Hamilelikte El Uyuşması Neden Olur?

woman suffering pain on hand 2022 06 07 17 45 04 utc 1 scaled

Gebelik dönemlerinde anne adayları birbirinden farklı, daha önce karşılaşmadıkları durumlar ile karşı karşıya kalabilirler. Karşılaştıkları durumlarla alakalı bir fikri olmayan anne adayları ise bilinçli anne adaylarına göre daha yoğun bir biçimde endişe ve stres duygularını yaşarlar. Gebelik sürecinde yaşanmasını hiç istemediğimiz bu olumsuz hisleri yaşamamak ve endişesiz bir gebelik süreci sizin ve bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Gebelik döneminde anne adaylarının en çok endişelenmesine neden olan sorunlardan biri de şüphesiz hamilelik döneminde yaşanan el-kol uyuşmaları ve ağrılarıdır. Bu uyuşmalar genellikle hamileliğin sonlarına yaklaşıldığında daha fazla görülür. Anne adayları da yaşadıkları bu uyuşmaları farklı hastalıklara yorabilmektedirler. Bu sebeple bu durumun kaynağını bilmek ve gereksiz stres ve endişe yaşamamak önemlidir.

Yazımızın devamında gebelik döneminde sıklıkla karşılaşılan el-kol uyuşması, el ve kollarda yaşanan ağrılar gibi konuları sizler için açıkladık.

Hamilelikte El-Kol Uyuşması Neden Olur?

Hamilelik döneminde yaşanan el uyuşmalarının birçok sebebi olabilir. Fakat özellikle de bu uyuşmaları hamilelik dönemi öncesinde yaşamayıp bu dönem içerisinde sıklıkla yaşıyorsanız el-kol uyuşmalarına bu uyuşmaların sebebi herhangi bir sağlık sorununuz yok ise ‘Karpa Tünel Sendromu’ olarak adlandırılabilir. Hamileliğin özellikle son aylarında sıklıkla gebelerde karşılaşılan bu sendromun birçok farklı sebebi olabilir.

gebelik uzmana sor

Karpa Tünel Sendromunun Belirtileri

Karpa Tünel Sendromu beraberin el-kol ve ayaklarda bileklerde uyuşmalarla birlikte karıncalanma ve ağrı hissine sebep olabilmektedir. Genellikle bu hisler gece daha yoğun ve ağrılı bir şekilde hissederek anne adayının konforunu olumsuz yönde etkileyebilir. Kronik olarak yaşanan el ve kol uyuşmalarında bu durum ellerde güçsüzlük hissine de sebep olabilir.  Çoğunlukla hamilelik sürecinin sonrasındaki birkaç ay içerisinde kendiliğinden yok olabilir.

Hamilelikte Karpa Tünel Sendromunun Sebepleri

Hamilelikte yaşanan el-kol ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma hissi gibi şikayetleri beraberinde getiren ağrılar yaşatabilen Karpa Tünel Sendromunun birçok sebebi olabilir. Fakat özellikle de anne adayının vücudunun sıvı tutması yani vücudunda ödem oluşması ve şişkinlik sonucunda el ve kollarda bulunan sinirlerde bir baskı meydana gelir. Bu baskı sebebiyle de uyuşmalar yaşanabilmektedir.

Bunların yanında bu sendromu tetikleyecek ve uyuşmalara sebep olabilecek belli başlı faktörler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

  • Bilekleri sıklıkla hareket ettirmek
  • Bilek kısımları dar ve sıkan kıyafetler giyerek bileklere baskı uygulanmasına sebep olmak
  • Tiroit bezlerinin az çalışması ve şeker hastalığı romatoid artrit benzeri hastalıkların bulunması
  • Bilgisayar başında uzun süre vakit geçirip klavye üzerinde bileklerin doğru pozisyon ile durmaması
  • El ve kolların çok sık olarak kullanıldığı işlerde çalışmak

Gibi belli başlı sebepler Karpa Tünel Sendromu durumunda yaşanabilecek el ve ayak uyuşmalarını tetikleyebilmektedir.

Hamilelikte El Uyuşmasının Tedavisi

Hamilelik döneminde uyuşma sorunu yaşıyor ve bu sizi oldukça fazla etkiliyorsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz sendrom harici boyun fıtığı gibi bir sorun olmadığına karar verdiği taktirde tedavinizi bu yönde ilerletecektir.

Hamilelikte El Uyuşması Nasıl Hafifletilir?

Hamilelikte yaşanan el uyuşmasına neden olan sebebi bulmak öncelikle yapacağınız ilk şey olmalıdır. Sizde bu uyuşmayı tetikleyen durumu bulduğunuzda ise uyuşmaların hafiflemesi adına sebebiyet veren durumu ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Ayrıca uyuşmayı yaşadığınız zamanlarda hafifletmek amacı ile bol bol dinlendirilmesi gereklidir. Kendinizi fazla yormadan aralar vererek işlerinizi yapmak uyuşmaları hafifletmenizde yardımcı olacaktır.

Hamilelikte süreciniz eliniz ve kolunuz üzerine yatarak uyumamaya da dikkat etmelisiniz. Bu durumda da uyuşmalar yaşamanız muhtemeldir. Yoğun olarak ellerinizde uyuşma hissediyorsanız yoga yapmayı da deneyebilirsiniz. Yoga el bileklerinizi güçlendireceği için ağrı ve uyuşmalarınızı hafifletecektir.

Leave a Reply