Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

breast milk in milk pump s bottles on the bed with 2022 01 30 07 33 49 utc scaled

Bebeklerin beslenmesi için gerekli olan anne sütü, bebek için normal büyüme ve gelişme adına gerekli tüm besin maddelerini sağlar. Bunların yanı sıra ishali önleme, bağışıklık sistemini güçlendirme veya beslenme eksikliklerinin ortaya çıkmasını önleme gibi birçok sağlık yararı sunan temel bir besindir. Anne sütünün faydaları hakkında bilinmesi gerekenlere göz atalım. 

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütü bebeğin 6 aya kadar ihtiyacı olan tek besindir ve bu süreçte bebeğin beslenmesini su dahil olmak üzere başka herhangi bir yiyecek veya sıvı ile desteklemek gerekli değildir. Anne sütünün faydaları için kadınlar emzirmeye teşvik edilmelidir. Bununla birlikte, örneğin annede HIV olması, ilaç kullanması veya kanser tedavisi görmesi gibi emzirmenin kontrendike olabileceği bazı durumlar vardır. Anne sütünün yararları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Bebek İçin Tüm Besin Bileşenlerini Sağlar

Anne sütü, bebeğin büyümesini ve gelişmesini desteklemek için yeterli protein, karbonhidrat, yağ ve su bileşimine sahiptir ve dengeli bir şekilde beslenmeye olanak tanır. İdeal olarak, bebek bir memeden diğerine geçmeden önce tüm sütü almalıdır. Bu şekilde tam ve dengeli beslenme elde edilebilecektir. 

Sindirimi Kolaylaştırır

Anne sütü bebeğin bağırsağı tarafından kolayca sindirilir. Bu da besinlerin yeterli düzeyde emilmesini ve beslenme sıklığının artmasını sağlar. Kural olarak, çocuk toz bebek maması tükettiğinde sindirim daha yavaştır ve bu da mide rahatsızlığına neden olabilir.

Koliği Azaltır

Anne sütünün sindirim kolaylığı, yenidoğanın bağırsağını korumak ve onarmaktan sorumlu maddeler içermesinin yanı sıra gaz ve bağırsak koliği gibi sorunların önlenmesine de yardımcı olur.

Kansızlığı Önler

Anne sütünün bebeğe faydaları arasında bir başka önemli konu da kansızlığı önlemesidir. Anne sütü, kanda oksijenin taşınmasından sorumlu hücreler olan kırmızı kan hücrelerinin üretimi için önemli konumdaki B12 vitamini ve folik asit içerir. Bununla beraber, bebeğin bağırsakları tarafından yüksek oranda emilen bir tür demir barındırır. Bu özelliklerinden dolayı bebeğin kansızlık problemi yaşamasına engel olur. 

İshali Önler

Anne sütü, yenidoğanın bağırsağını dolduran ve dengeli bir bağırsak florası oluşturan, aynı zamanda sindirime ve bağırsak geçişinin düzenlenmesine yardımcı olan koruyucu bir bariyer görevi gören bakteriler açısından zengindir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Anne sütü, anne tarafından üretilen antikorlar yönünden zengin olduğu için bebeğin savunmasını güçlendirmenin, çocuğu örneğin astım, zatürree, grip, kulak ağrısı ve bağırsak sorunları gibi durumlara karşı korumanın doğal bir yoludur.

Anne sütü, yenidoğanın erken yaşamında ciddi hastalıklardan kaçınmasına bile destek olur. Bebek hastalanırsa anne vücudu, sütteki protein ve savunma hücrelerinin miktarını artırarak bebeğin iyileşmesini kolaylaştırır. Bu bağlamda anne sütü artırıcı besinler da oldukça önemlidir. Annenin süt artırıcı doğal ürünler kullanması ya da sütü destekleyen besinler tüketmesi, sütünün kalitesini önemli ölçüde etkileyecektir.

Sinir Sisteminin Gelişimini Teşvik Eder

Anne sütü, nöronların oluşumuna katılan ve hafızayı, öğrenmeyi ve dikkati destekleyen bir tür iyi yağ olan DHA açısından zengindir. Ayrıca bu bileşen; DEHB, Alzheimer ve bunama gibi nörolojik sorunları önlemek amacıyla önemli bir besin olan omega-3’ün bileşenlerinden biridir. Bu yüzden anne sütünün düzenli tüketimi, bebeğin sinir sisteminin gelişmesine yardımcıdır.

Obeziteyi Önler

Antiinflamatuar etkisi sebebiyle, bebeklik döneminde emzirilen çocukların yaşamları boyunca obezite, diyabet ve kalp problemleri gibi sorunlar yaşama riski daha düşüktür.

Alerjileri Önler

6 aya kadar sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin, özellikle süt, soya, balık ve kabuklu deniz ürünleri, yumurta ve yer fıstığı alerjileri olmak üzere gıda alerjileri geliştirme olasılığı daha düşüktür.

Bebek İçin Her Zaman Hazırdır

Son olarak, bebek için en iyi besin olmasına ek olarak; anne sütü her zaman hazırdır, doğru sıcaklıktadır ve yenidoğanda ishale ve enfeksiyonlara neden olabilecek kontaminasyondan arındırılmıştır.

Anneler İçin Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

Emzirmenin annelere faydaları bulunur. Başlıca yararlar şunları kapsar:

  • Emzirmek, süt üretimini oluşturmak ve sürdürmek için günde yaklaşık 500 ek kalori yakmaya yardımcı olduğundan, doğumdan sonra daha hızlı kilo vermeyi teşvik eder.
  • Normal boyuta dönmesi için rahmin kasılmalarını uyardığı ve doğum sonrası kanama riskini azalttığı için doğumdan sonra daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur.
  • Meme ve yumurtalık kanseri, diyabet ve yüksek tansiyon gelişme riskini azaltır.
  • İdrar yolu enfeksiyonu riskini azaltır.
  • Kansızlık olasılığını azaltır.
  • Bir kadının güvenini ve benlik saygısını artırır.

Ek olarak, emzirme doğal olarak stresi azaltan oksitosin ve prolaktin gibi sakinleştirici hormonlar ürettiğinden, emzirme eylemi, kadınların daha sağlıklı bir duygusal durum sürdürmelerine yardımcı olarak doğum sonrası depresyon riskini düşürür.

 

Leave a Reply