Bebekler ve Klima Kullanımı

home air conditioner and hand with remote control 2022 11 15 03 07 08 utc scaled

Klima çok rahat olabilir, ancak bir bebeğiniz olduğunda hatırlamanız gereken bazı önemli hususlar vardır. Yeni ebeveynler sık ​​sık yeni bebeklerinin etrafında klima kullanmanın güvenli olup olmadığını merak ederler. Yenidoğanlar, vücut sıcaklıklarını yetişkinler kadar iyi ayarlayamadıkları için sıcaklık değişikliklerine karşı daha hassastırlar. Klima sistemini bebeğinizin yakınında çalıştırmanın potansiyel risklerini ve bunları nasıl önleyeceğinizi anlamak önemlidir. Bebekler ve klima kullanımı hakkında bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Bebeklerin Olduğu Ortamda Klima Kullanımı

Klima, bebeklerin düşmanı değildir. Elbette kullanabilirsiniz, sadece bazı önlemler almanız yeterli. Çünkü ani sıcaklık değişimleri henüz anne karnının dışında olmaya alışmakta olan prematüre veya yeni doğan bebeklerin sağlığını etkileyebilir. Evde bir bebek varken klimayı kullanmanın en iyi yolu, oda sıcaklığını yaklaşık 22 veya 24 santigrat dereceye ayarlamaktır. Prematüre olsun ya da olmasın, yeni doğmuş bir bebek için ideal ortam sıcaklığı budur. Ayrıca bebeğin direkt hava akımı almaması gerektiğini unutmamalısınız.

Bebeğin bulunduğu oda veya ortamın çok sıcak ya da soğuk olmaması önemlidir. Çünkü bu tür ortamlar onlarda rahatsızlık yaratır ve uyurken cildi tahriş olabilir veya rahatsız bir şekilde uyanmalarına neden olabilir. Bebekler için ideal sıcaklık 22 santigrat derece olsa da gündüzleri 22 ila 24 derece, geceleri ise 19 ila 21 derece arasında düzenlenmiş bir ortam iyi bir atmosfer demektir. Bebekler için uygun nem oranı da bu noktada göz ardı edilmemelidir. Ortamdaki nem düzeyi ise %30 ila %50 arasında olmalıdır. Bunu elde etmek için bebek hava nemlendirici ürünler kullanılabilir.

Bebekli evlerde klima kullanımı hakkında şu detaylar da çok önemli:

İdeal Sıcaklığı Ayarlayın

Bir bebeğiniz var ise havayı çok düşük bir sıcaklığa ayarlayamazsınız. Bebekler varken ideal oda sıcaklığı hem evde hem de arabada 22-24 derece civarındadır. Ayrıca ani sıcaklık değişimlerini önlemek için dışarısı ile içerisi arasındaki farkın 10 dereceyi geçmemesine dikkat edin.

Doğrudan Hava Akışından Kaçının

Bebeğin beşiğini nereye koyduğunuza dikkat edin. Hava akışının doğrudan bebeğe çarpmasını önleyin. Cihazlar, akışı çeşitli yönlere yönlendirerek hava çıkışını ayarlamanıza olanak tanır.

Klima Bakımını Unutmayın

Klima filtrelerine özen göstermeli ve kir birikmemesi için düzenli olarak temizlemelisiniz. Cihazlara yeterli bakım hizmeti verilmediği takdirde bebeklerde solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilen bakterilerde artış olur. Yazın soğuk algınlığının yüzde 20’sinden klima sorumludur.

Klima Açıkken Bebeği Uyutmayın

Bebeği klimalı bir odada yatıracaksanız, önce odayı rahat bir sıcaklığa soğutun, ardından bebeği yatırın. Gece boyunca klimayı açık bırakmayın.

Hava Nemlendirici Kullanın

Klima ortamdaki nemi azaltır. Bu nedenle kuruluğa karşı koymak için bebeğin mukoza zarlarının kurumasını önlemek adına soğuk hava nemlendiricisi kullanabilirsiniz.

gebelik uzmana sor

Bebekler ve Araç Kliması Kullanımı 

Yetişkinlerin vücut ısısı çocuklardan çok farklıdır. Bundan dolayı arabaya bindiğinizde çocuğunuzun iyiliği için ortamın biraz sıcak olması gerektiğinin farkına varmalısınız. Hem sıcak hem de soğuk sıcaklıklardaki aşırılıklar, onları yetişkinlerden çok daha fazla etkileyecektir.

