Hamilelikte Çatlaklar Neden Oluşur?

stretch marks on female legs a woman s hand holds 2022 10 17 23 25 00 utc scaled

Hamilelik döneminde anne adaylarında birçok fiziksel ve psikolojik değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimler 9 aylık süreçte farklılık gösterebilmektedir. Psikolojik olarak oldukça hassas, kırılgan olan anne adaylarının fiziksel değişimleri de her anne adayında farklı olabilmektedir.

Hamilelik döneminde anne adaylarını endişelendiren konulardan birisi de ciltte oluşan çatlaklardır. Özellikle karın çevresinde oluşan çatlaklar bazı anne adaylarında,

 • Göğüs çevresi,
 • Bacak ve kalçalarda
 • Karın alt bölümünde de oluşabilmektedir.

Normal yaşantıda da aşırı kilo alıp verildiği zaman ortaya çıkabilen karın bölgesindeki çatlaklar hamileliğin 3. ve 4. aylarında yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayabilirler. Çatlaklar anne adayının ten rengine göre farklı renklerde görünebilmektedir. Açık tenli anne adaylarında ilk belirdikleri zamanlarda pembemsi bir görüntüye sahipken zamanla beyaz renge dönerler. Esmer tenli veya buğday tenli anne adaylarında ise cildin bir alt tonunda görünerek zamanla gümüş rengine dönüşebilmektedirler.

Peki Hamilelik Döneminde Çatlaklar Neden Oluşur?

Uzman görüşlerine göre ciltte oluşan bu çatlaklar genellikle çevresel temelli olsa da kimi zaman genetik alt yapıları da bulunabilmektedir. Oluşan bu cilt çatlaklarının nedenlerini aşağıda anne adayları için listeledik.

 • Bütün vücudumuzu kaplayan cildimiz oldukça esnek bir yapıdadır. Hızlı kilo alımına bağlı olarak cilt kapasitesinin üstünde esneme durumunda cilt altında bulunan kolajen lifler yırtılabilir. Ve bunun sonucunda cilt çatlakları ortaya çıkabilmektedir.
 • Uzman görüşlerine göre hamilelik döneminde değişim gösteren hormon düzeyi de ciltte çatlaklara neden olabilmektedir.
 • Bebeğin gelişimi ile anne adayının büyüyen göbek çevresinde çatlaklar oluşabilmektedir.
 • Anne adayının cildini yeterli seviye de nemlendirmemesi sonucunda derideki kuruluk ile çatlaklar oluşabilir.
 • Gebelik öncesinde çok fazla hareketli bir hayatı olmayan anne adaylarında da hızlı fiziksel değişimle çatlaklar ortaya çıkabilmektedir.
 • Çoğul gebelikler de çatlakların oluşma riski biraz daha fazla olabilmektedir.

Oluşan bu çatlaklar kimi zaman kaşıntı ile ortaya çıkabilmektedir. Fakat her kaşıntı oluşacak çatlakların habercisi olmayabilir.

gebelik uzmana sor

Hamilelik Döneminde Oluşan Çatlaklar Nasıl Önlenir?

Gebelik dönemi devam ederken bazı anne adaylarında çatlaklar oluşmazken bazı anne adaylarında yoğun çatlaklar oluşabilmektedir.  Bu çatlaklar oluştuktan sonra izlerini tamamen ortadan kaldırmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Fakat çatlakların oluşumunu önlemek için bazı önlemler alınabiliyor. Bu önlemlerden bazılarını anne adayları için bir araya getirmeye çalıştık.

 • Cilt çatlaklarını önlemek için alınabilecek en kolay önlemlerden birisi cilt nem dengesini korumak olabilir. Anne adayı cildinin nem dengesini kontrol ederek cilt çatlaklarının oluşumunu yavaşlatabilir.
 • Hızlı bir şekilde alınıp verilen kilolar çatlaklara sebebiyet verdiği için kilo kontrolünü yaparak çatlaklara karşı önlem alınabilir. Cilt ne kadar yavaş gerilmeye devam ederse çatlakların oluşma ihtimali o kadar azalabilir.
 • Gebelikte birçok sebeple sıvı tüketimi çok önemlidir. Yeterli sıvı tüketiminin cilt çatlaklarını önlediğine dair çalışmalar bulunmaktadır.
 • Dengeli bir beslenme programı ile ani ve hızlı kilo alımlarının önüne geçilebildiği gibi arka planda cilt çatlakları içinde önlem almış olunabilir.
 • Anne adayı duş alırken yumuşak bir banyo süngeri veya fırçası ile cildine yapacağı masaj ile kan dolaşımını hızlandırarak cildin esnek yapısını korumaya yardımcı olabilir.
 • Gebelik devam ederken anne adayı doktorunun yönlendirmesi ile uygun bir çatlak kremi kullanılabilir.

Hamilelik sonlanıp doğum olayı gerçekleştiği zaman oluşan çatlaklar ortadan kaybolmayabiliyor. Cilt üzerinde görünen bu çatlaklar kimi zaman başarı ile tamamlanan hamilelik sürecinin madalyası olarak görülse de kimi zaman anne adaylarını üzebilmekte. Oluşan bu çatlakların giderilmesi için bir dermatolog ile görüşerek uygun tedavi yöntemleri üzerinde çalışılabilir.

Tabii Covid-19 pandemi süreci devam ederken hastane ziyaretleriniz esnasında maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak kendi sağlığınız ve sevdiklerinizin sağlığını korumuş olurusunuz.

 

 

Hamilelik zor ve bu zorlukları anlattığımız video:

Leave a Reply