3 Haftalık Hamilelik

3

Gebelikte 3. Hafta

Geçtiğimiz haftanın sonunda yani 14. günün sonunda yumurtlamanız gerçekleşti ve bu haftanın başında beklenen buluşma artık gerçekleşti. Olgunlaşmış yumurtanız, milyonlarca sprem arasından seçilmiş olan yalnızca bir tanesiyle birleşecek.

Bu birleşme sağlandığı esnada spermin hareketini sağlayan kuyruk kısmı dışarıda kalırken sadece baş kısmı yumurtanın içine girmeyi başaracak ve bebeğinizin genetik materyallerde bu baş kısmında yer almaktadır.

Yumurta ve sperm birleştikten sonra bebeğinizin ilk hali olan zigot oluşur ve hücre bölünmeleri gerçekleşir. Döllenmeyi başaran sperm eğer X kromozomunu taşıyorsa bebeğiniz kız, Y kromozomunu taşıyorsa bebeğinizin cinsiyeti erkek olacak demektir. Yani burada bebeğinizin cinsiyetini erkek üreme hücresi olan spermin taşıdığı kromozom belirlemektedir. 

Döllenme sonrasında hala tüplerde bulunan zigot rahime doğru yol almaya başlar ve rahime ulaştığı zaman yuvalanmak için kendisine uygun bir yer arar. Bu yerleşme esnasında hafif pembe renkli kanamalar görülebilmektedir. Bir çok kadın bu kanamayı gördüğü zaman düşük yaptığını sanıyor ama her kanama düşük yaptığınız anlamına gelmez. Bu bir yerleşme kanamasıdır. Eğer adet döneminizin geciktiğini düşünüyorsanız ve gebelikten haberiniz yoksa bu kanamayı adet kanaması da sanabilirsiniz.

gebelik uzmana sor

Gelişmiş olan embriyo tüpte döllendikten sonra rahime doğru ilerlemeden tüplere yerleşirse bu durumun tıbbi adı dış gebelik olarak adlandırılmaktadır. Tüpler embriyonun büyümesi için uygun bir ortam değildir. Embriyo tüplere yerleştiği zaman yine gebelik belirtileri görülür ve ilerleyen haftalarda yanlış yerleşme olduğundan kanama olur. 

Dış gebeliğin erken teşhis edilmesi embriyonun tüplere zarar vermesini önleyecektir. Ve erken teşhis edildiği zaman duruma uygun ilaç tedavisi ya da gerekli durumlarda cerrahi müdahale ile oluşan bu sağlıksız durum çözüme kavuşturuluyor.

Bazı kadınlarda 3. haftada yumurtlama döneminde gebelik belirtisi olarak hafif kramp ya da ağrı hissedilebilir. Bu süreçte sizi takip eden doktorunuzdan habersiz hiçbir ilaç kullanmamalı ve folik asit kullanımını aksatmamalısınız.

Leave a Reply