Hayat Sigortası Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

hayat sigortasi scaled

Bebek, çocuk, genç, yetişkin ve yaşlılar için beklenmedik sürprizleri güvence altına almayı sağlayan “Hayat Sigortası” yaşam standartlarını korumayı hedefler. Poliçe süresi boyunca karşılaşılacak sıkıntılar, kapsam dâhilindeki maddi destekle kolay bir şekilde atlatılır. 

 • Kendilerini ve sevdiklerini her türlü riske karşı koruma altına almak isteyenler, ihtiyaçlarına uygun Hayat Sigortası çeşitleri arasından seçim yaparak işe başlayabilirler. 

Maluliyetten vefata, tehlikeli hastalıklardan eğitim sigortasında kadar farklı ihtiyaçlara cevap veren sigorta ürünleri kamu ya da özel bankalara ek olarak sigorta şirketleri aracılığıyla da satın alınabilir.

Neden Hayat Sigortası?

Hayat standartlarını bozacak her türlü riske karşı korunmayı sağlayan Hayat Sigortası, gelir düzeyinin korunmasında da etkilidir. Poliçe kapsamında;

 • Tedavi masraflarının karşılanması
 • Eğitim hayallerinin yarım kalmadan sürdürülmesi 
 • Kredi borçlarının vadesi geldiğinde ödenmesinin devamlılığı veya
 • Kadınlara özel kritik hastalık masrafları sigorta tarafından karşılanır.

Sigorta ürünleri arasından satın alım yapmadan önce ihtiyaç ve beklentilerin eksiksiz bir şekilde belirlenmesi gerekir. Otomatik yenileme hakkı, paket alternatifleri arasında geçişler ve anlaşmalı kurum indirimleri Hayat Sigortası ek fayda paketleri arasında sayılabilir. En sık tercih edilen paketler arasında;

 1. Hayat Sigortaları
 2. Birikime Yönelik Sigortalar
 3. Kritik Hastalık Sigortaları
 4. Gelir Sigortaları ve
 5. Finansal Destek Sigortaları sayılabilir.

İhtiyaca en uygun sigorta ürününü seçmek için; vergi avantaj hesaplama ve kolay ürün seçici online hizmetlerinden faydalanılabilir. 

gebelik uzmana sor

 1. Hayat Sigortaları

Tam kapsamlı hayat sigortası yaşam kaybına ek olarak kalıcı veya geçici sakatlık hallerini içerir. Kurumlar arasında değişiklik göstermekle birlikte hayat sigortası poliçe ödemeleri vergiden düşülerek maddi avantaj sağlar. Prim ödemeleri TL cinsinden yapılabileceği gibi Dolay veya Euro cinsinden de yapılabilir. Hayat ve sağlık sigortası ile merak ettiklerinizi uzmana sorabilirsiniz. Sigorta sahibinin ve sevdiklerinin yaşam standartlarını güvence altına almayı amaçlayan Hayat Sigorta seçenekleri arasında en çok tercih edilenler;

 • Prim iadeli hayat güvencesi
 • Banka borçlarına yönelik güvence
 • Ödeme güvencesi ve 
 • Sağlık güvencesidir.

Prim iadeli hayat sigortasında; riskin gerçekleşmediği hallerde tamamlanan prim ödemelerin sözleşme içeriğine uygun olarak tamamı ya da bir kısmı iade edilir.

Eğitim Masraflarını Güvence Altına Alan Sigorta

Çocukları geleceğe hazırlayan iyi bir eğitimin ilk şartı kuşkusuz devamlılığı ve kalitesidir. Eğitim masraflarının güvence altına alınmasını sağlayan ürün, aynı zamanda vergi avantajı da sağlar. Ebeveynin başına gelecek kazalar veya yaşam kaybı durumunda çocuğun eğitimine kaldığı yerden devam etmesini sağlayan garanti, en kısa 4 ve en uzun 20 yıl için yapılabilir. Prim ödemeleri yaş, teminat tutarı ve ödeme şekline göre değişiklik gösterebilir. Satın alınan güvence paketiyle;

 • Çocuğun yıllık eğitim gideri karşılanırken
 • Sigorta teminatı her yıl eşit tutarda azalarak devam eder.

Beklenmedik durumlara karşı çocukların eğitim hayatındaki masrafları güvence altına alan ürün; anlaşmalı sağlık kurumlarında indirim, ücretsiz acil ambulans ve sağlık danışmanlık hizmeti gibi ek fayda paketlerine sahiptir.

 1. Birikime Yönelik Sigortalar 

Sağlık koşullarının aranmadığı bu sigortada birikimler güvence altına alınır. Yüksek vergi avantajı sağlayan üründe, rahat ve huzurlu bir geleceğe umutla bakılır. Hem teminat hem birikim yapmak isteyenlerin yanı sıra ailelerini çeşitli risklere karşı korumak isteyenler de bu alternatifi inceleyebilirler.

Çocuğum İçin Yatırım Sigortası Nedir?

0-15 yaş arası çocukların geleceğini güvence altına almak isteyen ebeveynlerin tercihidir. Birikimler eğitim hayatı için kullanılabileceği gibi eğitim sonrası hayata atılırken de kullanılabilir. Anlaşmalı sağlık kurumlarında indirime ek olarak dijital kumbara hediye eden alternatifler de değerlendirilebilir.

