7 Aylık Bebeklerle Oynanacak Oyunlar

7 Aylık Bebeklerle Oynanacak Oyunlar

7 aylık bebeklerle oynanacak oyunlar ve aktiviteler, bebeğinizin fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimine yardımcı olur. Parlak gözlü meraklı, bebeğinizle oynamaya hazır olmak için bolca hayal gücüne ve enerjiye vardır. Yaklaşık yedi aylıkken, küçüğünüz artık oturabilir ve muhtemelen dünyayı keşfetmek için emekleyebilir. 7 aylık bebekler için aktiviteler, bu dönüm noktalarında bebeğinizin gelişmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, beceri gelişimi arayışına başlarken bebeğinizle olan etkileşiminizi de artırır. 

Yedi aylıkken bebeğiniz bağımsız hale gelmeye başlar ve kendi benzersiz kişiliğini geliştir. En sevdiği oyuncağı almaktan, bir yerden bir yere sürünmeye kadar, 7 aylık çocuğunuz çevresini nasıl kontrol edeceğini öğrenir ve kontrolü elinde tutmanın eğlenceli olabileceğini keşfeder. Bu ay boyunca, bebeğinizin hareketliliğini, yaratıcılığını ve merakını teşvik etmeye devam etmek için pek çok fırsat bulabilirsiniz. İşte bebeğinize yardımcı olabileceğiniz 7 aylık bebeklerle oynanacak oyunlar ve aktiviteler. 

gebelik uzmana sor

7 Aylık Bebeklerle Oynanacak Oyunlar

İlk yıl boyunca, küçüğünüz o kadar çok büyür ve gelişir ki her ay bebeğinizle neler yapacağınız, bebeğinizle bağlantı kurmanın ve onunla ilişkinizi geliştirmenin basit yollarını bulmak için mükemmeldir. İşte 7 aylık bebeklerle oynanacak oyunlar ve kolay aktiviteler:

1. Baloncuklar

Baloncuklarla oynamak 7 aylık bebeklerin en popüler aktivitelerinden biridir. Bu oyun bebeğinizin görsel ve dokunma duyularının gelişmesine yardımcı olmanın yanı sıra hareketliliğini de teşvik eder. Bebeğiniz farklı yönlerde süzülen baloncukları izleyerek ve takip ederek el-göz koordinasyonunu geliştirebilir.

2. Birlikte Söylenen Tekerlemeler

Bir çocuk tekerlemesi, bebeğinizle bağ kurmanın harika bir yolu olabilir. Tekerlemeler aynı zamanda bilişsel gelişimin önemli bir bölümünü oluşturur ve küçük bebeğinizim alfabeyi, sayıları, hayvanları ve diğer günlük öğeleri öğrenmesine yardımcı olur. Tekerleme söylemek ayrıca bebeğinizin erken yaşta başka bir dil öğrenmesine de yardımcı olabilir.

3. Dış Mekan Keşfi

Ufaklığınız gelişirken, farklı dış alanları keşfederek deneyimlerini zenginleştirebilirsiniz.

Gözetiminiz altında bebeğinizin çim, kum ve çamurla oynayarak tüm duyularını kullanmasını destekleyebilirsiniz. Yaprakları kırın, dalları toplayın veya çiçekleri koklayın. Basit ama oldukça etkili olan bu aktiviteler, 7 aylık bir bebek için en iyi açık hava aktivitelerinden bazılarıdır.

4. Kuklalar

Kuklalar, bebeğinizin dil becerilerini ve iletişiminin yanı sıra sosyal ve duygusal gelişimini desteklemeye yardımcı olan ilgi çekici oyuncaklardır. Güvenli ve yaratıcı oyun sağlayan kuklalar, bebeklerin çevrelerindeki dünyayı öğrenmelerine ve anlamalarına da yardımcı olabilir.

Ufaklığınızla bu oyunu oynarken, bir nesnenin arkasına oturun, böylece bebeğiniz yalnızca kuklayı görebilir. Kuklayı hareket ettirin ve bebeğinizin kendi kendine hareket ettiğini düşünmesi için sesler çıkarın ve bebeğinizin neşeli tepkilerini seyredin.

5. Bloklarla Oynamak

Bebeğiniz nesnelerle oynamayı seviyorsa onu bloklarla oynamaya teşvik edebilirsiniz. Tüm blokları onun önüne yerleştirdikten sonra blokları üst üste koymaya başlayabilirsiniz. Ardından bebeğinizin ellerini tutmalı ve blokları dizmesine yardım etmelisiniz. Sizi gözlemledikten ve bunu yapmasına yardım ettiğinizde, blokları kendi başına dizmeye başlayacaktır.

7 Aylık Bebek Aktiviteleri İçin Önlemler ve İpuçları

Herhangi bir 7 aylık bebek aktivitesi yaparken, çocuğunuzun rahatı ve güvenliği en önemli önceliktir. Bu noktada şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Oyun alanınızın yakınındaki mobilyaların üzerindeki sivri köşelerin veya kenarların kapatıldığından emin olun.
  • Tüm alçak dolapları ve kapıları bebek korumalı veya kilitli tutun.
  • Oyuncak etiketlerini okuyun ve çocuğunuzun yaşına uygun olup olmadığını bir kez daha kontrol edin. Küçük nesneler ve belirli yiyecek türleri boğulma tehlikesi oluşturabilir. 
  • Çocuğunuz heyecanlı veya yorgun görünüyorsa, oyunu erteleyin ve onun yerine dinlenmesine izin verin. Oynama ve gündüz uyku sürelerini yeterince dengeleyen bir programa bağlı kalmaya çalışın.
  • Konuşmasının gecikmemesi için bebeğinizle konuşmaya devam edin.

Siz ve bebeğiniz için daha güvenli ve keyifli bir deneyim sağlamak için, öğrenmeyi teşvik edecek etkinliklerle bebeğinizin inisiyatif almasına izin verin. Ne yaptığınızı anlamaları için biraz zamana ihtiyaçları olabileceğinden sabırlı olmanız da önemlidir. Ayrıca arkadaşlarınızı ve aile üyelerinizi de 7 aylık bebek aktivitelerine dahil edebilirsiniz. Bu, bebeğinizin kişilerarası becerilerini besleyecek ve sosyalleşmesini teşvik edecektir. 

Her bebeğin farklı geliştiğini unutmayın. Bebeğinizle ilgili bu basit öneriler hala geçerli olduğundan ve 7 aylık bebekler için de işe yarayacağından, 6 aylık ve daha önceki bebekler için aktivitelere de göz atabilirsiniz. Bebeğinizin dönüm noktalarına ulaşmadığından veya diğerleriyle aynı hızda gelişmediğinden endişeleniyorsanız, lütfen bir tıp uzmanından tavsiye alın.

Leave a Reply