Hamilelikte Kahverengi Akıntı

woman with a big bare tummy is sitting on a bed in 2022 12 03 04 58 04 utc scaled

Hamilelik dönemi içerisinde anne adayının hormonlarındaki artışlar sebebi ile yaşanabilen birçok durum bulunmaktadır. Bu durumlardan biri de hamilelikte kahverengi akıntı görülmesidir. Hamilelik döneminde akıntılarda artış yaşanması oldukça normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Bunun yanında akıntının farklı renklerde olmasının ise farklı anlamları olabilmektedir. Bu akıntı çeşitlerinden biri olan kahverengi akıntı ise anne adaylarına büyük bir endişe uyandırmaktadır.

Özellikle de ilk kez gebe olan anne adaylarının bu durum karşısında fazlaca panik yaptı ve endişeye kapıldığı söylenebilir. Bunun sebebi ise şüphesiz yeterli bilgiye sahip olunmamasıdır. Hamilelik dönemi gibi stres ve endişeden uzak durulmasına bu denli önem verdiğimiz dönemde yaşanılan her sorun karşısında panik ve endişe yaşanması bebeği ve anneyi her açıdan olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu sebeple doğru bilgiyi biliyor olmak ve annenin bilinçlenmesi oldukça fazla önem arz etmektedir.

Yazımızın devamında hamilelikte görülebilen kahverengi akıntı hakkında anne adaylarının merak ettiği sorulara cevap vermeye ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan taze anne adaylarını bilinçlendirmeye gayret gösterdik. Keyifli okumalar dileriz.

Hamilelikte Yaşanan Kahverengi Akıntı Nedir?

Kahverengi şeklinde görülebilen akıntılar her kadında tedirginliğe yol açabildiği gibi bu durum hamile kadınlarda ise daha fazla olmaktadır. Kahverengi akıntı aslında rahim ağzı sıvı ile birlikte karışmış eski bir kandır. Kan yalnızca eski olduğu taktirde kahverengi gibi koyu bir hal alır. Görülen akıntının kıvamına göre bu durum sulu veya yoğun bir şekilde olabilir.

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Ne Zaman Olur?

Hamilelik döneminin evreleri bulunmaktadır. Bu evrelere göre kahverengi akıntının yaşanma durumu ise şu şekildedir:

  • Hamileliğin özellikle ilk evrelerinde sıklıkla karşılaşılan bu durum döllenmiş yumurtanın rahim astarına tutunup yerleşmesi sırasında görülmektedir. Bu durum gayet normal bir şekilde karşılanmaktadır.
  • Hamileliğin ikinci evresinde yaşanan kahverengi akıntılar ise normal olarak karşılanmamaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşıldıysa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.
  • Hamileliğin üçüncü evresi dediğimiz son evrede ise kahverengi akıntı son aylarda görüşebilmektedir. Bu duruma ise halk arasında bebeğinin nişanının geldiği söylenmektedir. Doğuma yakın zaman kala gerçekleşen bu durum bebeğin doğumunun yaklaştığının habercisi olarak görülmektedir.

gebelik uzmana sor

Hamilelikte Kahverengi Akıntının Sebepleri Nelerdir?

Hamilelikte yaşanan kahverengi akıntının birçok sebebi olabilir. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hamilelik döneminin ilk evrelerinde döllenmiş yumurtanın rahim astarına tutunması sırasında oluşabilmektedir.
  • Hamilelik dönemi içerisinde rahim ağzı ve iç kısmı hormonların değişimi ile daha hassas bir hale gelebilmektedir. Bunun sonuncuda ise cinsel ilişki sonralarında bu tarz kahverengi lekeler görülebilmektedir.
  • Rahim ağzı veya çevresinde yaşanan herhangi bir enfeksiyon da kahverengi akıntıya sebep olabilmektedir.
  • Özellikle 36 ile 38. Hatalar arasında görülebilen bu tarz lekelenmeler doğumun başlandığının bir göstergesi olabilir.
  • Rahim ağzında hamilelik öncesi dönemde bir yaranın oluşmuş olması ve hamilelik döneminde de aktif hale gelmesiyle de kahverengi akıntılar yaşanabilmektedir.
  • Düşük de hamilelik sırasında görülebilen kahverengi akıntısının nedenleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple ciddi bir sorun olarak görülmeli ve doktora başvurulmalıdır.

Hamilelik döneminde yaşanabilen kahverengi akıntının yukarıda da saymış olduğumuz gibi birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenlerin arasında ciddi sorunlar da bulunduğundan ötürü emin olmak ve ciddi bir sorun yaşamamak adına bu tarz bir durum ile karşılaştığınızda doktora başvurmanızı öneririz. Doktorunuza başvurmanız sırasında ise Covid-19 pandemisi kapsamında maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına riayet ederek gerekli sağlık kuruluşlarına başvurmanız sizin ve sevdiklerinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Leave a Reply