Hamilelikte Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Hamilelikte hem şık görünmek hem de rahat olmak isteyen anne adayları kıyafet seçimlerini nasıl yapmaları konusunda tereddüt yaşar. 40 haftalık süreçte vücutta yaşanan değişimler hamileler için önerilen ideal kombinlerle anne adayının ve bebeğin sağlığını destekler. Anne adayları öncelikle;

 • Rahat hissettiren
 • Vücutlarına uygun
 • Hava koşullarına göre ve
 • Hareket kısıtlaması olmayan kıyafet seçimiyle günlük konforlarını en üst seviyeye taşıyabilirler.

İlk 3 aylık dönemde çok fazla kilo artışı olmadığından anne adayları kendi kıyafetlerini giymeye devam edebilirler. 4.aydan itibaren alınan kilolar özellikle basen, kol ve bacaklarda fark edilir. Anne adayları kendilerini rahat hissettirecek aynı zamanda bebeklerinin sağlıklı gelişimi açısından da uygun hamile kombinleri ile her zaman ve her ortamda şık görünebilirler.

Hamilelikte Nasıl Giyinmek Gerekir?

Anne adayları karın belirginleşmeye başladıktan sonra nasıl giyinmeleri gerektiği konusunda endişeye kapılır. Hamilelikte kıyafet alışverişi yapmadan önce bilinmesi gerekenler şu şekilde listelenebilir.

 1. Hamilelikte alınan kilolar en çok basen, bel ve karın bölgesine yayılır. Aya ve alınan kiloya göre ayarlanabilecek kıyafetler hayat kurtarıcıdır.
 2. Ayakkabı seçimi kıyafetleri tamamlayan önemli bir unsurdur. Topuksuz, kolay giyilip çıkarılan ve rahat modeller tercih edilmelidir.
 3. Esnek kumaşlar vücudu sararken darlık hissi vermez. Hamilelik sürecinde şıklık uğruna rahatlıktan ödün verilmeyecek bir dönemden geçildiği unutulmamalıdır.
 4. İç çamaşır tercihinde pamuklu kumaşlar öne çıkmalıdır. Büyüyen memeler için balensiz modeller önerilir. Emzirme sutyenleri doğum sonrası için hayat kurtarıcıdır.
 5. Hamilelikte vücut ısısı normalden daha yüksektir. Nefes aldıran, kaşındırmayan, tahriş etmeyen pamuk ve keten kumaşlar tercih edilmelidir.
 6. Alışveriş hamilelik sonrası dönem düşünülerek yapılmalıdır. Salaş modeller doğumdan hemen sonra da giyilebilir.

Ortalama 6 ay giyilecek kıyafetler için çok para harcamak istemeyen anne adayları tercihlerini temel parçalardan yana kullanarak günlük kombinlerini aksesuarlarla çeşitlendirerek zenginleştirebilirler.

Hamilelikte Şık Giyinmenin Püf Noktaları

Hamilelik her açıdan hassas bir dönemdir. Vücutlarındaki değişimi olumuz olarak değerlendiren anne adayları kimi zaman mutsuz olurlar. Bol kıyafetlerin arkasına saklanmadan yeni bedenini ve stilini keşfetmeye odaklananlar bulundukları her ortamda dikkatleri üzerlerine toplamayı başarabilirler.

İlk 3 aylık dönem anne adayının gardırobunu düzenlemesi ve giyebileceklerini değerlendirmesiyle geçer. Bu dönem belki de alışverişe ihtiyaç duyulmaz. Bol kesimli rahat parçalar ihtiyacı karşılamaya yeter de artar. Peki, kaçıncı ayda hamile kıyafeti giyilir?

3.aydan sonra karın belirginleşmeye başladığında alışveriş zamanının geldiği anlaşılabilir. Bol t-shirtler, tunikler, beli sıkmayan lastikli pantolonlar veya tayt tercih edilebilir.

 • Karın bölgesini sıkan giysilerin kan dolaşımını olumsuz etkileyebileceği unutulmamalıdır!

Hamilelikte tercih edilecek en konforlu giysi kuşkusuz elbiselerdir. Dolapta yer alan bol, renkli, desenli ve rahat kesimli elbiseler vazgeçilmezler arasında yer alır.

Alışverişte Kesim ve Kalıba Dikkat!

Alışverişte anne adayının kendini sadece hamile kıyafeti satan mağazalarla sınırlamaması gerekir. Farklı mağazalarda bedeni uygun kombinler bulunabilir. Doğum sonrasında da giyilebilecek parçalar satın alınarak hem zamandan hem de nakitten tasarruf edilebilir.

 • Mevcut bedenden çok büyük bedenler satın almak anne adayını olduğundan daha şişman gösterecektir.
 • Giysinin anne adayının üstünde güzel durmasını sağlayacak en önemli şeyin kalıp olduğu unutulmamalıdır.