 1. Kritik Hastalık Sigortaları

Sağlıklı bir hayatın garantisi olmaz. Sağlık sorunlarına karşı finansal koruma sağlayan paketler; çocuklar, kadınlar ve gruplara özel olarak düzenlenebilir. Vergi avantajına sahip olan ürün seçenekleri, kanserden daimi maluliyete kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

 • Finansal güvenceyle tedavi masrafları karşılanabilir. 
 • Yaşam kaybı olması halinde teminat poliçede belirtilmiş hak sahibine ödenir.

Sigorta primi yaş ve risklere göre değişirken yıllık ödemeler 9 aya yayılabilir. Sağlıklı kadınlar sigortasıysa özellikle jinekolojik kanserler, meme kanseri ve tiroit kanseri risklerini karşılar. Bu sigorta türünde alt ve üst limitler poliçede belirtilir.

 1. Gelir Sigortaları  

Birikimli, yaşam teminatlı veya karma seçenekler sunan sigortalar, ömür boyu ek gelir sağlar. Günün şartlarına uygun olarak yapılacak birikimler, geleceğe yönelik beklentileri karşılar. 18 yaş üstü bireylerin dâhil olabileceği sistemde sigortalının vefatı halinde kar payı toplamı poliçedeki hak sahiplerine ödenir. Sigorta ömür boyu devam ettirilebilir.

 1. Finansal Destek Sigortaları

Bireysel kredi, kredi kartı, ticari kredi ve ticari hayat sigortası gibi farklı beklentilere odaklanan hizmet, işsizlik ve yaşam kaybı hallerinde devreye girer. Beklenmedik borçlara yönelik ödemelerin düzenli bir şekilde devam etmesini sağlayan sistemde iş kaybetme stresi ortadan kalkar. 

Çocuğum Evinde Güvende Sigortası Hangi Riskleri Kapsar?

Hiçbir ebeveyn çocuğuna zarar gelsin istemez. Düşme ve yaralanmalara neden olan ev kazalarını güvence altına alan sigorta türü, olası risklerde maddi sıkıntı yaşanmasının önüne geçer. “Evde güvenlik” eğitimleriyle desteklenen paket sayesinde kazalar basit tedbirler eşliğinde daha olmadan engellenebilir. Bu poliçe;

 • Düşme
 • Çarpma
 • Kesikler
 • Yabancı cisim sebebiyle boğulma
 • Suda boğulma
 • Zehirlenme
 • Yanıklar ve
 • Elektrik çarpmasına karşı olası riskleri kapsar.

Özel sağlık sigortaları kapsamında modüler paketler halinde sunulan hizmetlerden birisi olan ürün, bebekler ve çocuklar için tavsiye edilir.

Hamilelik ve Hamilelik Öncesi Doğum Sigortası Nedir?

Hamilelik sigortası süreç boyunca olması gereken muayene, tetkik ve doğum masraflarını karşılar. Sigorta poliçesi teminatları ve prim hesaplaması kurumdan kuruma göre değişiklik gösterebilir. Planlı bir hamilelik düşünülüyorsa doğum teminatının özel sağlık sigortası modülüne eklettirilmiş olması gerekir.

Bekleme süresi olmayan doğum sigortası nedir?

Belli firmalar sağlık sigortası hizmetlerine beklenmedik gebelikler için “bekleme süresiz doğum sigortası” modülünü ilave etmiştir. Tamamlayıcı ve özel sağlık sigortalarıyla ilgili online ortamda teklif alınabilir. Farklı kurumların teklifleri değerlendirildikten sonra sigortalılık süreci başlatılabilir.

Kişiye Özel Sağlık Sigortası Hakkında Merak Edilenler

Kişiye özel ihtiyaç, beklenti ve bütçeye uygun olarak kapsamı genişletilebilecek olan modüler uygulamalar, kendi içinde çeşitli avantajlara sahiptir. 

 • Seçim özgürlüğü tanıyan
 • Bütçeye uygun hale getirilebilen
 • Limitleri belirlenen
 • Muafiyet kapsamları değiştirilebilen ve
 • Ödeme seçenekleri açısından zengin kişiye özel sağlık sigortası seçenekleri müşteri memnuniyetini artırır.

Yatarak tedavi, ayakta tedavi, doğum teminatı, diş, gözlük ve ek hizmetler modülü sağlık sigortası yaptırmak için bireylerin ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılamak için özenle hazırlanmıştır. 

Kişiye özel sağlık sigortası paketlerinin sunduğu ek faydalar arasında; anlaşmalı kurumlarda görüntüleme hizmetleri, zengin bir yelpazeye sahip anlaşmalı kurum listeleri, yeni doğan bebek paketinde hemşire hizmeti ve ücretsiz sağlık danışma hattı sayılabilir.

Hayat ve Sağlık Sigortaları Nereden Satın Alınır?

Sağlık poliçeleri 0-64 yaş arası bireylere özeldir. Hayat sigortaları içerik, kapsam ve teminata göre farklı yaşlara özeldir. Sigorta hizmetleri devlet ve özel bankaların yanı sıra özel sigorta şirketleri tarafından verilir. 

En yakın banka şubesi, sigorta acentesi veya online hizmetler kullanılarak kişiye özel sigorta poliçesi düzenlenebilir. Alınan sigortanın yurtdışında geçerli olabilmesi için teminatın poliçeye eklenmiş olması şartı aranır. Belirlenen limitler doğrultusunda sigorta hizmetleri anlaşmalı kurumlar aracılığıyla verilir. 

 

Leave a Reply