5 Aylık Bebek Oyunları

5 Aylık Bebek Oyunları

Bebeklerin beyin gelişimleri 0-6 ay arasında hızlıdır. Beyin gelişimlerini desteklemenin en iyi yolu ise aktiviteler yapmaktır. 5 aylık bebek oyunları ile bebeğinizin hem fiziksel hem zihinsel gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Daha sosyalleşen 5 aylık bebekler oyun oynamaktan keyif alırlar. Artık hareketleri artan 5 aylık bebekler destekli olarak oturabilirler ve dönebilirler. Oyuncaklar ile kendi oynamaya başlayan bebekler için yumuşak dokulu oyuncaklar tercih edebilirsiniz. 

Oyunun her yaşta bebek ve çocuk için kendini ve çevreyi tanımada etkili olduğu bilinmektedir. 5 aylık bebek oyunları ile nesneleri, şekilleri ve kavramları öğretmeye başlayabilirsiniz. Dikkati artmış olan bebeğiniz için ilgisini çekebilecek oyun ve aktivitelerle ve bebeğinizi gözlemleyerek oyunlar üretebilirsiniz. 

5 Aylık Bebeğin İlgisini Ne Çeker?

Kendi başına ufak şeyler başarmaya başlayan 5 aylık bebeğiniz, artık gündüzleri daha fazla uyanık kalır. Bu süre içinde ebeveynleri ya da bakımını üstlenen kişi ile daha çok zaman geçirebilir. Uyanık kaldığı bu süre içerisinde bakımları ve beslenmesi yapılan bebeğinizin, geri kalan zamanda mutlu ve huzurlu vakit geçirebilmesi için 5 aylık bebek aktiviteleri yaptırabilirsiniz.

Farklı sesleri net ayırt edebildiği bu dönemde çıngırak, müzikli oyuncaklar ve şarkılar bebeğinizin dikkatini çekebilir. Bebeğinizi yatırdığınızda egzersiz yaptırmanız hoşuna gidebilir. Fiziksel temas kurmaktan hoşlanan bebeğiniz ile kucakta şarkılar söyleyebilirsiniz. Yüz üstü yattığında yetişebileceği mesafeye koyulan renkli şekillere uzanabilir. Nesneleri el ve ağızları ile tanımladıkları bu dönemde oyuncakların hijyenine dikkat etmeniz hastalıklara karşı korumada etkili olacaktır. 

gebelik uzmana sor

5 Aylık Bebek Oyunları

5 aylık bebek zekâ geliştiren oyunlar ile bebeğinizin kaba motor becerilerine katkı sağlayabilirsiniz. Artık dönmeye, yuvarlanmaya ve uzağındaki nesnelere uzanmaya başlayan bebeğinizle daha fazla oyun oynayabilirsiniz. Sizinle uzun süre vakit geçirmekten hoşlanan bebeğinizle oyunlar oynayarak beyin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. 

  • Nesneleri bir elinden diğerine geçirmeye başlayan bebeğinizle bul-tak oyunları oynayabilirsiniz. Seçtiğiniz oyuncaklar kaba motor gelişimini desteklemeye yardımcı olabilir. Farklı geometrik şekilleri ve renkleri öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece tam olarak öğrenemese de ilerleyen aylar için ön çalışma yapmış olursunuz. 
  • Çıngıraklı yumuşak topları ona doğru yuvarlayarak, yakalamasını sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz topu bir elinden diğerine geçirmeye çalışabilir. Bu oyun da ince ve kaba motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir. 
  • Oyun halıları emeklemeye ve yürümeye başladığı döneme kadar kurtarıcınız olmaya devam edecektir. Oyun halısına yatırdığınız bebeğiniz yukarıda asılı olan oyuncaklara ulaşmaya çabalayabilir. 
  • İçerisinde çan olan farklı renklerde yumuşak dokulu bloklar bebeklerinizle oynayabileceğiniz keyifli oyunlardan biridir. 5 aylık bebek zekâ geliştiren oyunlar arasında olan blok oyunları hem görsel olarak hem de işitsel olarak bebeğinizin gelişimine katkı sağlayabilir. 
  • Dişlerinin çıkmasına az zaman kalan 5 aylık bebeğinizin diş etlerini rahatlatmak için diş kaşıyıcıları kullanabilirsiniz. Renkli, sulu ve yumuşak dokulu diş kaşıyıcılar iyi bir oyun aracı olabilir. 
  • Size verdiği tepkileri artan bebeğiniz ile konuşmanız ve bebeğinizin çıkardığı seslere yanıt vermeniz, dil gelişimini desteklediği gibi güzel bir oyun da olabilir. Değişik yüz ifadeleriniz ile hem bebeğinizi eğlendirebilir hem de bebeğiniz ile kaliteli vakit geçirebilirsiniz. 
  • Ufak bebek aynaları alarak ya da ayna karşısına bebeğinizi geçirerek, bebeğinizin eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Kendini ayna karşısında gören bebeğiniz merakla seyreder ve bundan hoşlanır. 
  • Dokunma becerisinin artması için farklı materyallerden oluşan oyuncakları kullanabilirsiniz. Farklı dokularda kumaşlardan oluşan bez kitaplarla oyun oynatabilirsiniz. 
  • İleride kelime hazinesinin artmasına yardımcı olabilecek bir egzersiz olan ses kaydetme ile bebeğinizin sesleri ayırt etmesine yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizin kendi sesini kaydedip daha sonra kendisine dinletebilirsiniz. Kendi sesine verdiği tepkiye bağlı olarak başka sesleri de kaydedip dinletebilirsiniz. Bu şekilde konuşmaya başladığı dönemde daha fazla kelimeye kulağı aşina olabilir. 

5 Aylık Bebek İçin Oyuncak Önerileri

5 aylık bebekler farklı uyaranlara karşı tepki verirler. Oyun içerisinde oynadığı oyuncakların seçimi oldukça önemlidir. Birbirinden farklı oyuncaklar ile bebeğinizin ilerideki zekasını, hayal gücünü ve becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilirsiniz. Artık daha bilinçli olan bebeğiniz için dokunduğunda ses çıkaran ve ışıklı aktivite oyuncaklarından edinebilirsiniz. 

Hareketlenen bebeğiniz için dik oturmasına yardımcı olarak nesnelere uzanmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde kaslarının gelişimini de desteklemiş olursunuz. Yumuşak toplar, renkli çıngıraklar, aktivite masaları, peluş oyuncaklar ve sesli oyuncaklar oyun oynamada size yardımcı olabilir. 5 aylık bebek için oyuncak seçimi yaparken oyuncakların organik, PVC ve BPA içermeyen ve kolay temizlenebilen olmasına dikkat etmelisiniz. Küçük parçalı oyuncakları yutma riskine karşı gözetim altında oynatmalı ya da uzak durmalısınız.

Leave a Reply