Hamilelikte Fitil Kullanılır Mı?

suppository pack on blue background 2021 09 02 00 29 28 utc scaled

Hamilelik döneminde anne adayları hayatlarında birçok farklılık ile karşılaşmaktadırlar. Bu süreç içerisinde anne adaylarının her zamankinden daha fazla dikkatli olması gerekir. Bu sebeple anne adayının normalde, ufak bir gripte dahi kullandığı ilaçları, doktorunun kontrolü ve gözlemi haricinde asla kullanmaması gereklidir. Hamilelik boyunca en çok merak edilen konulardan biri de hamilelikte fitil kullanımı olmaktadır. Pek çok anne için hamilelikte fitil kullanılır mı ve gebelikte fitil kullanımı bebeğe zarar verir mi gibi sorular önem taşır.

Hamilelikte Fitil Kullanılır Mı?

Nasıl bebekleri yeni bir dünyaya adapte olmadan önce anne karnında büyüme ve gelişim gösteriyor ise anne adayları da hamilelik süreci boyunca vücudun salgıladığı hormonlar ile anneliğe hem psikolojik hem de fizyolojik hazır olmaları için bir adaptasyon süreci geçirirler. Hamilelik dönemi, sürecin sağlıklı bir şekilde sonlanabilmesi açısından büyük önem taşır. Zararsız olarak gördüğünüz ilaçlar sizin vücudunuza girdiği anda bebeğinize de etki edecek demektir. Bu sebeple hamilelik döneminiz boyunca sizin ve bebeğinizin sağlığı için çok daha fazla dikkatli olmanız gerekmektedir.

Hamilelik dönemindeki anne adayları bazı sebeplerden dolayı doktorlarının gözetiminde fitil grubundaki ilaçları kullanabilmektedirler. Fakat bu fitil grubu içerisindeki tüm ilaçları kapsamamaktadır. Bu dönem içerisinde anne adaylarının yaşamış olduğu sağlık sorunları sebebi ile kullanacağı fitilleri de mutlaka doktorlarına danışarak kullanmaları gerekmektedir. Doktorunuzun bir kez kullanmanızı önerdiği bir ilacı, kullanım süreniz geçince tekrar eczanelerden tedarik ederek kullanmanız tehlikeli olabilir. Bu sebeple sizlere önerilen dozları aşmadan kullanım sağlamanız oldukça önemlidir.

Gebelikte Fitil Kullanımı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Doktorların önermiş olduğu ve bazı hastalıkların tedavisi için gebelik döneminde de kullanılabilen fitiller bulunmaktadır. Bu sebeple tüm fitiller zararlıdır veya hepsi zararsızdır gibi bir ifade kullanmak doğru olmayacaktır. Burada önemli olan size uygun olan ilacı doktor gözetimi altında kullanıyor olmanızdır.gebelik uzmana sor

Hamilelik Döneminde Hangi Durumlarda Fitil Kullanılabilir?

Hamilelik dönemindeki anne adayları bazı sağlık sorunları ile karşılaştıklarında ve bu durum doktorları tarafından da onaylandığında, ilaç tedavisi olacağı kanısına varılmışsa fitil kullanabilirler. Fitil kullanımının yaygın olduğu durumlar ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hamilelik döneminde yaşanan özellikle de vajina bölgesinde bulunan mantar sorunlarının tedavisinde doktorlar sıklıkla fitil tedavisini uygulamaktadırlar. Mantar bebeğinizin sağlığı için ciddi bir durumdur. Eğer mantar sorunu yaşıyor veya belirtilerini kendinizde görüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.
  • Hamilelik döneminde yaşanan enfeksiyonların tedavisinde de doktorların gözetiminde fitil tedavisi uygulanabilmektedir. Özellikle vajina bölgesinde yaşanan enfeksiyonlar doğum sırasında bebeği etkileme gibi durumlara sahip olduğundan enfeksiyon sorunu yaşıyorsanız ihmal etmemeniz önemlidir.
  • Hamilelik döneminde riskli bir hamilelik süreci geçiren ve kanama gibi sorunlar ile karşı karşıya kalan anne adaylarına verilen ilaç türleri arasında oral yolla kullanılan ilaçların yanı sıra fitil olarak kullanılan ve düşük gibi riskleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan ilaçlar bulunmaktadır. Fakat bu ilaçlar ciddi bir doktor gözetimi gerektirmektedir. Doktorunuzun gözetiminde olmadan hiçbir ilacı kullanmamanızı tavsiye ederiz.

 

Leave a Reply