39 Haftalık Hamilelik

39

Gebelikte 39. Hafta

Bebeğiniz bu hafta içinde ya da her an dünyaya gelmek isteyebilir ya da 1 – 2 hafta daha içerdi kalmak isteyecektir bu onun tercihi bekleyip göreceksiniz. Siz de iyice sabırsızsınız sıkıldınız tahmin edebiliyorum. Siz hem bebeginizi görmek icin sabırsızlanıyorsunuz hem de doğumunuzun olup olmadığını soran yakınlarınıza hayır olmadı demekten de sıkılmış olabilirsiniz. Bu haftalarda yaşayacağınız duygu durum değişiklikleriniz oldukça normaldir aslında. Bir kaç gün içinde tüm düzeninizin değişeceğini biliyorsunuz buna ayak uydurabilecek miyim düşüncesi, ona yetebilecek miyim düşüncesi bile sizi endişe ,kaygı ,korku, heyecan gibi duygular hissetmenize sebep olacak. Ya da bazen de tam tersi son derece keyiflide olabilirsiniz. 

Bazen düşünüyorumdur sizi sadece kendi ebat iniz kadar bir yere koysalar ve yalnızca  elinizi kolunuzu oynatıp nefes alıp yaşamınızı idame ettirseniz ne yapardınız ,düşünsenize bebeğiniz 9 ay boyunca içeride bunu yapıyor aslında. Bu onun içinde zor olsa gerek ya da tam tersi dışarısı onun için bir zulüm mu bilemedim .Keşke bunları öğrenmenin bir yolu olsaydı diye içimden geçmiyor değil.

Artık sona iyice yaklaştığınız için doktorunuz da sizi daha sık görmek isteyebilir sevgili anne adayları 2 – 3 gün de bir bebeğin ve sizin iyilik halinizi değerlendirmek için muayeneye çağırabilir. Bu arada 38. Haftanızda söylediğim gibi düzensiz ,doğuma hazinlik olan kasılmalarınız sizi oldukça rahatsız edebilir.38 – 39 haftalık gebelerde bebek artık iyice büyüyüp alanı dar geldiği için hareketleri biraz kısıtlanabilir ama ayni zamanda rahminizde artık inceldiği için belki de hareketleri  siz daha belirgin hissedebilirsiniz.

gebelik uzmana sor

Evet sevgili anne adayları 38. Haftada bahsetmiştim. Doğumunuzun başladığının göstergelerinden biri düzenle ve şiddeti giderek artan dinlenmeyle geçmeyen kasılmalarınızın olması ,ikincisi nisan gelmesi yani rahim ağzındaki tıkacın gelmesi (hafif pembe renkli sümüksü bir kanamadır) gelmesi doğumunuzun yaklaştığının göstergesidir ama bu hemen olacak anlamına gelmez tabi ki bir kaç saatte sürebilir birkaç günde sürebilir. Üçüncüsü de sularınızın gelmiş olması olabilir.

Bunların belli bir sırası yoktur. Bazen önce suyunuz gelir mesela yani bebeğinizin içinde bulunduğu su kesesi birden ansızın patlayabilir ve bacaklarınızdan aşağıya su süzülebilir. Bazen de idrar kaçırma ya da yoğun akıntı gibi durumlarda suyum geldi hissini yasabilirsiniz. Eğer şüpheniz varsa doktorunuzla iletişime geçmelisiniz ama bu kararı doktorunuz vermeli çünkü eğer gelen gerçekten suyunuz ise ağrınız olmacada hastaneye yatmanız gerekir. Eğer kasılmalar kendiliğinden başlamazsa suni sancıya başvurulup bebeğinizin doğurtulması gerekir .Çünkü artık suyunuzun olduğu bu zar açılmıştır ve bebeğiniz bu zardan enfeksiyon kapabilir. Eğer suyunuzun rengi berrak değildi biraz koyu ise bebeğiniz mekonyumunu yani ilk kakasını yapmış olabilir ve doktorunuzun hemen sizin ve bebeğinizin iyilik halini değerlendirmesi gereklidir ve acil durumda da sezaryena hemen alınabilirsiniz.

Yani bu belirtilerin dediğim gibi belli bir sırası yoktur ve her kadında değişir .Ya da hepsi olmak zorunda da değildir Nisanınız geldi ama suyunuz gelmemiş olabilir. Doğumunuz ilerlediğinde doktorunuz bu su kesesini kendi açabilir. Bu zor ya da kor kurutucu ağrılı birey değildir merak etmeyin. Ama genelde doğum ilerledikçe su kesesi kendiliğinden açılır zaten. Önemli olan bu belirtiler olduğunda telaş yapmadan ne yapmanız gerektiğini bilmenizdir.

 

Leave a Reply