Hamilelikte Bacak Ağrısı Neden Olur?

a pregnant woman feels pain in the body after exer 2022 12 08 04 03 36 utc scaled

Hamilelik süreci başlı başına bambaşka bir deneyim iken bazı zorlayıcı yanları da elbette olabilmektedir. Bu zorlayıcı yanlardan biri de birçok anne adayının ortak derdi olan özellikle de son aylarda daha da artabilen bacak ağrılarıdır. Bu bacak ağrıları çeşitli sebeplerden dolayı olabilmektedir. Önemli olan ise bu sebepleri bilip ona göre göre tedavi ya da tedbirini almaktır. Bacak ağrısı gebelik süreci boyunca veya belirli zaman dilimlerinde yaşam kalitenizi düşürebilir. Oysa ki bu kadar size sıkıntı veren ağrının belki de çok basit sebepleri vardır. Bunun için hamilelikle bacak ağrıları neden olur bunun sebebini bilip kendinizi tanımalısınız. Bu yazımızda ise sizler için hamilelikte bacak ağrısı neden olur sebepleri nelerdir, çözümü var mıdır? Gibi soruları yanıtlamaya çalıştık. Yazımızın devamında detaylara ulaşabilirsiniz.

Hamilelikle Bacak Ağrısı Neden Olur?

hamilelikte bacak agrisi nedenleri 1

Hamilelikte ortaya çıkan bacak ağrısının çeşitli sebebi olabilir. Önemli olan ise bu sebepleri bilmektir. Ağrıya neden olabilecek sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Hamilelik süreci boyunca hızlı bir kilo artışı yaşanır. Haliyle bu kilo artışları da bacak ağrılarına sebebiyet verebilmektedir.
  • Gebelikten ve artan kilolardan dolayı sinir sisteminde yaşanan baskı da bacak ağrılarına neden olabilecek durumlar arasında yer almaktadır.
  • Gebelik öncesinde bacaklarında varis olan kadınlar, gebelik ile beraber bacak ağrıları yaşamaları oldukça muhtemel bir durumdur.
  • Hamilelik süreciniz boyunca bebeğinizin sizin besin değerleriniz ile beslendiğini unutmamalısınız. Bu da demek oluyor ki vücudunuza almış olduğunuz her vitamin, minerali bebeğinizle paylaşıyorsunuz. Bu sebeple vücudunuza almış olduğunuz vitamin ve mineraller sizin için yeterli olmuyor olabilir. Bunun için doktorunuzun gebelik süreciniz boyunca uygun görmüş olduğu folik asit takviyesi ve dengeli düzenli bir beslenme biçimi edinmeniz sizlere büyük yarar sağlayacaktır.
  • Sürekli oturmak veya sürekli ayakta iş yapmak da hamilelik süresi boyunca sizi zorlayacağından bacak ağrıları yaşamanıza sebep olabilir. Bu sebeple düzenli bir yaşam belirleyip gebelik süreciniz boyunca düzenli yürüyüşler yapmanız ve ardından istirahat etmeniz bacak ağrılarınıza iyi gelecektir.

gebelik uzmana sor

Hamilelikte Bacak Ağrısı İçin Neler Yapılabilir?

hamilelikte bacak agrisi nedenleri 2

Size en iyi tavsiyeyi elbette doktorunuz verecektir. Fakat bazı hususlara dikkat etmeniz bacak ağrılarınızın hafiflemesi veya tamamen geçmesine yardımcı olacaktır. Hamilelikte bacak ağrısı için birkaç tüyoyu sizler için şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hamilelikte dinlenme, istirahat oldukça önemlidir. Gebelik süreciniz boyunca yeteri kadar dinlenmeye, istirahat etmeye özen göstermelisiniz. Dinlenirken sırt üstü yatmak yerine yan şekilde bir yatış pozisyonu belirlemek sizin daha da iyi dinlenmenizi sağlayacaktır. Gebelik süresi boyunca kendinizi fazla zorlayacak ağır işlerden kaçınmalısınız.
  • Vücutta oluşabilecek ödemler de bacak ağrısını arttırabilir. Bu yüzden ödem oluşmaması adına bol bol su tüketmelisiniz.
  • Dinlenirken bacaklarınız altına yastık koyarak bacaklarınızı havada tutmanız da dinlenmenize yardımcı olacak ve bacak ağrılarınızı hafifletecektir.
  • Bu süre zarfında elbette kilo alacaksınız. Fakat gereksiz kilo alımından uzak durmalısınız. Bunun için besinlerden uzak durun demiyor elbette. Yalnızca sağlıklı ve düzenli beslenmeye gayret göstermeniz, sizin ve bebeğinizin sağlığı için gereklidir. Zira fazla kilo artışları da bacak ağrılarını oldukça tetikleyen durumlar arasında yer almaktadırlar.

Bacak ağrılarınız devam ediyor ve yaşam kalitenizi bozuyorsa imkanlarınız dahilinde ise ilk olarak online veya telefon yolu ile imkânınız yok ise de Covid-19 pandemisi kapsamında gerekli sosyal mesafe maske ve hijyen gibi tedbirleri alarak doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için Koronavirüsle savaştığımız şu kritik dönemlerde olabildiğince dikkat etmeniz büyük yarar sağlayacaktır. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Leave a Reply