Bebeklerin Neden Ağladığını Nasıl Anlayabiliriz?

bebek neden aglar featured image 1

Bebeğin en önemli iletişim ve derdini anlatma aracı ağlamaktır. Doğduğu andan itibaren kendini daha iyi ifade etmeyi öğrenene kadar ebeveynlerine rahatsızlık ve ihtiyaçlarını ağlayarak dile getirecektir. Ama bu ağlayışların hepsi aynı değildir doğal olarak. Zamanla ebeveynler bebeklerinin neye ihtiyacı olduğunu anlamaya başlar.

Bebeğin Ağlamasının Nedenleri Nelerdir?

Bebeğin ağlamasının birçok sebebi vardır. Bazen ortada bir neden yokken refleks olarak ağlayabilir. Bebek ağladığında yapılması gereken ilk şey ağlamanın sebebini, bebeğin anlatmak istediği şeyi bulmak, daha sonra bebeği sakinleştirmek ve ihtiyacını karşılamaktır.

AÇLIK: Bebeklerin ağlamasına sebep olan en büyük etken çoğunlukla açlıktır. Eğer herhangi bir sağlık sorunu yoksa bebeğiniz doyurduktan hemen sonra ağlamayı kesecektir.

bebek neden aglar blog gorselleri 1

UYKULU BEBEK: İkinci sebep olarak uyku sorunu ele alınabilir. Bebeğiniz gün içinde normal uyku düzenine uygun olarak veya vücuduna yetecek kadar uyuyamadıysa bu da ağlamanın başlıca bir etkeni olarak gösterilebilir.

bebek neden aglar blog gorselleri 2

AŞIRI YEDİRME: Bebeklerin ağlama nedenlerinin başında aşırı besleme sorunu da sıkça görülür. Bebeğin midesini rahatsız edecek derecede yedirmek bebekte ağlama ve huysuzlanmaya sebep olur. Gazın aksine süt de mideyi kısa süreli olarak olumsuz etkiler.

bebek neden aglar blog gorselleri 3

KAFEİN: Bu noktada anne başrolü oynuyor. Emziren annelerin günlük besinlerine dikkat etmesi gerekirken vücuda alınacak olan kafein miktarında da dikkatli olunmalıdır. Aşırı kafein alımı bebeğinizi rahatsız edecektir.

bebek neden aglar blog gorselleri 4

KIYAFETLER: Çok kalın veya ince giydirmek bebeği tıpkı yetişkinlerde de olduğu gibi rahatsız edecektir. Mevsimine uygun bir şekilde abartıya kaçmadan bebeğinizi sarmak işinizi kolay kılacaktır.

bebek neden aglar blog gorselleri 5

KİRLİ BEZ:  Dışkı bezde bulunduğu süre arttıkça cildi rahatsız edip yanma ve tahrişlere yol açacağı için ağrıya sebep olur. Bebeğinizin altını sıkça kontrol etmek en iyisi olacaktır.

bebek neden aglar blog gorselleri 6

KOLİK SANCILAR: Kolik adı verilen sancılar bebeğin sindirim sisteminin tam gelişmemiş olmasından kaynaklı olarak bağırsakta biriken gazlar sebebiyle meydana gelir. İlk aylarda sıkça görülür. Her bebeğin (hastalığı veya yukarıda belirttiklerimiz dışında bir sıkıntısı yoksa) refleks olarak ağlaması normaldir. Bu ağlamalar günde 3 saatten fazla olursa, bebeğiniz ağlama nöbetleri arasında mutlu olup tekrar ağlamaya devam ediyorsa, bunlara kolikin sebep olduğu söylenebilir. Bebeğinizin uykusunu engelleyen en önemli nedenlerden biri olan kolik sancılarını hafifletmek için bebeğin karnına masaj yapmak ve ılık bir havlu koymak, kucağa alıp sallamak ve bebeğinizi sakinleştirmek için ninni söylemek yapabilecekleriniz arasındadır.

Not: Bebeğinizin kolik sancı şikayeti var ise doktorunuza danışarak Baby SPA uygulamasını deneyebilirsiniz.

bebek neden aglar blog gorselleri 7

AĞRI: Bebeğinizin ağlamasına sebep olacak ve pek de normal sayılmayacak nedenler arasında kulak ağrısı, ağız ülseri veya pişik de bulunabilir. Bu bebekler çok ağlayacak ve ağrılarını dindirecek bir yol bulamadığınız sürece durmayacaklardır. Bu yaş grubundaki bebeklerde ateş de ciddidir, titreme veya terleme durumunda mutlaka teşhis ve müdahale için bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

bebek neden aglar blog gorselleri 8

Doğru Bilinen Yanlışlar

  • Gaz: Gaz yutulan havanın midede tutulmasıdır. Bebeğin midesinin sesler çıkarması veya bebeğinizin çok fazla gaz çıkarması normal sayılır. Normal bir şekilde bağırsaklardan geçen gaz ağrıya veya ağlamaya neden olmaz.
  • Kusma: Bebeklerin hemen hepsinde görülen kusma normaldir. Ağlama veya kolik sancılara sebep olmaz. 

Bebek Ağlamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Aşırı ağlama hastalık habercisi olabilir! Bebeğin ağlama nedenini açıklayacak bir hastalık belirtisi yoksa ve ağlaması her zamankinden farklıysa, çocuk doktoruna başvurulmalıdır.

Ağlayan bebek görmezden gelinmemelidir. İlk aylardaki uzun süreli ağlama bebekte yoğun strese yol açıyor ve bu stres kortizol hormonunun etkisiyle beyinde depresif, yetişkinlerdekine benzer yapısal ve işlevsel değişimlere neden oluyor. Bebeğin tekrarlayan bir şekilde yalnız başına ağlamasına göz yumulduğunda, bebeğin aşırı aktif bir adrenalin sistemiyle büyüdüğüne ve bunun da çocuğun hayatın ilerleyen zamanlardaki agresyon, şiddet ve dürtüsel davranışlarına sebep olduğu biliniyor.

Doktorunuza Danışın!

Her bebeğin yapı bakımından farklı olması olacak olan sorunlarda ve çözüm yöntemlerinde de farklılığa sebep olacaktır. Bu bağlamda mutlaka aile hekiminizden bilgi almanız ve sık sık kontrole gitmeniz bebeğinizin sağlıklı gelişimi için son derece önemlidir.

Leave a Reply