4 Haftalık Hamilelik

4

Gebelikte 4. Hafta

Gebeliğin 4. haftasında ise embriyo hızlı bir şekilde büyümeye devam etmek için kendisine en uygun ortamı bulup oraya yerleşip hayata tutunmaya çalışacaktır. Gelişme sürecinde olan embriyo için tutunma ve oraya yuvalanma oldukça önemlidir. Embriyo yuvalanamazsa siz daha farkına bile varmadan gebeliğiniz son bulmuş olabilir. 

Kromozomların yanlış birleşmesi sonucu oluşan sağlıksız embriyolar anne henüz gebeliğini fark edemeden sonlanabilir. Yani siz gebe kaldınız ama daha durumun farkına varmadan gebeliğiniz sonlandı. Bu durum aslında insan ırkının çok fazla üreme potansiyeli olan bir ırk olmadığının göstergesidir.

Gebeliğin 4. haftasında insan vücudu hücreleri farklılaşmaya başlar. Şu an embriyo toplu iğnenin ucu kadar büyüklüğe sahip. Hücreler bu hafta  bölümde tabakalaşacaktır. İç tabaka (iç organlar), orta tabaka (iskelet ve kas sistemi) ve son olarak dış tabaka (saç, tırnak, sinir sistemi) gibi oluşumlar ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Bu dönemde embriyo rahime yerleşince beta-hcg adı verilen hormon kana karışır ve gebelik testi bu hormona bakılarak yapılmaktadır. Bu hormon her geçen gün kademe kademe olarak artacaktır. Hcg hormonunun artmasıyla yumurtalamanız baskılanır yani şu anda bir bebek adayı var ve artık yumurtlamaya gerek yok uyarısı verilir. Bu uyarı sayesinde adet görmezsiniz.

Gebelik olup olmadığını öğrenmek için eczaneden alacağınız bir gebelik testi yardımıyla gebeliği öğrenebilirsiniz. Ancak bu hafta içerisinde gebelik testinizin negatif çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Bir sonraki hafta yani 5. hafta içerisinde yapacağınız gebelik testinden daha net sonuçlar alabilirsiniz.gebelik uzmana sor

4.hafta itibariyle gebeliğinizi de öğrendiğinizde artık kendinize bir doktor seçerek gebelik sürecinizin takibini yapmaya başlamanız gerekir. Daha gebeliğin başındayım sonra giderim düşüncesine girmemelisiniz çünkü doktorunuz bir sonraki haftada ultrasonda rahimde gebelik kesesini göremediyse dış gebelikten şüphelenebilir. Genellikle dış gebelik oluşması gibi bir durumla karşı karşıya kalındığında erken teşhis edilirse embriyo tüplere zarar vermeden gerekli müdahaleler yapılabilir. Yani doktora gitmeyi ertelememek gerekir.

Gebeliğinizin bu haftasında sanki adet olacakmışsınız gibi bir kasık ağrısı hissetmeniz çok normaldir. Sık sık idrara çıkma, göğüslerde ağrı ve hassasiyet, yorgunluk hissi, mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler bazı kadınlarda hiç umursanmayacak kadar az görülürken  bazı kadınlarda da çok şiddetli görülebilmektedir.

Leave a Reply