Hamilelik ve Spor

pregnant woman exercising with dumbbells at home 2022 12 16 07 03 45 utc scaled

Hamileliğin ilk zamanlarında bebeğinin haberini ilk kez alan anne adayları bu durum içerisinde heyecanla karışık olarak oldukça tedirginlik yaşayabilmektedir. Bunun sebebi ise özellikle de ilk kez anne oluyorlarsa yaşadıkları bu duruma ve bebeklerine alışma süreçleridir. Bu dönem içerisinde anne adayı psikolojik olarak elbette bebeği için en iyi ve en sağlıklısını yapmak isteyecektir. Bebeği için bu dönem içerisinde oldukça sağlıklı bir aktivite de varsa bu kesinlikte spordur fakat her spor hareketi tahmin edeceğiniz üzere hamilelik gibi hassas bir dönem içerisinde yapılamaz. Dikkat edilmesi ve benimsenmesi kurallar vardır. Bu kuralların benimsenmesi sonucunda ise hamilelikte yapılan spor anne adaylarına birçok yönden fayda sağlamaktadır.

Yazımızın devamında hamilelik dönemi içerisinde yapılan sporlar hakkında merak ettiğiniz veya edebileceğiniz tüm sorulara cevap vermeye çalıştık. Keyifli okumalar dileriz!

Hamilelik Döneminde Spor Yapılmalı mıdır?

Hamilelik dönemi öncesinde düzenli olarak spor yapıyorsanız bu dönem içerisinde diğer hamileliklere göre 1-0 öndesiniz demektir. Vücudunuz zaten hali hazırda spora uyum sağlamış ve benimsemiş olacağı için spor yapmak sizin için çok daha kolay olacaktır. Bunun yanında hamilelik döneminde spor yapılması elbette uzmanlar tarafından çokça tavsiye edilmektedir fakat mutlaka gerekli kurallar bilinerek ve bu kurallara dikkat edilerek spor yapılması önemlidir.

Hamilelik Döneminde Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamilelik döneminde yapacağınız sporun sizlere zarardan çok yarar sağlaması adına dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Vücut ısınızın 39 derecenin üzerine çıkmaması gerekir. Bu durum beraberinde susuz kalmayı getireceğinden hamilelik döneminde böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. Bu sebeple özellikle çok sıcak havalarda dikkatli spor yapmaya özen göstermelisiniz.
  • Karın bölgenizi sıkıştıracak veya zarar verecek her türlü hareketten kaçınmanız gerekir.
  • İçerisinde ağırlık kaldırma gibi egzersizler bulunan spor programlarından uzak durmalı ve vücudunuzun esnekliği gibi egzersizlere önem vermelisiniz.

gebelik uzmana sor

Hamilelik Döneminde Nasıl Spor Yapılmalı?

Hamilelik döneminde yapacağınız egzersizlere ilk olarak yürüyüş ile başlamak akıllıca olacaktır. Bu duruma herhangi bir engel durumunuz söz konusu değilse ilk olarak 15-20 dakika olarak başladığınız yürüyüşleri daha sonralarında zamanla arttırabilirsiniz. Bunların yanında hamilelik dönemi yapacağınız spor için pilates de iyi bir tercih olabilir. Gebeliğiniz boyunca yapacağınız pilates sizlere esneklik kazandırmanın yanında zinde bir vücut ve beraberinde olumlu bir psikoloji kazandıracaktır.

Gebelik dönemi öncesinde aerobik egzersizleri yapmadıysanız bu dönem içerisinde kendinizi zorlayacak egzersizlerden kaçınmalısınız fakat sizin seviyenize uygun olarak yapacağınız aerobik egzersizlerinin de sizlere oldukça olumlu faydaları olacaktır Hamilelik dönemi içerisinde yapacağınız spor ve egzersizler için bu alanda uzman bir kişiden yardım almanız ve programınızı ona göre belirlemeniz sizin ve bebeğinizin sağlığı için daha yararlı bir karar olacaktır.

Hamilelikte Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte yapılan sporun sizlere birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Spor yapmak bedeninize mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlayacaktır. Bu da hamilelik döneminde vücuttaki değişikliklerle birlikte baş gösteren stres, sıkıntı, depresyon gibi durumları yaşamanıza engel olabilmektedir.
  • Vücut sağlığınız için oldukça yararlıdır. Ayrıca bu dönem içerisinde alacağınız fazla kiloların da önüne geçmenizi sağlayacaktır.
  • Bu dönem içerisinde yapacağınız spor normal doğum olasılığınızı arttırabileceği gibi aynı zamanda kasların gelişimi ve esneklik kazanması ile doğumunuzu da kolaylaştırabilmektedir.
  • Hamilelik dönemi içerisinde yaşanan hareketsizliğe bağlı olarak yaşanabilen sorunların yanı sıra ödem, şişlik gibi durumları da yaşamanıza engel olabilmektedir.

Leave a Reply