Gözle görünür değişimin yaşandığı göğüs ve karın bölgesini kapatacak, üst kısmı bol, robadan kesimli bluz veya tunikler işe yarayacaktır. Boyun bölgesinin rahat etmesi için “V” yaka modeller tercih edilebilir.

Dar kesim kollu modeller rahat hareket etmeyi engeller. Bacaklar, baldır ve kalçada genişlemeye en uygun modeller esnek kumaştan hazırlanmış bol kalıplı pantolonlardır. Beli lastikli hamile pantolonları doğum sonrasında da kullanılabilir.

Alışverişte Mevsime Uygun Renk ve Desen Tercihi

Kilo kapatan renk siyahtır. Siyaha ilave olarak lacivert, koyu yeşil ve kahverengi tonları açık renk ve desenlerle kombin yapılarak ortaya mevsime uygun stiller çıkarılabilir.

 • Kilo fazlalığı üst bölgede toplanan anne adayları koyu üst ve açık renk alt tercih edebilirler.

Yaz aylarında koyu renk giysilerin vücut sıcaklığını artıracağı göz önünde tutularak renk seçimlerinin kararında tutulması önerilir.

 • Dikey çizgilerin olduğundan daha zayıf göstereceği unutulmamalıdır.

İri desenler yerine küçük desenli kumaşlar daha zarif görüntü vermeyi kolaylaştırır. Naylon, polyester ve polyamid içeren kumaşlar yerine pamuk, yün ve keten kumaşlardan yana tercih kullanmak gerekir. Penye ve kolay esneyen kumaşlar hareket kolaylığı sağlar.

Hamilelikte Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Büyüyen karın ağırlık merkezinin öne kaymasına neden olur. Bunun dengelenmesi için en fazla 3 cm topuklu ayakkabı kullanılmalıdır. Alçak topuklu ayakkabılar kilo alımı ve değişen dengenin neden olduğu bel ağrılarını hafifletir.

 • Hamilelikte babet tipi tamamen düz veya yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılmalıdır.

Doğal deriden üretilmiş ayakkabı modelleri ayakların hava almasını sağlar. Bağcıksız, kolay giyilip çıkarılan, cırt bantlı veya fermuarlı modeller tercih edilebilir. Ayaklarda oluşan ödem nedeniyle esnek modeller seçmeye özen gösterilmelidir.

Hamilelikte İç Çamaşırı Tercihi

Sentetik olmayan pamuktan üretilmiş sutyenler, uygun bedende seçilmeli ve çok sıkı olmamalıdır. Balensiz modeller hamileliğin ilerleyen aylarında da kullanılabilir. Memeyi tam sarmayan, hafif bol kalıplar hassaslaşan ve tahriş olan meme uçlarını rahatlatır. Kalın askılı modeller sırt ağrılarını artırabilir.

Hamilelikte Bikini ve Mayo Seçimi

Yaz aylarında hamile olan anne adayları sıcaklardan korunmak ve biraz olsun ferahlamak için denizin tadını çıkarabilir. Yüzme, hamileler için önerilen en güvenilen sporlar arasında yer alır. Havuz veya denize girmeden önce bikini ve mayo seçimi yaparken;

 1. Mayo tercihinin karın gölgesinden büzgülü veya pileli
 2. Bikini tercihinde üst parçanın kalın askılı ve balensiz
 3. Bikini tercihinde alt parçanın yan dikişlerinin kalın olmasına özen gösterilmelidir.

Karın bölgesini saracak kadar yüksek belli ve karın bölgesini sıkacak kadar dar altlardan uzak durulmalıdır.

Hamilelikte Aksesuar Seçimi

Anne adaylarının şık görünmesini sağlayan en önemli yardımcılar kuşkusuz aksesuarlardır. Kıyafetin renk ve stiline uygun şapka, eldiven, gözlük, çanta, fular, taç veya toka stili tamamlar. Hamilelikte sadelik her zaman önemlidir.

 • Sade ama şık olmak için abartıdan uzak durmak ve
 • Cildi tahriş edecek suni malzemeleri kullanmamak gerekir.

Ağır metalden veya iri boncuktan yapılmış kolyeler, boyun ve karın bölgesini rahatsız edebilir. Küçük, zarif ve abartısız takılar kıyafetin tamamlayıcısıdır. Masumiyet, zarafet ve sadeliğin en iyi temsilcisinin “inci” olduğu unutulmamalı ve aksesuar seçiminde incili modellere yer verilmelidir.

Hamilelikte kıyafet seçimi nasıl olmalı, hamileler nasıl giyinmeli, hamilelikte şık giyinmenin püf noktaları, hamilelikte kesim, kalıp, renk, desen ve kumaş seçimi gibi tavsiyelerin yanı sıra aksesuar olarak rahatlatıcı etkisi olan akik, ametist ve yeşim taşı anne ve bebek sağlığı açısından önerilen doğal taşlar arasında sayılabilir.

Leave a Reply