Bebek Masajı Nedir?

Bebeklerinizin vücudunu rahatlatacak enfes uygulamalardan bir tanesi olan bebek masajı; ebeveynler ve masaj konusunda profesyonelleşmiş bireyler tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Bebeklerde görülen gaz sancısı ve stresin azaltılmasına odaklanan masajın uygulama teknikleri konusunda farklılıklar olduğunu söylemek gerekiyor.

Bebek iskeletine zarar vermeden rahatlamayı ön plana çıkaran ve düzenli bir şekilde yapıldığında bebeğinizin gelişimine de katkı sağlayan bu uygulamanın bebeğiniz için ne tür faydalar sağlayacağını merak ediyor musunuz? MobiBabySpa olarak size bebek masajı ile ortaya çıkacak mucizevi etkileri sıraladık. Keyifli okumalar!

Bebek Masajının Faydaları Nelerdir?

bebek masaji 3

Bebeklerin daha sağlıklı olması arzusu hemen her ebeveynin en büyük hayallerinden bir tanesidir. Ancak bu hayali gerçeğe dönüştürmek adına masaj gibi uygulamalara başvurmak şarttır. Genel anlamda bebeklerin vücudundaki olumsuzlukların giderilmesine katkı sağlayan masajın rahatlama etkisi ile ortaya çıkardığı faydalar şu şekildedir;

  • Doğru teknikler ile gerçekleştirilen masaj (eğer herhangi farklı sorun yok ise) bebeklerde ağlamayı azaltabilir.
  • Uyku sorunu, iştahsızlık ve genel huzursuzluk bebeklerin sık sık karşılaştığı sorunlarken bu sorunları çözmek adına tercih edilebilecek uygulamalardan biri yumuşak hareketlerle gerçekleştirilecek bir masaj olur,
  • Gece uykularının derin ve problemsiz olmasına katkı sağlarken bebeğin genel sağlık durumunun olumlu seyretmesine yardımcı olur,
  • Sindirim ve boşaltım problemleri yaşayan bebeklere doğru masaj teknikleri ile yapılacak masajın sindirim ve boşaltımı kolaylaştırıcı etki yapar,
  • Eklem ve kas gelişimini destekler,
  • Solunum problemi yaşayan bebeklere yardımcı olabilir.

Siz de bebeğinizin genel sağlık durumuna katkıda bulunmak ve yaşadığı huzursuz anları ortadan kaldırmak adına profesyonel ellerin de yardımı ile bebek masajı hizmeti alabilirsiniz.

Bebek Masajı Hangi Durumlar için İdeal?

bebek masaji 1

Bebek masajı yaptırmak için bebeğinizin illa bir sorun yaşaması gerekmiyor. Son yıllarda bebeklerin sağlığını önemseyen merkezlerin de yaygınlaşması ile sağlıklı yaşam adına yapılan masajların mutlaka profesyoneller tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Bebeklerin eklem ve kas grupları oldukça hassas olduğundan olası bir yanlış hareket sadece bebeğin kasları ve eklemlerine zarar vermeyecek aynı zamanda acı duymasına da neden olacaktır. 

Bebeklere masaj yapılması ile ilgili hangi durumların dikkate alınacağını ifade ederek bebek masajı için ideal dönem konusunda net bilgiler sunulabilir. Bu anlamda epilepsi ve yüksek ateş gibi problemlerle karşılaşmayan bebekler için masaj her zaman ideal bir çözümdür. Ancak masaj yapılacak bölgede bir yara veya kabuklanma olmamasına çok dikkat edilmelidir. 

Bebek masajı için ideal zaman aralığının genellikle beslenme sonrasında olduğunu ifade etmek gerekiyor. Bebeğiniz açken yapılacak masajın olumlu bir etkisi olmayacağı gibi huzursuzluğun daha da artması söz konusu olabilir. Bu nedenle bebeğiniz karnını doyurduktan 30 dakika sonra masaj uygulamasına başvurulabilir.

Bebek Masajı Kaç Aylıkken Yapılabilir?
bebek masaji 2

Bebeklere masaj yapmak her ebeveynin doğuştan hemen sonra başvurduğu biruygulama olsa da bebek masajına gerçek anlamda başvurulması için doğumdan sonra en az 3 hafta beklemek gerekir. Gerek ebeveynler gerek uzmanlar tarafından gerçekleştirilecek masaj ile ilgili bu bekleme süresi bebeğin konforlu bir yaşam sürmesi adına gereklidir. Peki, 3 hafta beklemeden yapılan masajların olumsuz bir etkisi var mı?

Yeni doğan bebeklerin eklem ve kas yapıları oldukça hassastır. Masaj için 3 haftalık bir toparlanma süresi tanınmadığı durumlarda risklerin artacağı ve bebeğinizin eklemleri ile ilgili sorunların ortaya çıkacağı ifade edilebilir. Ancak böylesi olumsuzluklar her durumda meydana gelmeyecektir. Çünkü rahatsızlık veya problemin ortaya çıkması için eklemlere zarar verecek veya bebeğin canını acıtacak yanlış uygulamaların gerçekleşmesi gerekir.

MobiBabySpa olarak doğru teknikler ve bebek psikolojisini yakından bilen bir anlayışla bebeğinizi üzerinde olumlu etkiler doğuracak masajlara başvuruyoruz. Siz de bebeğiniz rahatlarken doğru bir seçim yapmış olmanın mutluluğunu yaşamak istiyorsanız uzmanlarımız ile iletişime geçerek bebek masajı ile ilgili daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply