Hamilelik ve Saç Boyama

professional hairdresser dyeing hair of her client 2022 01 12 16 51 46 utc scaled

Hamilelik dönemi içerisinde anne adayı birbirinden farklı, halk arasında dolaşan söylentilere maruz kalabilmektedir. Bu sebeple zaten östrojen ve progesteron hormonlarının dalgalandığı bu dönem içerisinde hassas olan anne adayı bu tarz ifadelerden ve söylentilerden normalden çok daha fazla bir şekilde etkilenmesi olası bir durumdur. Anne adayının psikolojisinin bu dönem içerisinde oldukça hassas olması durumu nedeniyle daha olumlu ve stresten uzak bir ortamda bulunması bebeği ve kendisi için oldukça önemlidir. Anne adayı kendini dışarıdan gelecek ve endişe verecek ifadelere karşı her ne kadar korusa da bir şekilde hayatımızın her yerinde oldukları için etkilenmemek elde değildir. Çevrede duyulan söylentilere ve hurafelerden etkilenmemek adına ise yapılması gereken en iyi şey şüphesiz anne adayının gebelik dönemi için doğru bilgileri biliyor ve bilinçli olmasıdır. Anne adayı bu dönem içerisinde kendine söylenen bilgilerin doğruluğu konusunda ne kadar emin olursa etkilenmesi ve endişelenmesi de o kadar aza inecektir.

Kadınlar bunaldıklarında, sıkıldıklarında, hayatlarında değişiklik yapmak istediklerinde kendilerine bir değişikliğe bakıma giderler. Bu da en fazla saçlara olmaktadır. Gebelik sürecinde de anne adayı kendini daha iyi hissetmek adına saçını boyatmak istese de bu dönem içerisinde saçına uygulayacağı boyalarda bulunan kimyasalların bebeğine herhangi bir zararı olup olmadığı hakkında oldukça fazla olan bir endişeye düşmektedir. Bu sebeple bu yazımızda Hamilelikte Saç Boyama hakkında anne adaylarının bilmesi ve dikkat etmesi gereken hususları sizler için açıkladık. Keyifli okumalar dileriz!

Hamilelikte Saç Boyanır mı?

Hamilelik dönemi hem anne adayı hem de gelişim süreci içerisinde olan ve dünya için hazırlanan bebeği için oldukça hassas bir dönemdir. Saça uygulanan boyalar içerisinde de bol miktarda amonyak içeren kimyasallar bulunduğundan bu boyalar saç derisine temas ettiklerinde çok az bir miktar dahi olsa kana geçebilmektedir. Gelişiminin ilk 3 ayında bebeklerde bir bağışıklık sistemi yani koruma kalkanı yok denecek kadar azdır. Bu sebeple anne adayının kanına geçen bu zararlı kimyasalların bebeğe direkt olarak temas etmesi durumu bulunmaktadır. Bu sebeple özellikle de ilk 3 ay içerisinde kimyasal barındıran saç boyalarından uzak durmak gereklidir. Bazı boyaların her ne kadar organik olduğu söylense dahi içerisinde kimyasal barındırmaktadırlar. Bunu dikkate almak ise oldukça önemlidir.

gebelik uzmana sor

Hamilelikte Saç Boyamak Gerekirse Ne Yapılmalı?

Bu dönem içerisinde saçlarınızın uzama hızı artış gösterecektir. Bu sebeple özellikle de saçınızda fark edilecek bir renk kullanıyorsanız kendinizi daha iyi hissetmek amacı ile dip boyası yaptırmak isteyeceksinizdir. Size tavsiyemiz boya ile minimum şekilde temas halinde olmanız olacaktır. Mutlaka yaptırmanız gerekiyorsa da hamileliğinizin ilk 3 ayının geçmesini beklemeli ve daha sonrasında da içerisinde az miktarda amonyak bulunan saç boyalarını tercih etmelisiniz?

Hamilelikte Saç Boyanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamilelik dönemi içerisinde saçınızı boyayıp kendinizde değişiklik yapmak istiyorsanız şu hususlara dikkat etmenizi öneririz:

  • Saçınızın diplerine yani saç derinize temas edecek işlemler yerine ombre, balyaj gibi uygulamaları tercih edebilirsiniz. Bu boyanın zararlı etkilerini büyük ölçüde azaltmanıza yardımcı olacaktır.
  • Saçınızın boyandığı ortamın havadar olması oldukça önemlidir. Zira saç boyalarının içerisinde bulunan kimyasalları solumak da bebeğiniz ve sizin için zararlı olabilir.
  • Saçınızı kendiniz boyayacaksanız boya işlemine geçmeden önce mutlaka koruyucu bir eldiven takarak boyanın derinize temas etmesini engellemelisiniz.
  • Bu dönem içerisinde sizin için en uygun olacak olan boya kınadır. Kına doğal olduğu için içerisinde amonyak tarzında maddeler içermemektedir.

Leave a Reply