2 Haftalık Hamilelik

2

Gebelikte 2. Hafta

Gebeliğin ikinci haftasına geldiğinizde neler yaşandığını incelemeden önce birinci haftasında yaşadıklarınızı hatırlayalım.

Gebeliğin birinci haftası âdetinizin başladığı gündür demiştik. İkinci haftaya ulaştığınızda kanamanız daha yeni bitti ve artık ikinci haftadasınız. Şu an hala gebe değilsiniz ve vücudunuz gebe kalmak için hazırlık yapmaya devam ediyor. Ancak bu ay gebe kalırsanız bu bahsettiğimiz hafta gebeliğinizin ikinci haftası olarak sayılacak. 

Geçtiğimiz haftanın sonunda yalnızca bir yumurtanız büyüyüp olgunlaşmaya başlamıştı. İyice olgunlaşacak ve bu haftanın sonunda yumurtama gerçekleşmiş olacak. Yumurta tüpün en geniş kısmında döllenmenin gerçekleşeceği yerde sperm hücresini beklemeye başlar. Östrojen hormonu ve progesteron hormonu oldukça fazla salgılanarak rahmin iç tabakasının iyice kalınlaşmasını sağlayarak bebeğinizin yerleşeceği ortamı hazır hale getirecektir.

2.haftanın sonlarında sperm hücresi yumurta hücresini dölleyecektir. Yani bu şekilde 3. haftanın başında döllenme gerçekleşmiş olacak ve bebeğinizin ilk hücre taslağı hazır olacaktır.

Gebe kalmak istiyorsanız kendinize düzenli bir takvim oluşturmanızın çok yararı olacaktır. Çünkü yumurtanız yalnızca 24 saat hayatta kalacak ve 24 saat geçmesinin ardından eğer bir spermle karşılaşmazsa gebelik oluşmayacaktır. Bir spermin ömrü ise kadın vücudunda yalnızca 72 saattir. Gebe kalma olasılığınızı arttırmak istiyorsanız ve hesaplamış olduğunuz yumurtlama gününüzden 72 saat önce ve 24 saat sonrasında kadar herhangi bir zaman dilimi içerisinde ilişki gerçekleşmelidir.

gebelik uzmana sor

Sabit bir yumurtlama günü yoktur. Çünkü bir kadında yumurtlama ruh haliyle, yediği içtiğiyle, mevsimle, aldığı ilaçlarla bile değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden doktorlar takvim yöntemiyle korunmayı çok fazla önermezler. Gebe kalmak istemiyorsanız daha sağlıklı bir korunma yöntemini tercih etmelisiniz.

Leave a Reply