40 Haftalık Hamilelik

40 1

Gebelikte 40. Hafta

Sevgili anne adayları eğer hala  doğurmadıysanız artık beklenen doğum tarihiniz geldi. 40. Haftanıza geldiniz yani 9 ay 10 günlük bir gebesiniz. Bebeğinizin ortalama boyu 51-52 cm kilosu ise 3300 3500 arası olmuş olabilir ama bir önce ki haftada bahsettiğimiz gibi ortalama hesaplardır bunlar, bebek büyük ihtimalle yerleştiği için tam olçum veremeyebilir doktorunuz

39. Haftanızda zaten doğum belirtilerinden bahsetmiştim tekrar tekrar anlatamayalım. Eğer bu haftada doğurmazsanız endişelenmeyin çünkü bazı bebekler beklediğiniz doğum tarihinizden bir ya da iki hafta sonra da gelmeyi tercih edebilir. Yani 41 ya da 42 haftayı da sabırla bekleyebilirsiniz.

gebelik uzmana sor

Doktorlar genelde 41. haftayı beklese de 42. hatayı bekleyeni çok görmedim açıkçası. 42 haftadan sonra artık plasentanız bebeğinize yetmeyebilir ve bebeğinizin oksijenlenmesi bozulabilir. Ayni zamanda bebeğinizin mekonyumunu yani ilk kakasını yapma ihtimalide fazladır. Bunun en doğru kararını kontrolleri ve muayene sonucu sonrasında doktorunuz sizinle paylaşacaktır.

Ve eğer 40w aştıysanız doktorunuz sizi hem bebeğin suyunu hareketlerini kalp atımlarının, kol ve bacak hareketlerini değerlendirebilmek için daha sık muayeneye çağırabilir. Eğer 41 ya da 42 haftaysanız doktorunuz ve siz zaman asimi durumuna karar verip suni sancı ile doğumunuz başlatılabilir.

İsmi gerçekten çok ur kutucu ama aslında doğumunuz kendiliğinden basla şada hissedeceğiniz şey ayni. Suni sancı rahminizin doğum için gerekli olan oksitsin hormonunu damar yolu yoluyla yavaş yavaş kademe kademe arttırılarak vücudunuza girmesidir. Bu sayede hissettiğiniz ağrı aslında rahminizin kasılmasıdır. 

 

Leave a Reply