Hamilelik ve Regl

young woman having stomach ache on the bed period 2022 01 11 21 49 57 utc scaled

Regl, rahmin kendini sanki döllenme gerçekleşecekmiş gibi hazırlaması ve embriyo için hazırlık yapması durumunda böyle bir durum söz konusu değil ise rahmin içerisinde adeta bebek yatağına benzeyen, bebeğin gelişeceği noktada oluşan mukuslu kalınlaşmış tabakanın dışarı atılmasına denir. Böylelikle de regl oluşur. Her kadında farklılık gösteren bu durum genel olarak 27 gün sürmektedir.

Hamilelik süresi boyunca bebeğin oluşum gösterdiği alanın dışarı atılması söz konusu olmadığı için büyük bir çoğunlukta regl görülmez. Fakat bu tüm gebelerin hamilelik süresi boyunca asla regl olmadığını da göstermemektedir. Kişiden kişiye farklılık gösteren bu durum çok nadir de olsa bazı gebelerde rastlanabilmektedir.

Gebelik sırasında görülen regl olayına halk arasında yumurtlamadan sonra görüldüğü için ‘üstüne görme’ de denilebilmektedir. Gebelik sırasında regl kanı gibi bir durum ile karşılaşan gebe adayları bir kanama yaşadıkları için endişelenebilmektedirler. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır ki hamilelikte üstüne görme durumu ile çeşitli sorunlar sebebi ile yaşanan kanamalar karıştırılmamalıdır ve bir kanama görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hamilelik döneminde çeşitli sebeplerden kaynaklanan kanamalar anne adaylarını endişelendirebilmektedir. Bu endişeye kapılmayıp eğer bir durum var ise önlemini alarak bilinçli olmak adına bu konular hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Bu sebeple yazımızın devamında sizlere hamilelik döneminde yaşanan regl, hamilelik kanamaları ile ilgili açıklayıcı bilgilerde bulunduk.

Hamilelikte Görülen Regl Normal mi?

Hamilelik süresi boyunca yaşanan regl kanamaları bu ad ile kategorileştirilse de aslında tam bir regl kanaması gerçekleştiği söylenemez. Bu durumu yaşayan dikkatli anne adayları zaten normal zamanda yaşadıkları regl ile durumun aynı olmadığını farkına varacaklardır. Regl zamanında görülen kanamanın rengi de miktarı da yapısı da diğer zamanlardakilere oranla oldukça farklıdır.

Genetik faktörlere bağlı olarak da yaşanabilen bu durum hamilelerin de hamile olduğunu anlamalarını zorlaştırmaktadır. Hatta bazı durumlarda anne adayları gebe olduklarını karınları belirginleştikten sonra dahi öğrenebilmektedirler. Bu sebeple eğer üstüne görme konusunda genetik bir yatkınlığınız söz konusu ise regl kanamanızda bir farklılık gördüğünüzde doktorunuza danışmanız veya bir gebelik testi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Hamilelikte görülen regl kanamaları aslında tıpta çok normal bir durum olarak kabul edilmemektedir. Bu sebeple eğer hamilelik sürecinizde belirli kanamalar yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

gebelik uzmana sor

Hamilelikteki Kanamalara Dikkat

Hamilelik döneminde sizlere eşlik eden kanamalarınız var ise mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Zira zararsız olarak gördüğünüz bu kanamalar ciddi sorunların habercisi olabilir. Bu ihtimalleri sıralamak gerekirse:

  • Dış gebelik ihtimali,
  • Mol gebeliği ihtimali (üzüm gebeliği)
  • Bebeğin eşinin erken ayrılması durumu,
  • Bebeğin eşinin önde olması durumu,
  • Düşük riski,

Yaşanan kanamaların sebepleri olabilmektedir. Bu nedenle doğru teşhis için vakit kaybetmeden doktora danışmak önemlidir.

Hamileler Düzenli Regl Görür mü?

Hamilelikte görülen regl diye adlandırılan kanamalar da bir nevi kanama olarak görülür ve elbette hamileler düzenli olarak adet görmezler. Bu durumu hamilelik sürecinde bir iki kez yaşayıp regl olarak adlandıran anne adayları bulunmaktadır. Özellikle ilk 3 ayda kahverengi bir kanama söz konusu ise bu kanamanın anne rahmine yerleşmeye çalışan bebek sebebi ile olduğu söylenebilir. Hamilelik sürecinde en çok korkulan kanamalar ise açık kırmızı şeklinde görülen kanamalardır. Bu kanamalar ciddi sorunları beraberinde getiriyor olabilir. Bu sebeple dikkatli olunması gereklidir.

Sağlığınız Önemli

Bu tarz bir kanama ile karşı karşıyaysanız Covid-19 pandemisi dolayısı ile ilk olarak doktorunuz ile online veya telefon yolu ile iletişime geçip daha sonrasında sağlık kuruluşuna başvurmanızı önermekteyiz. Ayrıca sağlık kuruluşlarına başvururken de maske, temizlik, sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeniz sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Leave a Reply