Bebekleri Neden Hıçkırık Tutar?

portrait of sad african american baby crying alone 2022 12 16 07 52 09 utc scaled

Bebeklerin zaman zaman hıçkırması normaldir ve bebeklerde hıçkırık yaygın bir durumdur. Genellikle endişe edilecek bir durum değildir ancak bundan kaçınmak için alınabilecek önlemler vardır. Hıçkırık genellikle birkaç dakika içinde kendiliğinden geçer. Süreci nasıl hızlandıra bileceğinizi öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebekleri Neden Hıçkırık Tutar?

Ailelerin endişesine rağmen, bebek hıçkırıkları göründüğünden daha yaygındır. Yine de anneler ve babalar tarafından genellikle yenidoğan hıçkırıklarının nasıl tedavi edecekleri bilinmemektedir. Bu anlamda bir bebeği hıçkırık tutmasının endişe verici bir durum olmadığını belirtmek gerekir. 

Bebek hıçkırığı, diyaframın aniden kasılmasıyla akciğerlerde bulunan havayı dışarı atarak ses tellerinin kapanmasına ve o karakteristik sesi üretmesine neden olur. Peki, neden bebeklerde yetişkinlere oranla daha fazla görülür? Çünkü, şu an için bebeğinizin olgunlaşma sürecinde olan bir sindirim ve sinir sistemi var. Hala sık sık hıçkırık oluşmasına neden olan bazı uyumsuzluklar bulunuyor. Olgunlaşma dönemi tamamlandığında, hıçkırıkların çok sık ortaya çıkmadığını göreceksiniz. 

Çoğu durumda, hıçkırık belirli bir neden olmadan ortaya çıkar, fakat bebeğinizin neden hıçkırdığını açıklayabilecek bazı olası nedenler vardır. Bebeklerde hıçkırık nedenleri şu şekilde açıklanabilir:

 • Mama yerken hava yutmak
 • Hazımsızlık problemi
 • Çok fazla mama tüketmek
 • Gaz problemi
 • Ağlama krizi yaşamak
 • Kusmak

Bebeklerde hıçkırığın nedenlerinin gündeme geldiği bu durumların birçoğunda bebeğin çok fazla hava yutması sonucu öne çıkar. Bu nedenle buna her zaman çok dikkat etmeli ve özellikle bebeğinizin hava yutmasını yemek yerken önlemelisiniz. 

gebelik uzmana sor

Bebeklerde Hıçkırık En Sık Ne Zaman Görülür?

Hıçkırık, her ay grubundan bebeklerde sıklıkla görülür. Genel olarak yenidoğanlarda ortaya çıktığı düşünülse de bazı durumlar sebebiyle diğer bebeklerde de hıçkırık problemi olabilmektedir. Özellikle de gaz sorunu yaşayan, sık olarak ağlama krizlerine giren ve mama yerken yoğun hava yutan bebeklerin hıçkırdığı bilinir. Gaz sorunu yaşayan bebekler ile ilgili daha detaylı bilgi için Bebeklerde Kolik Nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bebeklerde Hıçkırık Çözümü İçin Ne Yapılmalı?

Bir bebeğin hıçkırıklarını giderecek bilimsel, kesin bir çözüm yoktur. Yine de bazı ipuçları ile bebeklerde hıçkırık giderme söz konusu hale gelebilir. Bebeklerde hıçkırık çözümü ipuçları:

 • Beslenme sırasında hıçkırıklar ortaya çıkarsa, emzirmeye devam etmek veya çocuğu biberonla beslemek yeterlidir. Bebek yemek yiyerek nefesini düzene sokacak ve hıçkırıklarını durduracaktır.
 • Bebeği hıçkırık tutmasını durdurmanın bir başka yolu da sadece anne sütüyle beslenmesi durumunda ona bir çay kaşığı su veya anne sütü vermektir.
 • Hıçkırıkların geçmesi için geğirmesine de yardım edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bebeği omzunuza koymak ve sırtını birkaç kez okşamak. Böylece hıçkırığın olası sebeplerinden biri olan gazları dışarı atmasını ve normale dönmesini sağlayabilirsiniz.

Yenidoğan Bebeklerde Hıçkırığı Durdurmak İçin Ne Yapılmalı?

Her bebek farklı olsa da yeni doğan bebeğinizin hıçkırıklarını hafifletmenize yardımcı olacak bazı püf noktalar var. Yenidoğan bebeklerde hıçkırığı yok etme yolları şunları içerir:

 • Sırtına masaj yapın. Bunu yapmak için bebeğinizi omuzlarınızdan birinin üzerine yanlamasına koymanız ve hafif bir masaj uygulamanız gerekecektir. Masaj, mideyi ve diyaframı gevşetmeye yardımcı olur. Bu da birikmiş gazı dışarı atacağı ve can sıkıcı hıçkırıkları ortadan kaldıracağı anlamına gelir.
 • Bebeğinizin beslenme düzenine bağlı olarak anne sütü veya su olabilen küçük yudumları bebeğinize verin. Bu, bebeğinizin nefesini kontrol etmesine ve hıçkırıklardan kurtulmasına yardımcı olacaktır.
 • Duruş değişikliği: Diyaframı bebeğin nefesiyle senkronize etmeye en çok yardımcı olan yöntemlerden biri, duruş değişikliğidir. Hıçkırık geçene kadar deneyin.

Bebeklerde Hıçkırık Yok Etmek İçin Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Yaygın inanışının aksine bazı ‘’sözde hıçkırık geçirme yöntemleri’’ bebeğin sağlığını riske atabilir. Bebeğinizin hıçkırıklarını yok etmek için bu yöntemleri kesinlikle denememelisiniz:

 • Bebeğin burnunu kapatmak: Hıçkırıkları gidermek için bebeğin burnunu asla kapatmamalısınız. Çünkü bu hareket yardımcı olmayacaktır. Sadece bebeğin ağlamasına ve korkmasına neden olur.
 • Suya limon katıp bebeğe içirmek: Limon, ek gıdaya başlamış olsa bile bebek için fazla asitli bir meyvedir. Bu nedenle hıçkırık geçirme yöntemi olarak tercih edilmemelidir. 
 • Gazlı içecekler vermek: Tıpkı limonlu su gibi gazlı içecekler de bebekler için zararlıdır.

Bebekte Hıçkırık Olmaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aşağıdaki ipuçlarıyla bebeğin hıçkırmasını önlemeye çalışabilirsiniz:

 • Bebeğiniz kendisini rahat hissettiğinde onu besleyin.
 • Ağlarken bebeğinizi teselli edin ve mümkünse omzunuza yatırarak sırtını okşayın. Bu, bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır.
 • Bebeğinizi yemek yemeye zorlamayın.
 • Çok fazla hava yutacağı için bebeği aşırı heyecanlandırmamaya çalışın.

 

Leave a Reply