Hamilelikte Göbek Çizgisi Neden Olur?

pregnant belly 2022 12 15 22 49 49 utc scaled

Hamilelik dönemi içerisinde vücut kendini doğuma hazırlamak için yoğun bir şekilde hormonlarını salgılamaktadır. Bu sebeple bu hormonlarla birlikte vücudunuzda bu süreçte çeşitli değişiklikler ve farklılıklar görmeniz oldukça mümkündür. Bu değişikliklerden biri de anne adaylarının dikkatini fazlasıyla çeken ve gebelerin %70’inde görülebilen ‘Line Nigra’ olarak da adlandırılan göbek çizgisidir.  Bu göbek çizgisi hamilelik döneminde hormonların fazla salgılanması ile ortaya çıkan bir çizgidir. Bazen göbeğin altına doğru bir çizgi olabildiği gibi bazen de üst kısmına veya göbek boyunca dik bir şerit halinde oluşabilen bir çizgidir.

Hamilelikte oluşan göbek çizgisi için halk arasında birçok inanış bulunmaktadır. Bu inanışlardan biri de göbek çizgisi üst kısımda yer alırsa doğacak olan bebeğin erkek, alt kısımda yani göbek deliğinin alt kısmında devam ediyorsa bebeğin kız olacağına inanılmasıdır. Fakat bilinmelidir ki bunun bilimsel olarak hiçbir doğruluğu bulunmamakta ve tamamen halk arasındaki bir söylentiden ibarettir. Bu sebeple bu tarz söylentilere inanmamanızı tavsiye ederiz.

Gebelik dönemlerinde bu çizgi ile karşılaşan anne adaylarının merak ettiği birçok soru bulunmaktadır. Yazımızın devamında sizler için bu sorulara cevap vermeye çalıştık. İyi okumalar!

Hamilelikte Göbek Çizgisi Neden Olur?

Hamilelik döneminde ortaya çıkan göbek çizgisi çoğunlukla hamileliğin 4. Ayından itibaren görülmeye başlansa da çok düşük bir olasılıkla da olsa hamileliğin 1. Ayında da görülebilmektedir. Gebelik sürecinin doğal bir parçası olan hormon artışı sebebi ile ortaya çıkan göbek çizgisi genel olarak koyu renkli göbek deliği hizasında oluşan bir çizgidir. Koyu tenli anne adaylarında daha fazla görülse de açık tenli anne adaylarında da görülebilmektedir.

Hamilelikte Göbek Çizgisi Normal mi?

Hamilelikte ortaya çıkan göbek çizgisi gayet normal ve doğal bir durumdur. Hamileliğinizin bir parçası olan göbek çizgisi için asla endişelenmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yalnızca hormonlarınızın yüksek artışından dolayı beliren bir çizgidir. Bu sebeple içiniz rahat olsun. Çoğunlukla anne adaylarında bu göbek çizgisi görülebilmektedir.

gebelik uzmana sor

Hamilelikte Göbek Çizgisi Ne Zaman Geçer

Hamilelik dönemindeki göbek çizgisi gebeliğin beraberinde getirdiği hormonlar sebebi ile ortaya çıktığı için bu hormonların doğumunuzdan sonra normale dönmeye başlaması ile etkisini hafif hafif kaybedecek ve de en son olarak kaybolacaktır. Bu sebeple dışarıdan herhangi bir müdahale yapmanıza gerek yoktur. Zamana ve hormonlarınıza bırakmalısınız.

Hamilelikteki Göbek Çizgisi İçin Ne Kullanılabilir?

Bu dönem içerisinde göbeğinizde oluşabilecek göbek çizgisinin yok olması için herhangi bir şey kullanmamalısınız. Durum hormonlarınızdan kaynaklı olduğu için hem bir işe yaramayacaktır hem de buna zaten lüzum yoktur. Kısa bir dönem için sizinle beraber olacak göbek çizgisini hamileliğinizin geçici bir imzası olarak düşünebilirsiniz. Bu sebeple özellikle bu dönemde kendinizle barışık olmalısınız. Ayrıca hamilelik süreciniz boyunca göbek çizginiz geçsin diye kullanacağınız ürünlerin çoğunda da kimyasal madde bulunmaktadır. Bu da hamilelik döneminde oldukça hassas olan cildinizde hem tahrişe sebep olabilir hem de içerisindeki kimyasallar bebeğinize zarar verebilir. Bakım amaçlı bir ürün kullanmak istiyorsanız eczanelerden temin edebileceğiniz e vitamin yağlarını kullanabilirsiniz.

Gebelik süreci her anne adayı için özel ve hem psikolojik hem de fiziksel olarak oldukça hassas bir dönemdir. Bu dönem boyunca vücudunuzdaki değişimleri kabul etmeli ve hepsinin geçici olduğunu, sizin için bir anı olarak kalacaklarını bilmeniz gerekir. Bu sebeple bu dönem içerisinde vücudunuzdaki değişimleri fazlaca düşünüp psikolojinizi olumsuz etkilemek yerine bebeğinizin gelişinin bir müjdesi olarak bu durumu düşünüp bu özel sürecin tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply