Hamilelik ve İdrar Yolu Enfeksiyonu

young sick woman sitting on floor near toilet 2022 12 07 00 29 14 utc scaled

Hamilelik dönemi pek çok kadın için muhteşem bir süreçtir. Anneliğin tadına ilk vardıkları ve bebeklerini hissettikleri bu süreçte bazı ufak sıkıntılarda meydana gelebilmektedir. Fakat panik yapmadan hekim desteği ile pek çok sorunun önüne geçilebilir. Vücut kimyasının neredeyse tamamen değiştiği bu dönemde enfeksiyon riski de haliyle artmaktadır. Böyle durumlarda erken teşhisin önemi ise çok büyüktür. Hamilelikte karşılaşa bilinecek idrar yolu enfeksiyonu ise erken teşhis edilmezse bazı böbrek hastalıklarına neden olabilmektedir. Hamilelik sürecinde bebeğin bulunduğu konum nedeniyle rahim idrar yoluna bir baskı uygulayacak ve bu da anne adaylarının idrara çıkma sıklığında bir artışa neden olacaktır. Bu kesinlikle korkulması gereken bir durum değildir. Fakat idrara çıkma sıklığı ile birlikte yanma, sızı, ağrı gibi şikayetlerde ortaya çıkarsa eğer bu bir idrar yolu enfeksiyonunun habercisi olabilir. Bu yüzden bu belirtiler eğer varsa mutlaka hekime danışılması ve gerekli testlerin yapılması gerekmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Yol Açabilecek Faktörler

İdrar yolu enfeksiyonuna sebebiyet verebilen hususları bilerek bu hususlar konusunda dikkatli olmak sağlığınız için oldukça önemlidir. İdrara yolu enfeksiyonuna yol açabilecek faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hormonal Değişiklikler hamilelik sürecinde enfeksiyona yol açabilmektedir.
 • Gebede daha önce var olan ya da hamilelik sürecinde ortaya çıkmış olabilecek olan bir şeker hastalığı da neden olabilir
 • Böbreklerle ilgili bazı sorunlarda idrar yolu enfeksiyonuna neden olarak gösterilebilmektedir.
 • Hamilelikle birlikte vajinadaki flora da değişeceğinden dolayı bu da idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilmektedir.
 • Eğer idrar yapımından sonra temizlik güzel bir şekilde yapılmazsa bu durum da idrar yolu enfeksiyonuna yol açacaktır.

Saydığımız nedenlerin dışında annede bulunan kalıtsal hastalıklar, cinsel ilişki ve sonrasında kişisel temizliğin iyi yapılmaması, idrar yollarına gidebilecek noktalarda bakteri üretimi gibi nedenlerde idrar yolu enfeksiyonuna yol açabilmektedir.

gebelik uzmana sor

İdrar Yolu Enfeksiyonun Belirtileri

Hamilelik döneminde sıklıkla karşılaşılan idrar yolu enfeksiyonunun birçok farklı sebebi olabilir. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İdrar yaparken yanma
 • Genital bölge kaşıntısı
 • İdrar tutamama
 • İdrarda kan görünmesi
 • Kötü koku
 • Kasık ve böbreklerde ağrı

İdrar yaparken yanma ve acı gibi belirtiler mevcut ise eğer idrar yolu enfeksiyonu olabilir. Bu durumlarda hekim desteği almak en doğru karar olacaktır. İlerleyen idrar yolu enfeksiyonu anne adayında böbrek enfeksiyonuna neden olabilir. Bunun sonucunda erken doğum ve düşük riski ortaya çıkabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonunun olması bebeğe bir zarar vermeyecektir fakat tamamen annesi ile beslenen ve annesinde bulunan bu hastalığın ilerlemesi sonucunda sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunmak Mümkün mü?

Pek çok hastalık gibi idrar yolu enfeksiyonunda önüne geçilebilmektedir. Hamilelikte daha riskli olabilecek bu durum için bazı önlemler almak hem annenin hem de bebeğin sağlığı için önem teşkil etmektedir. Eğer hamileyseniz ve idrar yolu enfeksiyonunuz varsa hekiminiz size en uygun olan antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Enfeksiyonun geçme süresi ise yine aynı şekilde idrar yollarında meydana gelmiş enfeksiyonun derecesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Hiç yakalanmamak için alına bilecek önlemleri ise şöyle listeleyebiliriz.

 • Normal bir insanın günlük sıvı tüketimi 2-2,5 litre iken hamileler günde 3-3,5 litre su içmelidir.
 • İç çamaşırları düzenli olarak ve sık sık değiştirilmelidir. Böylece bakteri oluşumunun önüne geçilebilecektir.
 • Kıyafet tercihi de bu noktada çok önemlidir. Mümkün olduğunca dar olmayan ve rahat kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Yoğurt, kefir gibi probiyotik bakımından zengin besinler bol miktarda tüketmek idrar yolu enfeksiyonundan sizleri koruyabilir.
 • Cinsel ilişkiye girilmesi durumunda öncesinde ve sonrasında idrar yapılmamalıdır. Yapıldığı durumlarda temizliği çok özenli bir şekilde yapılmalıdır.

Unutmayın ki sizin sağlıklı olmanız demek bebeğinizin sağlıklı olması demektir. Hamilelik sürecinizi en sağlıklı şekilde geçirip bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alabilmek için pek çok şeye dikkat etmeli, hekim kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmalısınız. Doktorunuza danışılacak bir durum söz konusu ise Covid-19 pandemi dönemi kapsamında maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmeniz sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için önem arz etmektedir.

Sağlıklı Günler

Leave a Reply