Bebek Banyosu İpuçları

closeup of newborn baby bathing in a baby bath 2022 06 09 15 13 21 utc scaled

Anne-babalar için bebekleriyle birlikte geçirdikleri her an kıymetli ve özeldir. Bu anlardan en eğlenceli olanlarından biri ise elbette banyo saatleridir. Su, bebeğiniz için hem rahatlatıcı bir terapi hem de keyif vericidir. Bebeklerini mutlu eden her şey elbette anne-babaları da mutlu eder. Fakat bebeğiniz yeni doğmuşsa ve siz bu işte daha yeniyseniz işiniz ilk zamanlar biraz zor olabilir. Bu yüzden bebeğinize banyo yaptırdığınız sırada rahat etmeniz ve güvenli bir banyo süreci geçirmeniz için bu konuyla ilgili faydalı ipuçlarına ihtiyacınız olabilir. Sizler için bu yazımızda bebek banyosu ile ilgili birkaç önemli ipucu ve bebeğinize banyo yaptırdığınız sırada ihtiyacınız olacak malzemeleri sıraladık. Yazımızın devamında konu ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

İlk Olarak: Malzemeler

Bebek banyosu ipuclari 2

İlk başlığımız elbette ki bebeğinize banyo yaptırırken ve sonrasında ihtiyacınız olacak malzemeler listesi olacaktır. Bebek banyosu için gerek duyacağınız ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bebeğinizin baş kısmını koyacağınız tarafın daha yüksek olduğu bir bebek küveti (Evlerimizde bulunan yetişkin banyo küvetleri, bebekleri yıkamak için uygun boyutlarda değildir. Bu tarz büyük, derin küvetlerde bebeğinizin suyun içine kayma olasılığı daha yüksektir.)
 • Bebek havlusu ve bebek havlusunun nemlenmesini önlemek amacı ile içine sererek kullanacağınız müslin bez (Banyo sonrası kurulama işlemi için işinize yarayacaktır.)
 • Bebekler için özel olarak üretilmiş göz yakmayan bebek şampuanı (Yetişkinler için üretilen şampuan ve sabunlar bebeklerin cildine uygun değildir ve ciltlerinin kuruyup tahriş olmasına sebebiyet verebilirler.)
 • Bebeğinizi yıkarken içerisine suyunuzu koyacağınız bir kova, ve suyu kontrollü bir biçimde dökmenizi sağlayacak maşrapa,
 • Bebeğinizi yıkamak için kullanacağınız yumuşak banyo süngeri.

Bebeğinizin banyo sonrasında üşümemesi için yanınızda hazır etmeniz gereken malzemelerden bazıları ise şunlardır:

 • Bebeğinizin cildine uygun bebek losyonları,
 • Bebek bezi,
 • Banyo sonrasında bebeğinize giydireceğiniz temiz kıyafetler.

gebelik uzmana sor

Bebeğinize Banyo Yaptırırken Bilmeniz Gerekenler:

Bebek banyosu ipuclari 3

Bebeğiniz ile geçireceğiniz banyo zamanlarının sakin ve eğlenceli olabilmesi adına birkaç ipucunu bilmenizde fayda var. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bebeğinizi kesinlikle banyo süresi boyunca suyun içinde yalnız bırakmayın. Hareketleri kısıtlı olduğu için ufak bir refleksinde bebeğiniz su ile olması gerektiğinden fazla temas edebilir. Bebeğinizin güvende olması adına banyo süresi boyunca asla yanından ayrılmamanız gerekmektedir.
 • Bebeğinize banyo yaptırdığınız ortamın rüzgâr almayan ve ılık bir ortam olmasına dikkat ediniz. Bu kontrol, bebeğinizin banyodan sonra üşütmesini engelleyecektir.
 • Bebeğinize banyo yaptırmadan önce – özellikle de tek başınıza iseniz – banyo yaptırmaya başlamadan önce her şeye yetişebilmek adına tüm malzemeleri hazırlamalı ve gerekli tüm malzemenin elinizin altında olduğundan emin olmalısınız.
 • Bebeğinizin göbek bağı henüz düşmemiş ise durağan suyun içine sokmamalı ve akan su ile yıkamalısınız.
 • Bebeğinizi özellikle uyku saatine yakın yıkamanız, banyodan sonra vücudu gevşeyeceği için daha kolay ve derin bir uykuya dalmasına yardımcı olacaktır.
 • Bebeğinizi sudan çıkardıktan sonra onu kurulayacağınız havluyu yakınınıza sermeniz size kolaylık sağlayacaktır.
 • Bebeğinizin banyo sonrasında ona giydireceğiniz kıyafetleri ılıtma imkânınız varsa bebeğinizin banyo keyfine keyif katabilirsiniz. Bunun için havlupan kullanmanız iyi bir opsiyon olacaktır.
 • Kız bebekleri banyo yaptırırken hijyen açısından cinsel organını yıkarken önden arkaya doğru bir yol izlemeniz enfeksiyon riskine karşı fayda sağlayacaktır.

Yukarıda sıralanmış olan ipuçları hem sizin hem de bebeğiniz konforunun sağlanması açısından tavsiyelerimizdir. Bebeğiniz ile keyifli vakitler geçirmeniz dileğiyle.

Leave a Reply