın üstü zaman faydalı olabilir. Bir sağlık uzmanı tarafından önerilen egzersizlerle birlikte karın üstü zamanı, bebeğin gergin boyun kaslarının gevşemesine yardım edebilir. Uyanıkken karnının üzerinde vakit geçirmek, bebeğinizin başının arkasında düz kafa sendromu olarak bilinen düz noktaların oluşmasını da önleyebilir.

gebelik uzmana sor

 

Karın Üstü Zamanı Aktiviteleri

Bebeğinizle karın üstü vakit geçirmenin birçok farklı yolu vardır. Ancak karın üstü pozisyonlarda bebeğinizi yalnız veya gözetimsiz bırakmamaya özen gösterin. Başlangıçta bebeğiniz karın üstü vakitten pek hoşlanmayabilir ve sadece bir veya iki dakikayı tolere edebilir. Pes etmeyin ve günlük uygulamalara devam edin. Bebeğiniz yüzüstü yatırıldığında ağlıyorsa, oyun oynayarak dikkatini dağıtmaya çalışın. 

 • Güvenli nesneleri ve oyuncakları bebeğinizin yakınına yerleştirin. Onları bebeğinizin yüzünün önünde bir yandan diğer yana hareket ettirin. Bu, bebeğinizi hareket etmeye, kaldırmaya ve başını çevirmeye teşvik eder.
 • Bebeğinizin yanında yere yatın. Resimli kitaplarda veya dergilerde sayfaları çevirin. Bu, bebeğinizin göz gücünü geliştirir ve ilgisini canlı tutar.
 • Bebeğinizin yanına bir ayna koyarak yansımasını görmesini sağlayabilirsiniz.
 • Açık havada bir battaniyenin üzerinde olduğu gibi farklı yerlerde karın üstü zaman geçirmeyi deneyebilirsiniz.
 • Karın üstü zaman geçirmek için bebeğinizi bir yüzeye koymak yerine kucağınıza ya da göğsünüze yatırabilirsiniz. Bu özellikle 3 aya kadar yeni doğan bebekler için önerilir.

Tummy Time İçin İpuçları

 • Karın üstü oturmak için zeminin boş bir alanına bir battaniye yayın.
 • Bezini değiştirdikten sonra veya bebeğiniz uykudan uyandıktan sonra kısa karın üstü seansları deneyin.
 • Bebeğinizin oyun oynamayı ve çevresiyle etkileşim kurmayı öğrenmesine yardımcı olmak için yüzüstü yatış sırasında bebeğinizin erişebileceği bir oyuncak veya oyuncaklar koyun.
 • Bebeğiniz büyüdükçe yüz üstü seanslarınız daha uzun yapabilirsiniz.
 • Bebeğiniz yüzüstüyken huzursuz oluyorsa, aktiviteyi veya yeri değiştirmeyi deneyin. Bebeğiniz yerde olmaktan hoşlanmıyorsa, siz elleri ve ayaklarıyla nazikçe oynarken onu göğsünüze koyun ve uzanın.
 • Yenidoğan bebekler kendi başlarına başlarını hareket ettirebilirler ancak pozisyonlarını kontrol edemezler. Başlarını ortada konumlandırmalarına yardım etmeniz gerekebilir.
 • Evde yeni yürümeye başlayan veya küçük bir çocuğunuz varsa, karın üstü zamanında bebeğinizle oynamasını sağlayın. Bu, kardeşler için iyi bir bağlanma anı olabilir.

Tüm bunların yanında bebeğinizin reflüsü varsa da yüzüstü zamanına devam edebilirsiniz. Bu noktada göğsünüzde veya bacaklarınızın üzerinde olduğu gibi bebeğinizin daha dik olduğu pozisyonları deneyin. Kusmayı ve rahatsızlığı azaltmak için emzirmeyi 20 ila 30 dakika sonraya bırakmayı unutmayın.

Karın üstü zaman, bağ kurmak için harika bir fırsat olduğu için hem sizin hem de bebeğiniz için eğlenceli bir aktivite olabilir. Ayrıca, bebeğinizin oturmak, emeklemek ve nihayetinde yürümek gibi tüm ilerlemeleri için gerekli olan kas kontrolünü geliştirmesi için bir şanstır. Her gün karın üstü zaman uygulamak, bebeğinizin devam eden gelişimi açısından son derece önemlidir.

Leave a Reply