Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

tired pregnant woman expecting baby with cramps a 2021 08 29 09 05 47 utc scaled

Gebelik süreciniz boyunca bu sürecin beraberinde getirmiş olduğu birçok zorlayıcı faktörler ile karşılaşabilirsiniz. Bu faktörler genel olarak ilk zamanlarda koku hassasiyeti, mide bulantısı gibi kendini gösterse de hamileyken yaşanan karın ağrıları da zorlayıcı durumlar arasında yer almaktadır.

Karın ağrıları hamilelik sürecinde yaşanan kasık ağrıları ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Bu iki noktayı doğru bilip ağrının noktasını doğru keşfetmek önemlidir. Zira kasık ağrıları hamileliğin oldukça normal bir etkisi olarak görülmektedir. Hamilelik ile birlikte vücuda salgılanan hormonlar neticesinde rahmin kendini yeni misafiri embriyo için büyüterek hazırlaması sonucu diğer organları baskı yapması ile oluşan kasık ağrısı, daha üst bölgelerdeki karın ağrısı ile karıştırılmamalıdır. Karın ağrılarının birbirinden farklı sebepleri olabilir. Bu sebepleri tespit edip sorunları ortadan kaldırmak da anne adayının hem sağlığı hem de konforu için oldukça önemlidir.

Bu sebeple yazımızın devamında sizlere Hamileyken yaşanan karın ağrılarının sebeplerinden, hamileyken karın ağrısı neden olur, nasıl çözülebilir veya hafifletilebilir gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık.

Hamileyken Yaşanan Karın Ağrısı

Daha öncesin bu kadar sık veya şiddetli yaşamadığınız karın ağrıları hayatınızı oldukça olumsuz etkileyebilmektedir. Zaten hamilelik sürecine ve vücudundaki değişikliklere alışmaya çalışan anne adayının sorunları üzerine bir de karın ağrısının eklenmesi hayat konforunu kötü etkilemektedir.

Hamilelik sürecince yaşanan karın ağrılarının birçok farklı sebebi olabilir. Bu sebepleri bilmek tedaviniz için oldukça fazla önem arz etmektedir. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vücudunuzun değişimleri sonucunda daha önceden size rahatsızlık vermeyen bir besin bu dönem içerisinde size sindirim sorunları çıkarabilir. Bu sebeple de karın ağrısı yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumu çözmek için hangi besini tükettikten sonra karın ağrısı yaşadığınızı gözlemlemek size yarar sağlayacaktır.
 • Bebeğin anne karnında hareketlenip yer değiştirmesi de anne adayına aralıklı olarak karın ağrısı yaşatabilmektedir.
 • Sindirime bağlı olarak oluşan bağırsak sorunları, bağırsakların hızlı çalışması da karın ağrısına sebep olabilmektedir.
 • Hamilelik sürecinde yaşanan ani duygu değişimleri, stres ve sıkıntı gibi psikolojik durumlar da karın ağrısına sebep olan etkenler arasında yer almaktadır.

gebelik uzmana sor

Karın Ağrısı ile Birlikte Bu Sorunlar Yaşanıyorsa

Hamilelik süreciniz boyunca yaşadığınız karın ağrılarının yanına farklı sorunlar da eşlik ediyorsa altında ciddi sorunlar yatıyor olabilir. Bu sebeple vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Karın ağrınıza eşlik ettiği taktirde ciddi sorunların habercisi olabilecek belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kanama görülmesi,
 • Şiddetli ve uzun süreli baş ağrılarının görülmesi,
 • Yüksek ateş ve beraberinde titreme,
 • Kusma,
 • Ellerde ve ayaklarda oluşan ani şekilde beliren şişlikler,

İle karşılaşıldığında doktorunuza danışmalısınız.

Karın Ağrısını Hafifletmek Mümkün mü?

Yediğiniz bir yemekten veya bebeğinizin hareketlerinden kaynaklı bir karın ağrısı şikâyetiniz var ise bazı yollar ile bu ağrıları hafifletmeniz mümkün olabilir. Bu yolları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Gebelik süreniz boyunca yapacağınız düzenli yürüyüş ve zorlayıcı olmayan egzersizler karın ve kasık ağrılarınızın hafiflemesine ve doğum anınızın da daha kolay geçmesine yardımcı olan yollar arasındadır.
 • Ani hareketlerden kaçınmalısınız. Hamilelik süreciniz boyunca yapacağınız ani hareketler kasık ve karınlarda kasılmalara sebep olabilir. Bu sebeple dikkatli olmalısınız.
 • Bel ve karın bölgenizi sıkmayacak kıyafetler tercih etmeniz oldukça önemlidir. Bol kıyafetler bel ve kasık ağrılarınızın hafiflemesinde yardımcı olacaktır.

Sağlığınız için

Doktorunuza başvurmanızı gerektirecek belirtiler ile birlikte karı ağrısı şikâyetiniz var ise Covid-19 pandemisi dolayısı ile doktorunuza başvururken maske, temizlik ve sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek sağlık kuruluşlarına başvurmanızı tavsiye ederiz. Bu durum sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Leave a Reply