1 Haftalık Hamilelik

1

Gebelikte 1. Hafta

Gebelik ortalama 40 hafta süren bir serüvendir. Bebeğiniz her hafta içeride neler yapıyor merak ediyorsunuzdur. Bebeğinizin hafta hafta içeride neler yaptığını gelin birlikte inceleyelim. Gebeliğin 1. haftası diyoruz ama aslında henüz gebe değilsiniz. Şu an adet döngünüzün ilk günündesiniz ve kanamanız başladı. Bundan yaklaşık iki hafta sonrasında gebe kalabilirsiniz ya da kalmayadabilirsiniz. Eğer gebe kalırsanız işte bu adet kanaması gördüğünüz hafta gebeliğinizin 1. haftası olarak değerlendirilecek. Kısaca bu durumu özetlemek gerekirse, eğer yumurta döllenmediyse 2 haftalık hamile sayılmayacaksınız. Doktorlar yumurtanın iki haftalık gelişim sürecini de gebelik haftasına dahil ettikleri için eğer yumurta döllenirse 2 haftalık gebe olacaksınız.

Bu durumun nasıl olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Vücudunuz her adet döngüsünde kendisini gebeliğe hazırlamaktadır. Yani her ay bir gebelik oluşacakmış gibi ortam hazırlanmaktadır. Şayet gebelik oluşmazsa bu oluşturulan tabaka bozulur ve adet kanamanız başlar. Genellikle 28 günde bir olacak şekilde adet gören kadınlarda 14. gün yumurtlama gerçekleşmektedir.

Yumurtalarınızın biri folikülden çıktı ve tüplere doğru ilerliyor. Eğer tüplere ulaşmayı başarmış bir sperm olursa bu spermlerden yalnızca bir tanesi yumurtanın zarını delmeyi başarabilir ve yumurtanız döllenir. Döllenen bu yumurta rahminize doğru ilerlemek için yola çıkar. 

Gebeliğin ilk haftası dediğimiz yer işte tam da şu an oluyor. Yumurta rahminize yerleşiyor ve burada hücrelere bölünüyor. Mucize tam da burada başlıyor.

Hamilelik süreci aslında 38 hafta sürse de yumurta ve spermin birleşme zamanı net bir şekilde bilinmediğinden ve her kadında yumurtlama 14 günde olmadığı için doktorlar son adet tarihinizin ilk gününden hesaplama yaparak gebeliği 40 haftaya ulaştırmaktadırlar.

gebelik uzmana sor

Yapılan hesaplamalarda adetin ilk günü baz alınır ve beklenen doğrum tarihi de bu şekilde hesaplanmaktadır. Beklenen doğum tarihi hesaplanırken;

Son adet tarihine 7gün eklemeli ve 3 ay geriye gitmelisiniz. Örnek vermek gerekirse, 1 ocak son adet tarihinizin başlangıç günü olarak varsayalım. 1’e 7 gün ekleyelim. Sonuç 8 olacaktır. 3 ay geriye gittiğimiz zaman Ekim ayına denk gelmektedir. Yani beklenen doğum tarihiniz 8 Ekim olacaktır.

Gebeliğin 1. haftasındayken gebelik öncesi testlerinizi mutlaka yaptırmalısınız. Kan tahlilleri ve gebelik sırasında gerekli olan gıda takviyelerine (folik asit gibi) başlamalısınız. Tüm bunları doktorunuz ile görüşerek gebelik sürecini en doğru şekilde tamamlayabilirsiniz.

Leave a Reply