Bebek Bezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

baby girl diapers teddy sitting on pink color flo 2022 12 16 12 23 06 utc scaled

Ebeveynlerin, bebekleri dünyaya geldikten sonra satın almaya alışmaları gereken başlıca şeylerden biri çocuk bezidir. Yeni doğan bebeğiniz için doğru bezi seçmek önemlidir. Bebekler duygularını ifade edemezler, bu nedenle küçük çocuklarının ihtiyaçlarını anlamak ebeveynlere düşer. Yeni doğan bebekler her gün 10 ila 12 bez kirletir ve bu sayı ilerleyen dönemlerde altı ila sekiz beze düşer.

Yapması çok kolay bir şey gibi görünse de çocuk bezi seçmek dikkatinizi çekmek için yarışan çeşitli markalar yüzünden kafa karıştırıcı olabilir. İlk gördüğünüzü almak size cazip gelebilir ancak bunun çocuğunuz için doğru seçim olmayabileceğini unutmayın. Mükemmel bebek bezini satın almak için pek çok faktör söz konusudur. Peki, bir ebeveyn bebek bezi satın alırken nelere dikkat etmelidir? 

  1. Marka

Bu, diğer tüm kriterlerin ilki ve en önemlisidir. Yerel, duyulmamış olanlardan ziyade uzun süredir bebek bezi üretimi işinde olan tanınmış markalar tercih edilmelidir. Bu şirketler uzmanlığa sahiptir ve daha yeni ve daha iyi özellikler bulmak için araştırma yaparlar.

  1. Fiyat

Güvenlik ve konfor önemli olsa da bebek bezlerinin maliyeti de ebeveynlerin göz önünde bulundurmasını gerektirecek derecede önemlidir. Bebeğinizin alışkanlıklarını bilmek bir ayda kaç beze ihtiyacınız olacağını ve bunlar için ne kadar harcayacağınızı tahmin etmenize yardımcı olacaktır. Yüksek fiyat her zaman mükemmel kalite anlamına gelmez, bu nedenle fiyat etiketinden ziyade özelliklere bakmanızı öneririz. İki veya üç bebek bezi markasının en küçük paketlerini satın alıp bunları çocuğunuzun üzerinde deneyebilirsiniz. 

  1. Bez Özellikleri

Sızdıran bir bebek bezi, bebeğin cildinin ıslaklıkla temas etmesine neden olarak tahrişe ve pişiklere yol açabilir. Bebek bezi, sızdırma yapmadan veya sarkmadan çok fazla çiş ve kakayı emebilmelidir. 

Tıpkı iç çamaşırı gibi, bebek bezleri de çoğunlukla gün boyunca giyilir ve rahat olmaları gerekir. Bebek bezinde aramanız gereken bir diğer önemli özellik de esneyebilirliktir. Ciltte herhangi bir kırışıklık ve iz bırakmadan küçük çocuğunuza rahatça uyacak kadar esnek olmalıdır.

Bebeğinizin cildi hassas ve narin olduğundan, bebek bezinin malzemesi çok önemlidir. Bebeğinizin alt kısmına hava akışını kısıtlamamak için bezin yumuşak ve nefes alabilen malzemeden yapılmış olduğundan emin olmalısınız. 

Kokulu bezler bebeğin alerjisi yoksa ve bezin kokusu çiş veya kakanın kokusunu gerçekten maskeleyebiliyorsa harika olabilir.

  1. Beden ve Ağırlık

Bebek bezi bedenleri bebeklerin kilosuna bağlı olarak farklılık gösterir, bu nedenle bebek bezi satın almadan önce bebeğinizi tarttırmak en iyisidir. Bebeğiniz Her birkaç ayda bir daha büyük boy bezlere ihtiyaç duyacaktır, bu nedenle tek bir bedende stok yapmaktan kaçının. Bebek bezi bebeğinize dar gelmeye başladıysa bir üst bedene geçin. Paket bittikçe satın almak paradan ve yerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

  1. Cilt Hassasiyeti

Pişik, bebek bezleri düşünüldüğünde ebeveynlerin aklındaki ilk endişedir. Pişik, bebeğinizin bez bölgesinde bulunan nemden kaynaklanabilir. Ebeveynler, küçük çocuklarının altlarının pişik olmaması için bezin malzemesine, kimyasallarına ve uyumuna dikkat etmelidir.

gebelik uzmana sor

  1. Islaklık Göstergesi

Günümüzde bazı markalar ıslaklık gösterge çizgilerine sahip bebek bezleri piyasaya sürmüştür. Islaklık göstergesi olarak adlandırılan bu çizgiler bebek bezi tamamen kirlendiğinde renk değiştiren çizgilerdir. Bu sayede anneler bezin ıslaklık durumunu kolaylıkla kontrol edebilir ve hemen değiştirebilir. 

  1. Sürdürülebilirlik

Bazı ebeveynler çocuklarının bezlerinin sürdürülebilirliği ve çevre dostu olması konusuna önem verir. Satın aldığımız ve kullandığımız şeylerin çevre üzerinde bir şekilde etkisi olduğundan bu konu hakkında düşünmek gerekir. Biyolojik olarak parçalanabilen ve atıldıklarında çevreye zarar vermeden kolayca parçalanacak malzemelerden yapılmış bebek bezleri bulmak önemlidir. 

  1. Bebeğin Beze Tepkisi

Bebeğin bezine verdiği tepki çok önemlidir. Her bebek bezlere diğerleriyle aynı şekilde tepki vermez. Bebekler zaten hassas bir cilde sahiptir ancak bazıları diğerlerinden daha hassastır. Bezin malzemesi ve kimyasalları çeşitli sorunlara yol açabilir. Eğer kokuluysa kokular da zararlı olabilir. Ebeveynler, çocuklarının bezlerini çekme veya çekiştirme ihtiyacı hissedip hissetmediğini, herhangi bir kızarıklık veya alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini ve gün boyunca bezin onlara iyi oturup oturmadığını gözlemlemelidir. Bebek bezi nedeniyle sorunlar oluşursa ebeveynler daha güvenli olan diğer markaları araştırmalıdır. 

Bebek bezi çeşitlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply