Hamilelik ve Sivilce

young woman squeezing an acne pimple in mirror 2022 02 08 02 08 11 utc scaled

Hamilelik dönemi içerisinde anne adayının vücudu kendini hamileliğe ve doğuma hazırlamak için ilk zamanlardan başlayarak hormonlarını progesteron ve östrojen hormonlarını fazlaca salgılamaya başlarlar. Bunlarla birlikte de anne adayının vücudunda çeşitli değişimler görülür. Hormonların fazlaca salgılanması durumu vücudun daha öncesinden alışık olmadığı bir durum olduğu için de olumlu veya olumsuz birçok tepkimeyi beraberinde getirir. Bu tepkimelerden biri de anne adayının vücudunun çeşitli bölgelerinde ama özellikle de yüzünde çıkan sivilcelerdir.

Daha öncesinde anne adayının herhangi bir sivilce sorunu olmamasına rağmen bu dönem içerisinde sivilcelerin, aknelerin görülebilmesi olası bir ihtimaldir. Sivilcelerin oluşumunun ise birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Hamilelik dönemi içerisinde çıkıyor diye yalnızca hormonlardan kaynaklı olarak adlandıramayız. Bu sebeple yazımızın devamında Hamilelik döneminde çıkan sivilce ve akne sorunlarından, neden oluştuklarından ve tedavileri için neler yapılabileceğinden bahsettik. Bu durumdan mustarip iseniz yazımızın devamı sizler için faydalı olacaktır. Keyifli okumalar dileriz.

gebelik uzmana sor

Hamilelikte Sivilce Neden Oluşur?

Hamilelik dönemi içerisinde özellikle kendini gösteren sivilcelerin birçok farklı sebebi olabilir. Bu sebepleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İlk neden elbette hormonlardaki yüksek artış ve dalgalanmadır. Hamilelik dönemini özellikle de ilk üç ayında yani ilk trimesterde de sıklıkla rastlanılabilen bir durum olan sivilce sorununun ilk kaynağı hormonlar olarak gösterilebilir.
  • Hamilelik döneminde değişiklik gösteren beslenme şekline bağlı olarak da sivilce oluşumu yaşanabilmektedir.
  • Her ne kadar hamilelik ile bağdaştırsak da anne adayının bu dönem içerisinde sağlıksız beslenmesi, aşırı yağlı yiyecekler yemesi gibi normal zamanda da sivilceye neden olabilmektedir.
  • Bu dönemde yalanmaya oldukça yatkın olan cilde gerekli temizlik yapılmaz ise bu da beraberinde sivilce sorunlarının yaşanmasına sebep olan faktörler arasında yer almaktadır.
  • Daha öncesinde cilt sivilceye yatkın ise ve bu adet dönemleri zamanlarında sivilce çıkması gibi durumlar söz konusu ise hamilelik dönemi içerisinde de sivilce çıkarmanız oldukça muhtemeldir.

Hamilelikte Oluşan Sivilcelere Ne İyi Gelir?

Hamilelik döneminde oluşan sivilce sorunları hali hazırda hassas olan anne adayının aynaya baktığında olumsuz etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple hamilelik dönemi içerisinde anne adayı enerjisini ve psikolojisini ütsek tutmak için kendine yapmış olduğu bakımlar aksatmamalıdır. Hamilelik dönemi içerisinde oluşan sivilceler oldukça can sıkıcı bir hal alabilir fakat sivilce çıkmaması veya geçmesi için yapacağımız şeyler de bulunmaktadır. Bunları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Öncelikle bu durum hormonlarınızdan kaynaklı bir sebepten oluşuyor ise vücudunuzun bu sürece adapte olmasının sonunda büyük olasılıkla hafifleyecektirler.
  • Sivilce olsun olmasın anne adayının beslenmesine oldukça fazla dikkat etmesi gerekir. Yağlı, aşırı şekerli yiyeceklerin yüzde çıkardığı sivilceler yalnızca tepkimedir. Gerçek zararı ise vücudumuzun içine vermektedir. Bu durumlardan bebeğinizin de olumsuz etkilenmemesi için aşırı yağlı, şekerli, paketli gıdalardan uzak durmalısınız.
  • Cilt temizliğinize özen göstermelisiniz. Hamilelik dönemi içerisinde kimyasallardan uzak durarak belirleyeceğiniz doğal bir cilt bakım rutini size oldukça iyi gelecek ve sivilce oluşumunuzu büyük ölçüde azaltacaktır.
  • Stres ve sıkıntı da sivilce oluşumuna neden olabilecek etkenlerdendir. Hamilelik dönemi içerisinde stres ve sıkıntı gibi olumsuz duygulardan uzak durmanız sizin ve bebeğinizin sağlığı oldukça fazla önem arz etmektedir.

Leave a Reply