Hamilelik ve Varis

hlebologist examines a patient with varicose veins 2022 05 17 07 08 35 utc scaled

Gebelik döneminiz sizin için oldukça özel bir durumdur. Bebeğiniz ile ilk kez tanıştığınız, aranızda ilk bağlarınızın oluştuğu bu dönem içerisinde de özellikle ilk kez anne olacaksanız oldukça endişeli olabilirsiniz. Endişe de beraberinde stres ve sıkıntı gibi olumsuz duyguları getirdiği için bu dönem içerisinde isteyeceğimiz en son şeyler olacaklardır. Bu dönem içerisinde doğru bilgilere ulaşmanız ve bilinçli bir anne adayı olmanız bebeğiniz ve sizin için oldukça önemlidir. Evet bu dönem içerisinde sizleri birçok sorun karşılayabilir fakat bu sorunların geçici olduğunu, ilerleyen dönemlerde ya azalacağını ya da hamilelik dönemi sonrasında çok büyük olasılıkla ortadan kalkacaklarını bilmek sizin psikolojinizin rahatlaması açısından oldukça önemlidir.

Hamilelik döneminde anne adayları vücutlarında birçok farklılık ile karşılaşmaktadırlar. Bu farklılıkların biri de anne adayının özellikle bacaklarında gördüğü varislerdir. Her anne adayında oluşmasa da genellikle görülebilen bu durumun birçok farklı nedeni olabilir. Aksatmadan kontrol altında tutmanız gereken hamilelikte varis sorunu hakkında yeterli ve doğru bilgiye sahip olmanız sizlere fayda sağlayacaktır.

Bu sebeple yazımızın devamında sizler için Hamilelikte Varis sorunu hakkında merak edilen detayları aktarmaya çalıştık. Keyifli okumalar dileriz.

Varis Nedir?

Varis, hemen derinizin altında görebileceğiniz şişmiş ve bükülmüş damarlara verilen isimdir. Mor, mavi, yeşil renkleri gibi renklere de sahip olabilmektedirler. Bu sorunun meydana gelmesinde birçok farklı sebep olabilmektedir.

Hamilelikte Varis Neden Olur?

Hamilelikte varis şikâyeti anne adaylarını birçok yönden olumsuz etkileyebilmektedir. Peki hamilelik döneminde özellikle yaşanması muhtemel olan varis sorununun sebepleri neler olabilir? Bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hamilelik dönemi içerisinde yaşana varis, bu dönem içerisinde aşırı kilo alımı ile birlikte ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte öncesinde biraz fazla kilo ile hamile kalan anne adaylarında varis sorunu daha fazla görülebilmektedir.
 • Çok fazla ayakta durulması ya da fazlaca hareketsiz kalınması da varis oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple düzenli ve hareketli bir yaşam benimsenmesi sizin ve bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir.
 • Yüksek topuklu ayakkabılar da varise neden olabilmektedir. Bu sebeple özellikle de hamilelik dönemi içerisinde yüksek topuklu ayakkabılar tercih etmemenizi tavsiye ederiz.
 • Çok dar ve sizi sıkıştıran giysiler giymekten kaçınmalısınız. Bu tarz kıyafetler de varis oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.
 • Hamilelik dönemi içerisinde ağır eşyalar kaldırmak size ve bebeğinize zarar verebilir ve beraberinde de varis oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu sebeple bu dönem içerisinde ağır eşyalardan uzak durmalı ve bu eşyalar için bir başkasından yardım almalısınız.

gebelik uzmana sor

Hamilelik Döneminde Oluşan Varisler Nasıl Önlenebilir?

Hamilelik dönemi içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak görülen varisleri önlemek veya en aza indirgemek için bazı hususlara dikkat edilebilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bu dönem içerisinde en büyük dostunuz düzenli olarak yaptığınız yürüyüşler olmalıdır. Yürüyüşlerinizin sizlere birçok yönden faydası olacaktır.
 • Uzun süre oturmaktan veya hareketsiz kalmaktan kaçınarak düzenli bir yaşamı kendinize belirleyin.
 • Uzun süre boyunca bacak bacak üstüne atmamaya dikkat etmelisiniz.
 • Oturduğunuz yerde kan dolaşımınızı hızlandırmak için bacak hareketleri yapabilirsiniz.
 • Dinlendiğiniz zamanlardan bacaklarınızı yüksek bir noktaya koyabilirsiniz.
 • Bu dönem içerisinde bol bol su tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Fazla tuzlu yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 • Doktorunuzun tavsiyesi ile varis çorapları tercih edebilirsiniz.
 • Çok uzun süre otomobil kullanamaya özen göstermelisiniz.
 • Aşırı sıcak su le banyo yapmamaya özen göstermeniz sizin yararınıza olacaktır. Normal seviyelerde ılık bir su ile yapılan banyo idealdir.

Leave a Reply