Hamilelik ve Sırt Ağrısı

pregnant woman having back aches 2021 08 26 17 32 47 utc scaled

Hamilelik devam ederken anne adaylarında kimi zaman sırt ağrıları oluşabilir. Özellikle hamileliğin son döneminde daha çok rastlanılan bel ağrıları anne adaylarının zorlu zamanlar geçirmelerine neden olabilmektedir. Genellikle hamileliğin 5. ve 7. Aylarında görülmeye başlayan sırt ağrıları leğen kemiğinden başlayarak bel bölgesine yayılan ağrılarla ortaya çıkabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre doğumdan sonra 1 veya en fazla 3 kadar devam edebilen bu ağrılar daha sonrasında ortadan kaybolmaktadır. Ortadan kaybolma ihtimali yüksek olsa da bu dönemde ortaya çıkan farklı her durum gibi sırt ağrılarınız için de doktor kontrolünüzü aksatmamanız tavsiye edilir.

Peki Hamilelikte Görülen Sırt Ağrılarının Sebepleri Neler Olabilir?

Gebelik devam ederken ortaya çıkan sırt ağrılarında birçok farklı faktör rol alabilmektedir. Bazı anne adayları gebeliğin ilk aylarından itibaren sırt ağrıları çekerken bazı anne adayları hamileliğin son aylarında çok hafif bir şekilde yaşamaktadır. Özellikle normal kilosunun üzerinde bir kiloya sahip anneler sırt ağrıları çekme konusunda biraz daha fazla risk grubunda yer alır. Sırt ağrılarına neden olabilecek hususları anne adayları için aşağıda listeledik.

 • Anne adaylarının vücut duruşlarına dikkat etmemeleri sonucunda sırt ağrıları ortaya çıkabilmektedir.
 • Gün içerisinde çok uzun süreli ayakta kalmakta sırt ağrılarını tetikleyebilmektedir.
 • Normal yaşantılarımızda da artan stres seviyeleri vücudun fiziksel tepkiler vermesine neden olabilmektedir. Bunun gibi hamilelik döneminde artan stres seviyeleri alt karın bölgelerinin gevşemesi ile sırt ve bel ağrıları meydana getirebilmektedir.
 • Rahim ve bebek büyümeye devam ettikçe anne adayının vücut ağırlık merkezine yüklenen ağırlık artabilmektedir. Bunun sonucunda da sırt ağrıları oluşabilmektedir.
 • Hamilelik döneminde yaşanılan birçok rahatsızlığın ve güzel değişimlerin alt sebebi olan hormon değişimleri sırt ağrılarını tetikleyebilmektedir. Artan hormon seviyeleri tıpkı stresin gevşemesine neden olduğu gibi alt karın kaslarını gevşetir. Bu gevşeme ile omurgaya destek veren kasların azalması ile sırt ağrıları ortaya çıkabilir.
 • Kontrolsüz alınan fazla kilolarda anne adaylarının sırt ağrısı çekmesine neden olabilmektedir.
 • Çoğul gebelik yaşayan anne adaylarının artan vücut ağırlığı sebebiyle sırt ağrısı yaşama ihtimalleri daha yüksektir.

gebelik uzmana sor

Bu Ağrıları Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Hamilelik öncesinde ideal boy kilo oranına ve kas oranına sahip annelerin karın ve sırt ağrılarını daha az yaşadığına dair araştırmalar bulunmaktadır. Aşağıda sıralanmış maddelere özen göstererek hamilelik döneminde yaşanılan sırt ağrılarının semptomları biraz daha hafifletilebilir.

 1. Hamilelik öncesinde var olan omurga rahatsızlıkları bilinmeli ve hamilelik devam ederken rahatsızlıkların şiddetlenmesini önlemek için destek alınabilir.
 2. Hamile olduğunu öğrenen anne adayları bir danışman yardımı ile vücut- kas ve sırt bölglerini güçlendirecek egzersizlere başlayabilir.
 3. Hamilelik dönemi vücudun en fazla desteğe ihtiyacı olan dönemlerden birisidir. Bu sebeple günlük yaşam kalitesine daha fazla dikkat edilmelidir. Oturulan koltukların kol ve bel düzenlerine özen gösterilerek, merdiven çıkılırken birisinden veya korkuluklardan destek alınarak yaşanacak olan sırt ağrıları biraz hafifletilebilir.
 4. Birçok rahatsızlığın semptomlarının alt yapısında olan beslenme düzeni sırt ağrılarının da nedeni olabilmektedir. Doktor kontrolünde kalsiyum, protein ve fosfat ağırlıklı beslenme düzeni ile kemik kas sistemi güçlendirilebilir.
 5. Hızlı ve kontrolsüz alınan kilolar diyetisyen desteği ile uygun diyet programlarıyla kontrol altına alarak sırt ağrılarının semptomları hafifletilebilir.
 6. Uzun süre oturmayı gerektiren seyahatler sırasında ayakların altına konulan basamak vebal boşluğunu destekleyecek bir yastık ile sırt ağrıları hafifletilebilir.
 7. Gün içerisinde sık sık nefes egzersizleri yaparak kas sisteminin hafiflemesine destek olabilirsiniz.

Hamilelik döneminde yaşanılan birçok değişiklik anne adayının vücudunda daha önce yaşamadığı yeni deneyimlere kapı açar. Bu kimi zaman fiziksel rahatsızlıklar olabilmektedir. Bu dönemde doktorunuzun verdiği tavsiyeleri takip ederek daha rahat bir hamilelik geçirebilirsiniz.

Devam eden covid 19 döneminde danışanlarınızla, diyetisyeninizle ve doktorunuzla yapacağınız görüşmelerde mutlaka maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymanız tavsiye edilir.

Leave a Reply