Hamilelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

pregnant woman on ultrasound 2022 02 02 05 05 44 utc scaled

Hamilelik döneminiz boyunca hem psikolojik hem de fiziksel olarak hassas bir dönemden geçtiğinizi bilmeniz gereklidir. Bu sebeple gebelik döneminiz boyunca daha fazla dikkatli olmak hem sizin hem de sizden yardım alarak büyüme ve gelişim gösteren bebeğiniz için oldukça önemli bir durumdur.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler oldukça geniş ve kapsamlı bir konudur. Bu konuda bilinçli olarak sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek de oldukça fazla önem arz etmektedir.

Bu sebeple yazımızın devamında sizlere Hamilelik sürecinizde dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında bilgi ve tavsiyeler vermeye çalıştık. İyi okumalar diliyoruz!

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hamilelik döneminizde dikkat etmeniz gereken hususları ayrı ayrı başlıklar halinde açıklamak daha iyi bir anlatım tekniği olacaktır. Bu sebeple dikkat edilmesi gerekenleri başlıklar halinde bulabilirsiniz.

Uyku Pozisyonu

Gebelik döneminiz boyunca ilk 7. Aya kadar rahat ettiğiniz pozisyonlarda uyumanızda herhangi bir sakınca yoktur. Fakat 7. Aydan sonra uyurken sol yanınıza yatarak uyumanız hem bebeğinize hareket alanı kazandıracak hem de bebeğinizin basısına bağlı olarak nefesinizin daralması gibi durumları yaşamanızı önleyecektir.

Ağır Kokulardan Uzak Durmak

Hamileliğinizin ilk 3 aylık sürecinde özellikle içerisinde ağır kimyasalların bulunduğu maddelerin kokuları sizleri oldukça rahatsız edebilir ve aynı zamanda zarar verebilir. Bu sebeple saç boyası gibi ağır kokuların olduğu alanlarda veya ev boya badana işlemlerinde kullanılan boyalardan ilk 3 ay boyunca olabildiğince uzak durmanızı öneririz.

gebelik uzmana sor

Selülitlerde Artış Görülmesi

Hamilelik döneminde alınan kilolara bağlı olarak görülen selülitler ile mücadelede en fazla size yardımcı olacak hususlar düzenli bir hayat, egzersiz ve bol bol sıvı tüketmek olacaktır. Böylelikle fazla kilo artışı ve selülit gibi sorunların da üstesinden gelmiş olursunuz.

Suni Tatlandırıcılardan Uzak Durmalısınız

Hamileliğin ilk 3 ayında özellikle doktorlar tarafından uzak durulması gerektiği söylenilen suni tatlandırıcılardan bizce hamileliğiniz süresi boyunca uzak durmanız sizin daha fazla yararınıza olacaktır. İçerdiği zararlar üzerinde hala çalışmalar süren suni tatlandırıcılar bu dönem içerisinde hayatınızdan uzak tutmanız gereken ürünler arasında olmalıdır.

Çiğ Köfte Tüketimine Dikkat

Hamilelik süreciniz boyunca bağışıklık sisteminiz farklı bir yapıdadır. Bu sebeple çiğ etlerden bulaşabilen veya bu çiğ etlerde üreyebilen mikroplara karşı daha fazla dikkatli olmalısınız. Fakat hamilelik döneminde içerisinde et olmayan veya çok az miktarlarda bulunan çiğ köfteleri küçük porsiyonlar halinde tüketebilirsiniz.

Sıcak Alanlarda Bulunmak

Sıcak banyo yapmak veya sauna buhar odası gibi alanlar tansiyon düşüklüğüne sebebiyet verebiliyor. Bu tarz alanlarda bulunmak diğer kişilere göre daha az tehlikeli olmakla birlikte hamilelik süreciniz boyunca sizlerin tansiyonun daha fazla düşüşe elverişli olması sebebi ile sizler için daha fazla tehlike arz edebilir. Bu alanlardan uzak durmak ve ılık bir duş almak sizlere daha fazla fayda sağlayabilir.

X-ray Cihazından Geçmek

Gebelik döneminizde dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise zararlı ışınlardan uzak durmak olacaktır. Avm’ler gibi alanlarda oldukça fazla bulunan X-ray cihazları içlerinde bu tarz zararlı ışınlar bulundurmaktadırlar. Bu noktalardan geçişlerinizde güvenlik görevlilerine hamile olduğunuzu söylemeniz halinde sizlere yardımcı olacaklardır.

Ağır Kaldırmamak

Hamilelik döneminiz boyunca aşırı ağır maddeler kaldırmamaya ve dengeli düzenli bir yaşam biçimi benimsemeniz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça fazla önem arz etmektedir. Bu dönemde özellikle de ilk 3 ay içerisinde kaldırabileceğiniz ağır maddeler hamileliğinizi riske sokabilir. Bu sebeple dikkatli olmanızda fayda var. Bu dönem boyunca ağır eşyaları kaldırmak ve çok yüksek noktalardaki eşyalara uzanmak için bir başkasından yardım almanızı öneririz.

Leave a Reply