Hamilelikte Ev İşi Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte anne adayının en önemli sorumluluğu bebeğinin sağlığını korumaktır. Kadınlar birçok kimliği bir arada taşır. Eş, evlat, kardeş, iş kadını hatta anne olanlar hamilelikleri boyunca bütün kimliklerle baş etmek için mutlaka yardım almalıdır. Ani tansiyon değişikliklerinin yaşandığı süreçte ev işi yaparken ne tür tedbirler alınabileceği hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

 • Gün içinde ev temizliğinden yemek hazırlığına, çamaşırdan ütüye kadar pek çok farklı işle meşgul olan anne adayları kolay gibi görünen ancak hem zor hem de tüm günü kapsayan günlük işlerle kendilerini ve bebeklerini ihmal edebilirler.

Hamilelikte ev işleri hareketli bir yaşam için araç olarak görülmelidir. Ani gelişen ve düşme gibi riskli durumlar düşük veya erken doğum riski taşır. Artan kilo ve değişen vücut formu kaza riskini beraberinde getirir. Anne adaylarının yaşadıkları hormonal değişimle baş edebilmesi için;

 1. Yalnız bırakılmaması
 2. Ev işlerinde profesyonel yardım alması
 3. Stressiz ve sakin bir aile hayatı sürmesi
 4. Eşleri tarafından desteklenmesi son derece önemlidir.

Günlük ev temizliğiyle tadilat işleri bir araya getirilmemelidir. Hamilelik dönemi mobilya değiştirmek veya evin dekorasyon stilini değiştirmek için uygun zaman dilimi değildir!

Hamilelikte Güvenli Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Vücudunda başka bir can taşıyan anne adayları için güvenli ev temizliği üzerinde düşünülmesi gereken son derece hassas bir konudur. Gebelikte ev temizliği kuşkusuz diğer dönemlere oranla çok daha zorlayıcıdır. Hamileler için özel olarak üretilen doğal temizlik malzemeleri, kolay tekniklerin kullanımı veya ek önlemler süreci hem konforlu hem de güvenli hale getirebilir.

 • 40 haftalık süreçte anne adayının temizlik yapmadan duramayacağı göz önünde tutulduğunda hamilelikte güvenli ev temizliği nasıl yapılır sorusuna cevap bulmak ve bunları hayata geçirmek son derece önemlidir.

Ters hareketler yapmaktan kaçınan, bir şey üstüne çıkmaktan çekinen, sürekli olarak yere çömelip kalkmayan, aşırı kuvvet uygulanacak ağır mobilyaları yerinden oynatmaya çalışmayan anne adayları günlük temizlik işini sağlıklı bir egzersiz programına dönüştürebilirler.

Hamilelikte Güvenli Ev Temizliği İçin Öneriler

Hamilelik testinin pozitif çıkmasıyla birlikte değişen düzen, anne adaylarının omzuna yeni bir sorumluluk olarak biner. Hamilelikte güvenli ev temizliği anne ve bebek sağlığını yakından ilgilendiren önemli bir konu başlığıdır.

 • Temizlik malzemeleri içinde kullanılan kimyasallar, hareket ettirilmesi gereken mobilyalar, perde asmak ya da elektrikli süpürge çalıştırmak hamilelikte risk teşkil edebilir.

Alınan kilolar, büyüyen karın, artan baş ağrısı ve bulantılar kayarak düşme riskini beraberinde getirirken temizlik malzemelerinin içinde bulunan kimyasalların solunması hem anne hem de bebek için tehlike yaratabilir. Hamilelikte ev temizliği yapmanın güvenli yollarına hep birlikte göz atalım.

 1. Ev temizliğinde doğal ürünler

Kimyasal içerikli temizlik ürünleri zor leke ve kirlerin kolay bir şekilde çıkmasını kolaylaştırır. Ancak bu ürünleri kullanırken açığa çıkan havayı solumak son derece zararlıdır.

 • Sirke
 • Limon suyu
 • Kabartma tozu gibi uçucu malzemeler çok da kirli olmayan zeminlerde temizlik için kullanılabilir.

Anne ve karnındaki bebek için tamamen güvenli doğal içerikli ürünler olası riskleri ortadan kaldırarak güvenli temizlik sağlar.