  • Çocuğunuzun bir yaşından küçük olması durumunda, arabanın içindeki bebeğe dikkat ve özen gösterilmelidir. Gün boyunca ortalama ve en uygun sıcaklık 22º’dir. Bu nedenle araç klimasını da buna göre ayarlamalısınız.
  • Yeni doğan bebeğiniz 6 aylıktan küçük ise kesinlikle araç içindeki klimayı kullanmayınız. Havanın bebek üzerindeki etkisi, sağlığı için çok zararlı olabilir. Solunum yollarının tahrişi, soğuk algınlığı ve akut grip süreçleri, arabada klima kullanımının neden olabileceği belirtilerden bazılarıdır.

Sıcakların bunaltıcı olduğu zamanlarda en iyi seçeneklerden biri, aracı zaman zaman havalandırmak, serinlemek için sık sık mola vermektir.

Bebeğin Bulunduğu Ortamda Klima Kullanmak İçin Bazı İpuçları

Bebekler ve klima kullanımı hakkında şu detaylar unutulmamalı:

  • 22 santigrat derece olan ortam sıcaklığının yanı sıra, çocuğun bağışıklık sistemini zayıflatabileceğinden ani sıcaklık değişikliklerine maruz kalmaması önemlidir.
  • Ev içi, araba ve sokak arasındaki sıcaklık farkının çok büyük olmaması, yani sıcaklık farkının 10 dereceden fazla olmaması gerekir.
  • Klimanın verdiği rüzgâr akımı bebeğe doğrudan ulaşmamalıdır.
  • Bir başka iyi taktik de bebeği yatırmadan önce odayı soğutmak ve gece boyunca üniteyi kapatmaktır. Tabii ki, evin iyi havalandırıldığından emin olun.
  • Hava çok sıcaksa ve bebeğin rahatsız ve tahriş olmasını, hatta kızarıklık ve kaşıntı yaşamasını önlemek istiyorsanız, klimayı açıp bebeği geceleri sıcak tutmanız tercih edilir. Bu sayede ufaklık, yaz aylarında genellikle olduğu gibi sıcak bir ortamdansa keyifli bir ortamda kendini daha iyi hissedecektir.
  • Bebeği sarmak için her zaman yanınızda bir battaniye bulundurmanız önerilir. Bu, özellikle çocuk, klima sıcaklığının kendisi için çok soğuk olduğu bir yerde bulunduğunda önemli bir ayrıntıdır.

Bebekli Evlerde Klima Bakımı ve Temizliği

Klimanız olsa bile, her gün ve evdeki tüm odaların yeterli doğal havalandırma alması önemlidir. Bununla beraber, bebekli evlerde klima bakımı ve temizliği rutin olarak yapılmalıdır. 

Çocuğun sağlığına zararlı mikroorganizmaları, tozu ve akarları birikme eğiliminde olan klima filtrelerinin durumuna da dikkat etmeniz çok önemlidir. Bundan kaçınmak için hava filtrelerini ve genel olarak cihazı temiz tutmak en iyisidir. Öte yandan, klima filtrelerinin temiz tutulması bu sistemler üzerinden COVID-19 bulaşmasını önlemek için şarttır. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, virüsün bu yolla bulaşabileceğini gösterdi. Bu yüzden temizliği korumak ve uygun filtreleri takmak çok önemlidir.

Aynı şekilde, tüm evin sıcaklığını düzenlemek en iyisidir. İdeal olan, entegre veya bireysel klimalar kullanmaktır, ancak bunlar tavanlara veya duvarlara monte edilir. Bu, fanlar veya mobil klimalar yerine her zaman daha iyi bir seçenektir. Evde birkaç klima ünitesinin kurulması, ortam sıcaklığının çok daha homojen bir şekilde korunmasını sağlar. Bu da bebeğin yukarıda belirtildiği gibi çocuğun sağlığına çok zararlı olabilecek ani sıcaklık değişikliklerinden korunmasını mümkün kılar.

Gördüğünüz gibi klima kullanımı ideal sıcaklıkta tutulduğu sürece bebekler için herhangi bir sorun oluşturmaz.

 

Leave a Reply