Vakıf ve Derneklerin Doğum Çantası Yardımları

pregnant woman packing hospital bag with checklist 2022 10 18 00 37 15 utc scaled

Bebeğin İhtiyacı Olan Her Şey Bu Çantanın İçinde!
“Hoş geldin bebek paketi” uygulaması belediyelerin yanı sıra vakıflar ve sivil toplum kuruluşları tarafından da ilgi görür. Proje kapsamında aile ziyaretleri yapılırken bebeğin ihtiyacı olan her şey bir pakette toplanarak anneye hediye edilir.
Aileye yeni katılan minik fert için devlet çeşitli kanallardan özellikle maddi destek verirken, günlük ihtiyaçları karşılayacak çanta hazırlığı genelde belediyeler tarafından üstlenilir.
Devlet destekleri arasında; doğum yardımı ve süt parası sayılabilirken özellikle bebek doğar doğmaz karşılaşılacak ihtiyaçlar için “bebek paketi” ya da “doğum çantası” uygulamaları dikkat çeker. Şimdi, kimler bu fırsattan yararlanabilir hep birlikte göz atalım…
Hoş Geldin Bebek Kampanyası Nedir?
Yeni doğum yapan bir annenin ihtiyaçları bitmez. Sosyal yardımlar bu ihtiyaçların büyük kısmının karşılanması için önemli bir destektir. Ülkemizde pek çok büyükşehir ve ilçe belediyesinin sürdürmekte olduğu proje kapsamında yeni doğum yapmış annelerin ihtiyaçları tek çantada toplanarak ücretsiz olarak hediye edilir.
Çocuklu ailelere yönelik destek paketleri annelerin ihtiyaçlarına yöneliktir. Bu kimi zaman beslenme ihtiyacını karşılayacak market kuponu olurken kimi zaman yol parası yardımı, kıyafet veya oyuncak yardımı olarak şekillenir.
0-4 aylık bebeklerin ihtiyaç duyduğu ürünlere yönelik olarak hazırlanan çantalar ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz olarak dağıtılır.
Bebek bezinden bakım malzemelerine, kıyafetten oyuncağa kadar çok çeşitli ürünün yer aldığı paketler, öncelikli olarak sosyal yardım alan ailelere elden ulaştırılır. Son dönemlerde özellikle büyükşehir belediyeleri destek paketi kapsamında ailelere beşik yardımı da yapmaktadır. Çanta içeriği kurumlar arasında değişiklik göstermekle birlikte genelde;

 • Bebek bezi
 • Zıbın
 • Yelek
 • Eldiven
 • Önlük
 • Emzirme örtüsü
 • Emzik
 • Biberon
 • Battaniye
 • Yatak
 • Beşik
 • Ateş ölçer
 • Tırnak makası
 • Pişik kremi
 • Pudra
 • Islak mendil
 • Şampuan yer alır.

Destek paketlerine gelen kurumsal ve bireysel katkılar göz önünde bulundurularak çanta içeriği anne, baba ve bebeğin birlikte okuyabileceği masal kitapları, ninni CD’leri ve bakım verenin hayatını kolaylaştıracak ilkyardım bilgileriyle zenginleştirilir.
Hoş Geldik Bebek Çantası Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?
Uygulama belediyeler, vakıflar ve sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülür. Devletten sosyal yardım alan aileler başvuru için ikamet ettikleri belediyelere yazılı, sözlü veya online olarak başvuru yapabilirler.
Sosyal yardım alamayan ve yeni bebek sahibi olan ailelerin bu hizmetten yararlanması için ikamet ettikleri belediyenin “Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne” ulaşarak taleplerini bildirmeleri gerekir. İlgili belediye, vakıf ve sivil toplum kuruluşları ihtiyaç sahibi ailelere muhtarlar aracılığıyla da ulaşabilmektedir.
Dönemsel olarak Sağlık Bakanlığı da yeni bebek sahibi olmuş çiftler için hazırlamış olduğu hediye paketlerini doğumun gerçekleştiği hastane aracılığıyla ulaştırır. Yeni bebeğin telaşı içindeyken rutin ihtiyaçları karşılamak konusunda hem maddi hem de manevi destek sağlanarak genç ebeveynler rahatlatılabilir. Sağlık Bakanlığı tarafından dönemsel olarak uygulamaya alınan proje kapsamında çanta içine süt artırıcı çay, aşı takvimi ve bebek bakım CD’leri de eklenmiştir.

gebelik uzmana sor
Hoş Geldin Bebek Projesi Dağıtım Kanalları
Yeni doğum yapmış annelerin ihtiyaçlarına yönelik olarak sürdürülen “Hoş Geldin Bebek Projesi” belediyeler, vakıflar ve sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülür. Bu kapsamda çanta veya paket dağıtımı yetkili kişilerin hastane ziyaretlerinde genç annelere teslim edilir.
Bazı belediyeler genç annelere ulaşmak için nüfus müdürlükleriyle ortak çalışmalar yürütür. Ailenin adresine ulaşan kurumlar ev ziyaretleri yaparak ihtiyaçları yerinden tespit etmek ve karşılamak üzere çalışmalar sürdürebilir. Proje uygulamaları kapsamında farklılıklar yaşanabileceği için güncel destekler için belediyelerin ilgili birimlerine ulaşarak bilgi almak ve başvuru yapmak daha doğru olacaktır.
Yeni Bebek Sahiplerinin İhtiyaçları Karşılanıyor
“Hoş Geldin Bebek Projesi” hakkında belediyelerin web siteleri üzerinden güncel bebek paketleri ve aile yardımları hakkında bilgi alınabilir. Gelişen teknolojiler sayesinde başvurular online olarak akıllı cihazlar üzerinden kısa sürede ve güvenli bir şekilde tamamlanabilir.
Yeni bebek sahibi olan ailelerin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak sürdürülen kampanyalar, özellikle dar gelirli ailelerin günlük hayatlarını eksiksiz bir şekilde devam ettirebilmesi için büyük öneme sahiptir. Söz konusu destekten yararlanmak isteyen ailelerden belli şartları yerine getirmeleri istenebilir.
Hoş Geldin Bebek Paketi Ne Zaman Verilir?
“Hoş geldin bebek” çantasında bebek ve annenin ilk aylarındaki ihtiyaçlarına yönelik ürünlere yer verilir. Başvurunun hemen ardından ekipler tarafından hızlı bir şekilde hazırlanarak teslim edilen çantalar, sosyal yardımlar arasında son dönemlerin en popüler uygulamaları arasında sayılabilir.

Leave a Reply