 1. Profesyonel hizmet

Hamilelikte ev temizliği için profesyonel hizmet almak alışılan düzenin korunmasını sağlayacak en basit yoldur. Olumlu referansları olan bir kişi veya kurumla hem hamilelikte hem de bebek doğduktan sonra çalışmaya devam edilebilir. %100 müşteri memnuniyeti anlayışıyla çalışan profesyonel temizlik hizmeti veren kurumlar sayesinde anne adayı temiz bir evin tadını çıkartmaya odaklanabilir.

 1. Havalandırma ve kişisel koruyucu

Anne adayının ve henüz doğmamış bebeğin sağlık ve güvenliği için temizlik yapılırken havalandırmaya özen gösterilmeli, gerekli görülmesi halinde koruyucu ekipman kullanılmalıdır. Bunun için;

 • Çapraz havalandırma yapılmalı
 • Tavan vantilatörü çalıştırılmalı
 • Eldiven, gözlük, maske dahil tek kullanımlık kişisel koruyucu ekipman bulundurulmalıdır.

Havaya püskürtülen her türlü solüsyon, solunan havaya karışacağı için bu tür malzemelerin uygun bez veya havlu üzerine dökülerek kullanılması tavsiye edilir.

 1. Küf ve rutubetten korunma

Küf ve rutubet anne adaylarının korunması gereken şeyler arasındadır. Küf ve rutubet oluşumunun nedeni tespit edilmeli ve varsa sorun ortadan kaldırılmalıdır. Küfü gidermek için sirke kullanılabilir. Tek kullanımlık koruyucu ekipman desteğiyle küf ve rutubet kaynaklı kötü kokular giderilebilir.

 1. Düşme riskini giderme

Hamilelikte güç kaybı yaşanabilir. Kendisini eskisi kadar güçlü sanan anne adayları düşme riskiyle burun buruna gelebilir.

 • Ağırlık merkezinin değişmesi ve
 • Enerji seviyesinin düşmesi yaralanmalara neden olabilir.

Bu aşamada ağır kaldırmalara karşı dikkatli olunmalıdır. Herhangi bir yöne doğru aşırı uzanırken çok hassas davranmak gerektiği unutulmamalıdır.

 1. Kirli kedi kumuna dikkat!

Kedi kumu hamilelikte tehlike yaratmaz. Ancak kedi dışkısıyla temas, toksoplazma nedeni olabilir. Bu parazit enfeksiyonu, erken doğum veya düşüğe sebebiyet verebilir.

 1. Aşırıya kaçmadan güvenli temizlik

Hamilelikte anne ve bebek sağlığından daha önemli hiçbir şey yoktur. Temizlik de muhtemelen acil değildir. Güvenli ev temizliği öncesinde bir planlama yapılmalıdır. İşler 15’er dakikalık sürelerde sabahtan ve öğleden sonraya bırakılabilir. Planlı çalışma bebek doğduktan sonra da işe yarayacak bir kazanımdır.

 1. Standartları yeniden gözden geçirmek

Hamilelikte temiz bir ortamda bulunmak önemlidir. Anne adayının temizlik standartlarını yeniden gözden geçirmesi hayatı kolaylaştırır. Özellikle 3.trimesterde yoğun bir temizlik doğru ve güvenli değildir.

 1. En büyük yardımcı: Elektrikli süpürgeler

Evdeki her köşeye ulaşabilen, güçlü emişe sahip ve hafif bir elektrik süpürgesi anne adaylarının en büyük yardımcısıdır. Yeni nesil teknolojilerden yardım alan akıllı temizlik robotlarından kullanarak evden çıkarken temizlik başlatılabilir. Kitaplık ve dolap üstü tozunu almak için teleskopik fırçalar kullanılabilir.

Temizlik esnasında ortaya çıkan ağır kaldırma ve yer değiştirme sırt ağrısına neden olur. 4.aydan sonra değişen ağırlık merkezi kaldırma işlemini zora sokar. Uygun ve doğru teknikler kullanıldığında hamilelikte güvenli ev temizliği fiziksel aktivite olarak düşünülebilir. Temizlik yaparken fiziksel ve ruhsal rahatlama için sevilen arkadaş ve aile dostlarından yardım alınabilir.

Leave a Reply