Hamilelik ve Pilates

pregnant women doing side bends 2021 08 29 18 04 05 utc scaled

Hamilelik dönemi ilerledikçe anne adayının vücudunda ve duruşunda bazı değişiklikler oluşmaktadır. Uzmanlar bu dönem içerisinde anne adayının kendisine zaman ayırmasının öneminden çokça söz ederler. Fakat anne adayları kendilerini iyi hissedecekleri zaman dilimlerini oluştururken aktivite seçmekte zorlanabilmekteler. Bunun birçok sebebi olabilirken en önemli sebebi değişen vücut yapıları ve bebeklerine zara verme endişesi taşımaları gelmektedir.

Kendisine vakit ayırmak isteyen anne adaylarına birçok öneri verilebilir. Fakat bu önerilerin içinde hem hamilelikte yaşanabilecek ağrılara hem de doğum ağrılarını azaltabildiği söylene pilates birçok anne adayının ilk tercihleri arasında yer alabilmektedir.

Hamilelik sırasında bir danışman yardımıyla pilatese başlayan anne adaylarının daha zinde ve formda hissettiğini ifade eden birçok araştırma bulunmaktadır. Hamilelik esnasında yaşanılan rahatsızlıkları azaltabildiği gibi doğum sonrası anne adayının vücudunun ve rahminin de daha hızlı toparlanmasına yardımcı olduğu ifade edilebilir.

gebelik uzmana sor

Hamilelikte Yapılan Pilatesin Ne Gibi Faydaları Vardır?

Hamilelikte yapılan pilatesin en temel faydalarını yukarıda yer alan paragraflarda paylaştık fakat daha birçok fayda sağlayabilmektedir. Pilatesin anne adayı ve bebek açısından olumlu etkilerine değinilecek olursa,

 • Hamilelik döneminde pilates yapan anne adaylarının sindirim sorunlarının sonucu olarak ortaya çıkan gaz sancılarının daha hafif olduğu söylenebilir
 • Hamilelik sürecinde anne adayını en fazla zorlayan rahatsızlıklardan olan ayak bileklerinde, ayaklarda ve ellerde oluşan ödem ağrılarını hafifletebilmektedir.
 • İlerleyen hamilelik döneminde ortaya çıkan bel ve çevresi ağrılarını en aza indirmeye yardımcı olabilir.
 • Hamilelik devam ederken yapılan egzersizlerle vücudun zindeliğinin devam etmesine yardımcı olabilir.
 • Uzmanlar pilates yapan anne adaylarının pelvik kaslarının daha güçlü olduğu için doğumun kolaylaşabildiğini ifade eder.
 • Düzenli yapılan pilates ile daha esnek vücuda sahip olan anne adaylarının yaşanılan kasılmaları daha rahat atlattığı söylenilebilir.
 • Pilates yaparken öğrenilen hareketlerle günlük yaşamda denge unsurunun düzene girdiği gözlemlenebilir. Düzenli bir şekilde yapılmaya devam eden anne adaylarının ani hareketler sonrası yaşanılan ağrıların yaşanması daha az görülmektedir.
 • Kasık, karın, kol ve bacak bölgelerinin güçlenmesine yardımcı olabilmektedir.
 • Aynı zamanda pilates egzersizlerin de yer alan konsantrasyon, nefes ve hareket prensipleri anne adayının doğru duruş yöntemlerini öğrenmesini sağlayabilir.
 • Yapılan egzersizlerin doğum öncesinde yaşanabilen idrar kaçırma probleminin çözülmesine yardımcı olabildiği belirlenmiştir.
 • Anne adayının hamilelik ile değişen uyku düzeninin yeniden düzene girmesine yardımcı olabilir.

Düzenli yapılan pilatesin sadece hamilelik döneminde değil hamilelik sonrasında da birçok yararı olduğu söylenilebilir. Bunları anne adayları için şu şekilde listeledik,

 • Düzenli pilates yapan anne adaylarının vücutları doğum sonrasında daha çabuk toparlanabilmekte,
 • Doğum sonrasında öğrenilen nefes egzersizleri ile gevşeyen göbek çevresi kaslarının toparlanmasına destek çıkılabilir,
 • Doğum sonrasında başlayan yeni düzene ayak uydurmakta zorlanan anne adayları için enerji toplama ve motive olmak için yardımcı olabilir,
 • Doğum sonrasında kendisini yenileme dönemine giren rahim de pilates eşliğinde yapılan egzersizlerle daha hızlı toparlanabilmektedir.

Ayrıca hamilelik döneminde yapılan egzersizler sadece anne adayı için değil aynı zamanda bebek içinde önemlidir. Hamilelik dönemi devam ederken pilates yapan anne adaylarının bebeklerinin sinir sistemlerinin, iç organ fonksiyonlarının ve solunum sistemlerinin daha düzenli geliştiğine dair araştırmalar bulunmaktadır.

Pilates farklı boyutlardaki toplarla, halkalarla ve hafif ağırlıklar eşliğinde yapılabilmektedir. Pilates yapmak isteyen hamilelerin başlangıçta mutlaka bir uzman gözetiminde olmaları önerilir. Çünkü bir egzersiz türü olduğu için yanlış yapılan hareketler sakatlıklara sebep olabilir. Normal yaşantı esansında da hamilelik döneminde de vücudun güçsüz olan bölgelerinin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Unutulmaması gereken en önemli husus bu dönemde yapılacak olan her türlü egzersiz ve etkinlik konusunda doktorunuzun önerilerini ve yönlendirmelerini dikkate almaktır.

Ayrıca Covit 19 dönemi devam ederken doktorunuz veya danışmanlarınızla yapacağınız görüşmelerde maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymanız tavsiye edilir.

Leave a Reply