Bebeklerde Göz Sağlığı

Bebeklerde Göz Sağlığı - Bebeklerde Görme Ne Zaman Başlar?

Bebeklerde göz sağlığı, bebeklerin genel sağlığı için önemli bir etkendir. Ebeveynler olarak bebeklerde göz problemlerinin belirti ve semptomlarının farkında olmak gerekir. Bu noktada düzenli göz muayenelerinin yapılması çok önemlidir. Erken teşhis ve tedavi ile bebeklerde göz problemleri giderilerek, ciddi görme kaybı ve diğer komplikasyonları önlenebilir. 

Bebeklerde Görme Ne Zaman Başlar?

Bebeklerde görme yeteneği, doğmadan önce  gelişmeye başlar. Gebeliğin dördüncü haftasında fetüste gözler oluşmaya başlar ve yedinci haftada gözün ışığa duyarlı kısmı olan retina oluşur. Yenidoğanların görme keskinliği sınırlıdır. Uzaktaki nesnelere odaklanamazlar, ancak ışığı ve hareketi algılayabilirler. Bebek büyüdükçe görme sistemi gelişmeye devam eder. Altı aylıkken bebeğin görüşü bir yetişkinin görüşüne benzer.

Bebekler Siyah Beyaz Mı Görür? 

Bebekler siyah beyaz mı görür, yenidoğan bebekler için en çok sorulan sorular arasında yer alır. Bir bebeğin görme yeteneği doğumda tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle de yeni doğan bebekler yetişkinler gibi göremezler. Tüm renkleri görme yetileri ve görüşleri tam olarak gelişmemiştir. Aslında yenidoğanlar dünyayı siyah, beyaz ve grinin tonlarında görürler. Bunun nedeni ise gözlerinin herhangi bir renk bilgisini işleyememesidir. Bebeklerin gözlerinin, genellikle 3-4 aylık iken ortaya çıkan rengi algılama yeteneğinin gelişmesi zaman alır. 

Bebeklerde Şaşılık Normal Midir? 

Genellikle çapraz gözler veya “duvar gözü” olarak bilinen şaşılık, bebeklerde normal kabul edilmez. Gözler düzgün hizalanmadığında veya farklı yönlere işaret ettiğinde ortaya çıkar. Bazı bebekler kendi kendine düzelen hafif bir şaşılık formuna sahipken, diğer bebekler ise tedavi gerektiren daha şiddetli bir forma sahip olabilirler.

Yenidoğanlarda şaşılık, göz kaslarındaki, göz kaslarını kontrol eden sinirler ve beynin görsel bilgiyi işleme yeteneğindeki bir problemin sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca doğuştan gelen bir durum ya da doğumdan sonra gelişen bir sorundan da kaynaklanabilir.

Bebeğinizde şaşılık varsa, göz problemlerinin tanısı ve tedavisinde uzman bir göz doktoru tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Şaşılığın erken teşhisi ve tedavisi ciddi görme kaybını ve diğer gelişebilecek olan sorunları önleyebilir. Doğru tanı ve tedavi ile şaşılığı olan bebeklerin çoğu normal görüşe kavuşabilir.

Bebeklerin Gözlerinin Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde göz sağlığı problemlerinin göstergesi birkaç belirti ve semptom vardır. En yaygın belirtilerden bazıları şunlardır:

  • Çapraz gözler veya şaşılık: Gözlerin düzgün hizalanmadığında ve farklı yönlere işaret ettiğinde ortaya çıkar.
  • Fotoğraflarda beyaz refleks veya “beyaz göz”: Nu oldukça nadir görülen bir göz kanseri türü olan katarakt veya retinoblastom gibi ciddi bir göz probleminin habercisi olabilir.
  • Sürekli akıntı, tıkalı bir gözyaşı kanalının veya enfeksiyonun işareti olabilir.
  • Kızarıklık veya iltihaplanma, bir enfeksiyon veya alerji belirtisi olabilir.
  • Sarkık bir göz kapağı durumu, göz kasları veya sinirleriyle ilgili bir sorunun olduğunu gösterebilir.
  • Zayıf görme veya ışığa karşı duyarlılık durumu ise retinada veya gözün diğer kısımlarında bir sorunun olduğunu gösterebilir.

Bebeklerde göz sağlığı için bu belirtilerin bazılarının normal olabileceğine dikkat etmek önemlidir. Ancak bir göz probleminden şüpheleniyorsanız, göz problemlerinin tanı ve tedavisinde uzman bir göz doktoruna danışmak en iyisidir. Bebeklerin göz sağlığına dikkat etmek ve herhangi bir sorunu erken tespit etmek için düzenli göz muayeneleri de önemlidir.

Bebeklerde Göz Muayenesi Kaçıncı Ayda Yapılır?

Bebeğinizin ilk kapsamlı göz muayenesini yaklaşık 6 aylıkken, görme veya göz sağlığı ile ilgili herhangi bir endişeniz varsa daha erken sürede yaptırmanız gerekir. Bu muayene, bebeklerde göz problemlerini teşhis etmek ve tedavi etmek için eğitilmiş uzman göz doktoru veya optometrist tarafından yapılmalıdır.

6 aylık göz muayenesi önemlidir çünkü herhangi bir görme problemi, en kolay tedavi edilebileceği erken dönemde tespit edilebilir. Bu yaşta bebekler görme problemlerini anlatamazlar. Problemler gözlem ve test yoluyla tespit edildikleri için muayeneler büyük bir öneme sahiptir.

gebelik uzmana sor

Ne zaman Doktora Başvurmalısınız?

Bebeğinizde 6 aylıktan önce herhangi bir göz problemi belirtisi ve semptomu fark ederseniz mümkün olan en kısa zamanda bir göz doktoruyla görüşmeniz gerekir. Göz muayenelerini ertelemek, ileride çok daha büyük problemlerin gelişmesine sebep olabilir. Artık bebeğinizin göz gelişiminde neyi beklemeniz gerektiğini ve neyin acil bir durumun işaretçisi olduğunu biliyorsunuz. Bebeğinizin gelişimiyle ilgili merak ettiğiniz diğer konular için sitemize göz atabilirsiniz!

Leave a Reply