Hamileyken Saç Kesilir mi?

woman haircut 2021 12 09 09 12 23 utc scaled

Hamilelik süreci boyunca etrafınızdan binbir farklı söz, tavsiye duymanız oldukça muhtemel bir durumdur. Bu sözlerin de genellikle çoğu halk arasında dolaşan kulaktan kulağa bilgilerden oluşmaktadır. Birbirinden farklı ve her biri de birbirinden anlamsız olabilen bu bilgi kirliliğine kapılıp hamilelik sürecinde zaten oldukça hassas ve değişken olan psikolojinizi etkilememek için bilinçli olmak ve bilgiyi doğru kaynaklardan elde etmek oldukça önemlidir. Sizler için de en doğru kaynak şüphesiz doktorunuzun tavsiyelerinin de dayandığı tıp olacaktır.

Hamile iken ortaya atılan onlarca inanıştan biri de hamileyken saç kesilemeyeceği inanışıdır. Bu inanış da genel olarak annenin vücuduna aldığı besinlerin bebeğe yarar sağlamak yerine annenin saçının uzaması için yarar sağlayacağı inanışına sahip olmalıdır ki bunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz böyle bir durum söz konusu dahi değildir.

Psikolojisi hormonların yoğun artışı sebebi ile oldukça hassas olan anne adayının bu zaman zarfında bu tarz bilgilere maruz kalması psikolojik olarak daha da fazla yıpranmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple yazımızın devamında anne adaylarının doğru bilgiye ulaşması adına hamileyken saç kesilmesi veya boyanması durumları hakkında detaylı bilgilere yer verdik.

Hamileyken Saç Kesmenin Sakıncası Var mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hamileyken saç kesmenin hiçbir sakıncası yoktur. Doktorlar da bu durumun asla söz konusu olmadığını ve tıpta bir karşılığının bulunmadığını söylemektedirler. Saç kesmenin zararlı olduğunu söyleyenlerin dayanağının da herhangi bir doğruluğu yoktur. Çünkü vücudumuza giren besinlerden saça ve bebeğe gidenler birbirinden oldukça farklıdır. Bu sebeple etrafımızdan duyduğumuz her bilgiye inanmadan doğru bilgiyi bilmek oldukça önemlidir.

Hamilelik döneminde anne adaylarının saçlarında yaptıkları ufak değişiklikler normal zamanda da olduğu gibi onlara pozitiflik ve değişiklik katmaktadır. Bu sebeple hamileyken kendinizde değişiklikler yaparak enerjinizi yüksek tutmanızı tavsiye ederiz.

gebelik uzmana sor

Hamileyken Saç Boyanır mı?

Hamileyken saç kesme sırasında herhangi bir kimyasal ile vücudunuz temas etmediği için kestirmenizde sakınca yok iken saç boyama işlemi sırasında saç derisine yaklaşık olarak 35-40 dakika boyunca kimyasal bir madde temas ettiği ve az da olsa bu kimyasal kana karıştığı için özellikle de ilk üç ay içerisinde uygun görülmemektedir. Hamileliğinizin ilk 3 aylık döneminde bebeğinizin kendini zararlı etkilerden koruyabilecek herhangi bir mekanizması yoktur ve bu sebeple boya işlemi ona zarar verebilir. Diğer aylarda organik içeriği olan boyaların kullanılmasında herhangi bir sakınca görülmez iken özellikle de boya işlemi uygulanma esnasında cam ve pencerelerin açık olmasına, boya kokusuna aşırı maruz kalmamaya dikkat etmelisiniz. Fakat bize sorarsanız ne olur ne olmaz saçınıza boya işlemini en azından dip kısımlarına uygulamamanız olacaktır. Gelişim süreçleri boyunca oldukça hassas olan ve her kötülükten, zarardan koruduğumuz minik bedenlere olumsuz etki verecek her şeyden olabildiğince uzak durmak daha iyi olacaktır.

Hamileyken Saç Bakımı

Hamileyken vücudunuza giren her besini bebeğiniz ile de paylaştığınız için bu süre zarfında saç dökülmeleri gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle durumlarda da hem size yarar sağlayarak saç derinizi güçlendirecek hem de doğanın bize bir mucizesi olan zeytinyağı gibi ürünleri kullanarak saçınıza bakım yapmanız sizlere kimyasal kullanmadan bakım yapma olanağı sağlayacak hem de zeytinyağının besleyici etkisinden de yararlanıp fayda görmenizi sağlayacaktır.

Hamilelik süreciniz boyunca size ve bebeğinize zarar verebilecek kimyasallardan uzak durarak da kendinize bakım yapmanız oldukça basittir. Bu bakım tekniklerini kısa bir araştırma ile elde edinip kendinize uygulayabilirsiniz. Yani hamilesiniz diye tamamen bakımdan uzak durmak zorunda değilsiniz. Bakım kadınların enerjisini yükselten mucizevi terapilerdendir. Kendinize iyi bakın!

Leave a Reply