Yüzme ve Hidroterapi Bebekler için Neden Önemlidir?

mom supports baby with hands in swimming pool tea 2022 06 02 06 01 01 utc scaled

Vücudumuzun 4’te 3’ünün su olmasından dolayı insanlar için su başlı başına özel bir yere sahiptir. Su insana sakinlik, dinginlik ve rahatlama imkânı verir. Ayrıca sağlık açısından da birçok yararı bulunmaktadır. Bu durum yetişkin bireylerde böyle iken bebeklerde ise durum daha da farklıdır. Özellikle doğumu üzerinden fazla bir zaman geçmemiş bebekler için su yuva anlamı taşır. Çünkü 9 ay boyunca anne karnında suyun içinde yüzmüşlerdir. Bu sebeple bebekler üzerinde suyun sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. Fakat tek etkisi bu değildir elbette. Günümüzde artık sık sık kullanılamaya başlanan hidroterapi yöntemi bebeklere birçok alanda fayda sağlamaktadır. Bu yazımızda bebeklerde yüzme ve hidroterapi ile ilgili merak ettiklerinizi sizler için yanıtladık. Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

gebelik uzmana sor

Hidroterapi Nedir?

bebeklerde hidroterapi 1 1

Hidroterapi özel bir uzmanlık gerektiren alandır. Günümüzde oldukça yaygınlaşan hidroterapi seansları, bebeklere özel spa merkezlerinde suyun belirli bir sıcaklıkta tutulup, bebekler için özel üretilmiş olan ve yüzmelerini sağlayan boyun simidi ile yüzmeleri ve sonrasında alanında uzman yetkililer tarafından masaj yapılması işlemine verilen addır.

Hidroterapi seanslarında bebeğiniz eğer 8 haftalıktan küçük ise kendine ait özel alanlarda su ile teması ve yüzmesi sağlanır. Daha büyük bebeklerin ise sosyalleşmesi ve etkileşimde bulunabilmesi amacı ile diğer bebeklerle grup alanında yüzmeleri sağlanır. Su ile teması esnasında genel olarak daha küçük bebekler suya daha hızlı adapte olabilmektedirler. Bunun sebebi ise anne karnındaki deneyimlerini hala hatırlıyor olmalarıdır. Suya girdikleri anda hafif bir uyku hali ile tatlı tatlı su üzerinde süzülmeleri muhtemeldir. Ayı daha büyük bebekler ise el ve ayaklarını keşfederek çırpınmaya ve su ile oynamaya bayılırlar.

Hidroterapi öncesinde hazırlanmış olan bebek cildi ve yapısına uygun ozonlu su içerisinde yüzerler. Suya girmeden önce bebeklere yüzme bezleri takılarak hem konfor hem de hijyenleri sağlanır. Bebeğiniz su içerisinde kendini keşfederken sakinleştirici ve rahatlatıcı müzikler ile de müzik terapisi uygulanır. Yüzme işleminin ardından uygulanacak özel masaj ile bebeğinizin gevşemesi sağlanır.

Bebeklerde Hidroterapi ve Yüzmenin Faydaları

bebeklerde hidroterapi 1 2

Hidroterapi ve Yüzmenin bebekler için oldukça fazla faydaları vardır. Bu faydaları sizler için şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bebeğiniz yüzerken suyun derisinde oluşturduğu his ile duyusal gelişimine katkı sağlanır.
  • Suyun fiziksel hareketi ve basıncı bebeğinizin kabızlık gibi şikayetlerinin giderilmesini sağlar.
  • Suyun içerisinde iken göğüste oluşan suyun basıncı bebeğinizin solunum yeteneğinin gelişmesine de katkıda bulunur.
  • Bebeğiniz için düzenli egzersizler özellikle de kardiyovasküler sistemi için oldukça faydalıdır.
  • Bebeğiniz yerçekimi etkisi ve herhangi bir yardım olmadan ilk kez dik durma deneyimi yaşar. Bu da vücudunu ilk kez dik bir şekilde keşfetmesini sağlar.
  • Hidroterapi esnasındaki suyun yumuşak direnci bebeğinizin kas ve iskelet yapısının güçlenmesine yardımcı olur.
  • Uyku problemi yaşayan, kolik ve gaz sancısı gibi şikayetleri olan bebekler için oldukça etkili bir yöntemdir.

9 ay boyunca anne karnında büyüyüp gelişimini tamamlayan bebekler dünyaya gözlerini açmakla birlikte yepyeni bir adaptasyon süreci içerisine girerler. Bu adaptasyon süreci hem anne hem de bebek için zor bir süreç olabilir. Bu süre zarfında çeşitli sorunlar yaşanabilir. Fakat bu sorunların yanı sıra bebeğinizin su ile teması sırasında alacağı keyif ve rahatlama için hem de bebeğiniz ile güzel bir vakit geçirmek adına bebeklere özel olarak tasarlanmış spa merkezlerinde alanında uzman ve deneyim sahibi yetkililer eşliğinde hidroterapi seansı ile farklı bir deneyim yaşamak size iyi gelebilir. Bebeğinizin ilk tepkileri, yüzündeki gülücükler ve mutluluğunun görülmeye değer olacağından eminiz. Bazen hem sizin hem de bebeğinizin şımartılması elbette ki hakkınız. Bu sebeple hidroterapi tam size göre.

Leave a Reply